Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin Yaprağı Nedir ?

Zeytin yaprağı zeytin ağacının (Olea europaea) yapraklarından ilk olarak Eski Mısır’da tıbbi olarak kullanılmıştır. Hastalığa karşı güçlü bir savunucu olarak tanınmaktadır ve özlerin faydalı özelliklerini araştırmak için çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır. Zeytin yaprağı ekstraktının bildirilen faydaları, artan enerji ve sağlıklı kan basıncını yükseltmekten kardiyovasküler sistemi ve bağışıklık sistemini desteklemeye kadar uzanmaktadır.

Zeytinler Türkiye ve Suriye’ye özgüdür, ancak Akdeniz ülkelerinde ve ayrıca Şili, Peru ve Güney Avustralya’da yetiştirilmektedir. Zeytin yaprağı ilk olarak Eski Mısır’da tıbbi olarak kullanıldı ve göksel gücün bir simgesiydi. Ayrıca firavunları mumyalamak için kullanıldı.

Zeytin yaprağının öğütülmüş yaprakları, ateşi düşürmek için bir içecekte kullanıldığı 1800’lerin başlarına dayanmaktadır. Yeşil zeytin yaprağı çayı sıtma tedavisinde olarak kullanıldı.

Zeytin yaprağı ekstresi, hastalığa karşı güçlü bir savunucu olarak tanınmaktadır ve ekstraktın faydalı özelliklerini araştırmak için çok sayıda bilimsel çalışma yapılmıştır. Zeytin yaprağı ekstraktının bildirilen faydaları, artan enerji ve sağlıklı kan basıncını teşvik etmekten kardiyovasküler sistemi ve bağışıklık sistemini desteklemeye kadar uzanmaktadır.

Araştırma ve klinik deneyimlerden bugüne kadar, tamamlayıcı zeytin yaprağının bir virüs, retrovirüs, bakteri veya protozoanın neden olduğu veya bunlarla ilişkili durumların tedavisinde faydalı olabileceğini söyleyebiliriz.

Bu tedavi edilebilir durumlar arasında: grip, soğuk algınlığı, kandida enfeksiyonları, menenjit, Epstein-Barr virüsü (EBV), ensefalit, herpes I ve II, insan herpes virüsü 6 ve 7, zona (Herpes zoster), HIV / ARC / AIDS , kronik yorgunluk, hepatit B, pnömoni, tüberküloz, bel soğukluğu, sıtma, dang, şiddetli ishal ve diş, kulak, idrar yolu ve cerrahi enfeksiyonlar gelmektedir.

Stresli yaşamı olanlar veya soğuk algınlığı ve virüslere özellikle duyarlı olabilecek birçok insan, zeytin yaprağının koruyucu bir ajan olarak uzun süreli kullanımından yararlanabilir.

 

Bazı hastalar, gelişmiş sedef hastalığı, kalp atışı düzensizliklerinin normalleşmesi, azalmış istek, hemoroidden daha az ağrı, diş ağrısı ve kronik olarak ağrıyan eklemler de dahil olmak üzere zeytin yaprağının diğer beklenmedik faydalarını ifade ettiler.

1900’lerin başında bilim adamları, zeytin ağacına hastalık direncini verdiği düşünülen zeytin yaprağından oleuropein adı verilen acı bir bileşik izole ettiler.

1962’de bir İtalyan araştırmacı Oleuropeinin hayvanlarda kan basıncını düşürme yeteneğine sahip olduğunu kaydetti. Kan damarlarını genişletir, böylece kan sistem boyunca daha kolay akabilir. Diğer Avrupalı ​​araştırmacılar bu iddiayı doğruladı ve aynı zamanda koroner arterlerdeki kan akışını arttırdığını, aritmi hafiflediğini ve bağırsak kas spazmlarını önlediğini buldu.

Hollandalı bir araştırmacı, oleuropein içindeki birincil bir bileşenin virüs, bakteri, mantar ve parazitlerin büyümesini inhibe ettiğini tespit etti. Bu kimyasal elenolik asitti .

Bu bileşiğin güçlü bakterisidal, antiviral ve antifungal yeteneklere sahip olduğunu bilinmektedir. Çalışmalarda, önerilenden birkaç yüz kat daha yüksek dozlarda bile; zeytin yaprağında,toksik veya diğer olumsuz yan etkiler keşfedilmemiştir.

Araştırmalar, zeytin yaprağının gerçek bir antiviral bileşik olabileceğini düşündürmektedir, çünkü enfekte olmuş konakçıda tüm virüse özgü bir sistemi seçici olarak bloke etmektedir.

