Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Zeytinin Faydaları

Zeytinin Faydaları

Zeytinin Faydaları

Zeytinin faydaları arasında kansere karşı korur, kan damarlarını sağlıklı tutma, ağrıyı hafifletme, bağırsak sağlığını destekleme, diyabet geliştirme riskini azaltma, kilo vermeyi teşvik etme, enfeksiyonları önleme, osteoporoz görülme olasılığını azaltma, beyin fonksiyonlarını koruma, mevsimsel alerjileri azaltma, destekleme sayılabilir. Ayrıca göz sağlığı üstünde etkileride son zamanlarda araştırma konusu olmuştur.

Zeytin nedir?

Zeytin, Akdeniz bölgeleriyle ilişkilendirilen, gezegendeki en sağlıklı meyvelerden (evet, meyvelerdir) bazıları arasındadır. Aslında, iyileştirilmiş sağlık ve esenlikten sorumlu olan Akdeniz beslenmesinin önemli bir parçasıdırlar. Küçük olabilirler, ancak önemleri göz ardı edilemez.

Zeytin,çekirdekli meyveler olarak bilinen bir meyve kategorisine aittir. Genellikle olgun olmadıklarında yeşil, olgunlaştıklarında siyahtırlar. Ancak, yeşil kalan olgun zeytinler vardır.

Zeytinler Kuzey Afrika’da ortaya çıkmış gibi görünüyor, ardından ağırlıklı olarak İtalya,Yunanistan, İspanya ve Türkiye ağırlıklı olarak Akdeniz bölgelerinde yoğun bir şekilde yetiştirildiler. Akdeniz halkı, Batı yarım kürede yaşayan insanlardan %300 daha fazla zeytinyağı tüketirler.

Zeytinde hangi vitaminler var


Zeytinde ; karbonhidrat, yağ, lif, sodyum, protein, kalsiyum, A vitamini, C vitamini ve vitamini ayrıca demir bulunur

Zeytinin Besin Değeri (100g porsiyon başına)

Kalori-145

Toplam Karbonhidrat-3.8g

Diyet Lifi-3.5g %13 RDA

Toplam Yağ-15.3g %24 RDA

Doymuş Yağ-2.0g %10 RDA

Tekli Doymamış Yağ-11.5g

Çoklu Doymamış Yağ-1.3g

Toplam Omega-3 yağ asitleri-92mg

Vitamin A-393IU %8 RDA

Vitamin E-3.8mg %19 RDA

Vitamin K-1.4mcg %2 RDA

Kalsiyum-52mg %5 RDA

Demir-0.5mg %3 RDA

Magnezyum-11mg %3 RDA

Sodyum-1550mg %65 RDA

Bakır- 0.1 mg %6 BKİ

Zeytinin Faydaları

 

1. Zeytin Kansere İyi Gelirmi ?

Akdeniz bölgelerinde yaşayan insanların dünyadaki en düşük kanser oranlarından bazılarına sahip olmaları sadece bir tesadüf değildir, çünkü bu korumanın çoğu, bol miktarda zeytin ve zeytinyağı tüketimine bağlıdır.Zeytin, güçlü anti-kanser ajanları olan skualen ve terpenoid gibi fenolik bileşiklerle yüklüdür. Ayrıca bir antioksidan olan E Vitamini ile yüklüdürler . Son olarak, yüksek oranda tekli doymamış yağ içeriği, inflamatuar belirteçleri azaltmaya ve kanseri harekete geçirebilecek süreçleri kapatmaya yardımcı olur.

2. Zeytin Kalbe İyi gelirmi ?

Kardiyovasküler bir olayın başlıca risk faktörlerinden biri, kan damarı duvarlarında aterosklerotik plakların oluşmasıdır. LDL kolesterolün hızlandırılmış oksidasyonu bu plak oluşumuna büyük ölçüde katkıda bulunur, ancak zeytin ve zeytinyağı bunu durdurmaya yardımcı olur. Fenolik bileşiklerin varlığı sayesinde, bu kolesterolün oksidasyonu önemli ölçüde azalır, kan damarlarını daha temiz ve kanın geçişi için serbest tutar. Bu bileşikler ayrıca endotelin sertleşmesini önleyerek kan damarı esnekliğini de destekler.

3. Ağrıyı Doğal Olarak Gidermeye Yardımcı Olun

Zeytinler, aralarında oleocanthal denilen fitokimyasallarla yüklüdür. Bu bileşik, en güçlü NSAID ağrı kesicilerinin birçoğunun eylem ve etkisi ile eşleşebilen güçlü bir anti-inflamatuar bileşiktir. Bu, zeytinleri artrit veya antrenman sonrası gibi kronik inflamatuar durumlar için güçlü bir çare haline getirebilir . Ağrı kesici yerine zeytin içeriği yüksek bir beslenme yapın, sağlığınız bunun için sizi sevecektir.

4. Bağırsak Sağlığını Destekler

Düzenli zeytin ve zeytinyağı tüketimi, probiyotik bakterilerinin hayatta kalmaları için gerekli enerjiyi sunarak sağlığını desteklemede önemli bir rol oynamaktadır. Tüketim, vücudun doğal antibiyotikler üretmesine yardımcı olan Bifidobacterium dahil olmak üzere birçok farklı probiyotiklerin koloni boyutunun iyileştirilmesi ile ilişkilidir.

5. Zeytin Şeker Hastalığına İyi Gelirmi ?

Zeytin, şeker hastalığı olan veya doğal olarak düşük glisemik indekse sahip olma riski taşıyan herkes için son derece faydalıdır. Birincisi, zeytinler, diğer şeylerin yanı sıra kan şekeri emilim hızını önemli ölçüde yavaşlatabilen tekli doymamış yağlar bakımından zengindir. Ancak şeker hastalarına yardımcı olmak için yaptığı tek şey bu değil, çünkü teşhisten sonra tüketimin hala rolü var. Oksidatif hasar şeker hastalarında yaygınlaşarak böbrekler ve gözler gibi organların bozulmasını hızlandırabilir. Zeytinyağında bulunan antioksidanlar ve yağın iltihap önleyici özelliği, diyabetik komplikasyonların hastalığı olduğundan daha kötü hale getirmemesine yardımcı olur.

6. Zeytin Zayıflatırmı ?

Ölçülebilir kilo kaybı sağlamak için genel kalori kısıtlaması önemli olsa da, sağlıklı yağlar yemek hedefinize büyük ölçüde katkıda bulunabilir. Tekli doymamış yağlar, serbest yağ asitlerini harekete geçirmeye , hızlı yağ oksidasyonu ile ilişkili iltihabı azaltmaya ve bir bütün olarak tokluğu artırmaya yardımcı olan en iyi yağlar arasındadır . Zeytin,açlık sancıları ve şiddetli isteklerle güçlü bir şekilde savaşır.Bu yüzden ona hafif yağ denmektedir.Kiölo aldırmaz ayrıca sizi tok tutar.

7. Enfeksiyonları Önlemeye Yardımcı Olun

Zeytin, aslında bağışıklık sisteminiz için mükemmel bir destektir, çünkü kökenleri bakteriyel, mantar veya viral olsun, herhangi bir tür enfeksiyon kapma olasılığınızı azaltabilirler. Zeytin ve zeytin yaprağı faydaları, topikal yaraları ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılması da dahil olmak üzere, uzun süredir bu amaçla kültürel olarak kullanılmaktadır. Zeytinler, birçok yaygın reçeteli antibiyotiğe dirençli bir tür olan yıkıcı bakteri MRSA nın büyümesini engellemede bile potansiyel gösterir.

8. Osteoporoz Gelişimi Olasılığını Azaltabilir

Kemik yapıcı mineraller açısından zengin bir beslenme ve ağırlık taşıyan egzersizler yaparak osteoporoz riski azaltılabilir, ancak zeytin de önemli bir rol oynayabilir. Zeytinler, sağlıklı kemik oluşumu ve metabolizmasında rol oynayan, minerallerin sızma riskini azaltan ve kemik gücünü tehlikeye atan spesifik polifenollere sahiptir. Kemik gelişimi için beslenmenize mutlaka zeytin ekleyin.

9. Beyin Fonksiyonunu Korur

Enflamatuar yükü azaltmaya yardımcı olan tekli doymamış yağlara ek olarak, zeytinlerde bulunan bazı fenolik bileşikler, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi durumlara yol açabilecek moleküllerin toplanmasını azaltabilir. Bu koşulların her ikisi de güçlü bir inflamatuar bağlantıya sahip olduğundan, inflamasyonu azaltan gıdaların onları tedavi etmede umut vaat etmesi mantıklıdır.

10. Mevsimsel Alerjileri Azaltabilir

Zeytin, alerjilerin bastırılmasıyla sonuçlanan etkilere de aracılık eden anti-inflamatuar etkileri ile iyi bilinirler . Histamin, alerjik reaksiyonu hızlandıran belirli uyaranlara yanıt olarak salınır. Zeytin ayrıca anti-histamin görevi görerek akciğerlerdeki iltihabı azaltır ve mukus üretimini azaltarak nefes almayı kolaylaştırır. Zeytinin kendisinin hafif alerjik olduğu söylendiği için alerji mevsiminden önce zeytin tüketmeye başlamak iyi bir fikirdir.

11. Zeytin Göze İyi Gelirmi ?

Zeytin, göz sağlığına faydalı olduğu kanıtlanmış olan A vitamini ve ilgili antioksidanlar içerir. Bu karotenoid antioksidanlar yaşa bağlı makula dejenerasyonunu azaltır, katarakt oluşumunu engelleyebilir ve optik sinirimizin sağlığını koruyabilir. .

Son Söz

Akdeniz halkı, yüzyıllardır beslenmenin bir parçası olarak zeytin tüketmiş ve sağlıklı bir yaşam sürmüşlerdir. Zeytinin faydaları Batı’da da yerleşmiştir, ancak birçok insan hala zeytini veya yağını kullanmamaktadır. Bol zeytinyağı ve zeytin tüketenlerin kansere ve diğer hastalıklara yakalanma olasılığı çok düşüktür.

 

Ayrıca Bakınız

Zeytin yaprağının faydaları

Seksin Faydaları

Bebeklere papatya çayı verilirmi

Hanımeli yağı faydaları

Gül yağı faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Yorum Yaz