Bu, farmasötik antibiyotiklerin ele almadığı iyileştirici etkiler sunmaktadır. Zeytin yaprağının geniş öldürme gücü, virüsler için kritik amino asit üretimine müdahale etme yeteneğini içerir; virüs zarını ihtiva etme ve / veya hücre zarında virüs parçalanmasını, tomurcuklanmasını veya toplanmasını önleyerek virüsleri etkisiz hale getirerek yayılma yeteneği; enfekte olmuş hücrelere doğrudan nüfuz etme ve viral replikasyonu durdurma yeteneği olduğunu göstermiştir.

Bir antioksidan olarak, Zeytin yaprağı ekstresi bu kan damarlarını hasara karşı korur ve kalbi koroner oklüzyon dan korumada etkili olduğu gösterilmiştir. Uzun bir süre alındığında, arteriyosklerozu tersine çevirdiğine inanılmaktadır. Zeytin yaprağı büzücü ve antiseptiktir. Hem yapraklar hem de kabuk değerli febrifüj özelliklerine sahiptir.

 

Zeytin yaprağının Faydaları

Zeytin yaprağının saymakla bitmeyen sağlığa faydaları ,

Kan şekeri seviyelerini stabilize etmek,
Parazitler (giardia, bağırsak solucanları, sıtma oluşturan protozoa, mikroskobik protozoa, pinworms, saçkıran, yuvarlak kurt, tenya), Bağışıklık fonksiyonunu arttırmak,
Enfeksiyonla mücadele,
Hastalığa karşı direnci arttırmak,
Kan basıncını düşürmek,
Arteriyoskleroz ,
Artrit,
Otoimmün bozukluklar,
Baryum klorür ve kalsiyum kaynaklı aritmi,
Beyin ve sinir koşullarını artırır,
Kardiyovasküler durumlar,
Göğüs şikayetleri,
Klamidya,
Kronik yorgunluk,
Kronik eklem ağrısı,
Kronik ayak tırnağı mantar enfeksiyonu,
Soğuk algınlığı ve grip,
Soğuk yaralar ,
Diş, kulak, idrar yolu ve cerrahi enfeksiyonların tedavisinde
Kolesterol,
Yüksek ateş
H. pylori’nin neden olduğu mide ülserleri,
Gastrointestinal durumlar,
Genital herpes,
Genital siğiller,
Gonore ( Bel soğukluğu )
Hemoroid ağrı kesici,
Hepatit A, B, C, herpes I ve II, HIV / ARC / AIDS,
Kan akışını iyileştirir,
Kronik yorgunluk sendromu ve ilgili durumların semptomlarını iyileştirir,
Safra salgılarını düzenler
Menenjit (bakteriyel / viral),
Mononükleoz tedavisinde
Sinir gerginliği,
Kalp atışı düzensizliklerinin normalleşmesi,
Sedef hastalığı,
Romatizmal ateşin tedavisinde
Şiddetli ishal
Sinüs enfeksiyonları,
Mukoza zarlarını yatıştırır ,
Stafilokokal gıda zehirlenmesi,
Boğazda streptokok enfeksiyonu,
Sifiliz,toksik şok sendromu,
Siğiller üzerindeki vazodilatör etkisi.
Kronik yorgunluk sendromu ve ilgili durumların semptomlarını iyileştirir, 

Zeytin yaprağının zararları

Zeytin yaprağı ve zeytin yaprağı çayının kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi yoktur.Kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
 1. musa dedi ki:

  Zeytin yaprağı özellikle yeşili şeker hastalığıma çok iyi geliyor tavsiye ederim

 2. selime dedi ki:

  Zeytin yapragi her derde deva evden eksik etmeyin

 3. Semra dedi ki:

  Özellikle bu dönemde çok faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş,en kısa sürede kullanacağım , emeğinize sağlık

 4. mustafa dedi ki:

  Korona virüse iyi geliyor mu ? :)))

 5. Tenzile dedi ki:

  Hangi ayda toplanması gerekiyor. Bunun la ilgili bir bilgi var mı acaba

  1. admin dedi ki:

   Bu aylar yani mayıs haziran aylarındaki yapraklar çok taze ve vitaminli

 6. 10 senedir zeytin yaprağı çayı üretmekteyim.

  1. Fatma dedi ki:

   Çayı Nasıl delleniyor?? Bilgi verirseniz sevinirim

   1. aktarnette dedi ki:

    kaynamış suya bir tutam zeytin yaprağını atın 15-20 dk demlenmesini bekleyin daha sonra limon sıkarak rahat bir içim sağlayabilirsiniz

 7. Sami dedi ki:

  Zeytin yaprağının zehirli olduğunu unutmayın.
  Bilinçli yapmanızı tavsiye ederim.

  1. aktarnette dedi ki:

   zeytin yaprağının zehirli olduğuna dair kanıt ve herhangi bir bilgi yoktur.Neye dayanarak boyle bır bılgı paylaşıyorsunuz ?

 8. Remi dedi ki:

  Bahce zeytin agacı dolu bir kere zeytin yapragı çayı yapmadım

Yorum Yaz