Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Zerdeçal Yağı Faydaları

Zerdeçal Yağı Faydaları

Zerdeçal Yağı Faydaları

Zerdeçal, asya mutfağına ezelden beri lezzet katan aromatik bir baharattır.Yalnızca lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda birçok sağlık sorununu da çözebilir. Bu nedenle zerdeçal yağı kullanımı yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Aşağıda, zerdeçal yağının sizi kullanmaya teşvik edecek daha etkileyici bazı faydaları bulunmaktadır.

Zerdeçal Yağının Faydaları

13 maddede zerdeçal yağının faydaları ;

1. Ağız Sağlığı İçin Zerdeçal Yağı

Sihirli zerdeçal yağı, ağız sağlığını korumak için mükemmel bir üründür. Diş iltihabını ve diş eti hastalıklarını azaltan antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Plak kontrolü yapar. 

2. Artrit Ağrısı İçin

Dünya çapında milyonlarca insan, eklem iltihabı olduğu söylenen Artritten etkilenir. Bir araştırma, zerdeçal yağının anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için artrit ağrısını hafifletebileceğini belgelemiştir. Antik çağda, geleneksel Çin ve Ayur ilaçları, şişliği ve artritik ağrıyı gidermek için zerdeçal yağını yaygın olarak kullandı.

3. Sağlıklı Kalbi Korumak İçin

Zerdeçalda önemli ve aktif bir bileşik olan kurkumin, daha iyi kardiyovasküler sağlık ve kolesterol bakımına yardımcı olabilir. En iyi doğal üründür ve kalp sorunları için kullanımı güvenlidir. Birçok çalışma, kurkumin kullanmanın kalp rahatsızlığını bozan çeşitli faktörleri durdurabileceğini de vurgulamaktadır. Modern bir bilimsel çalışma, anti-kanserojen, antioksidan, anti-inflamatuar, anti-trombotik ve kardiyovasküler koruyucu elementlerini bile göstermiştir.

4. Zerdeçal Yağı Depresyonu Tedavi Eder

Depresyondan muzdarip insanlar, zerdeçal yağının doğal bir antidepresan olarak işlev görebileceğini öğrenmekten memnun olacaktır. Araştırmalar, depresyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar gibi hiçbir yan etkisi olmadığını açıkça ortaya koydu. Zerdeçal yağındaki kurkumin, depresyon semptomlarını etkileyen BNDF (beyin kaynaklı nörotrofik faktör) seviyelerini artırır. Kurkumin, zihinsel sağlığı etkileyen çeşitli beyin bozuklukları ile birlikte depresyonu tetikleyen düşük BNDF seviyelerini geri kazanma potansiyeline sahiptir.

5. Bağışıklık Sistemi İçin Zerdeçal Yağı

Güçlü bir bağışıklık sistemi, çeşitli enfeksiyonlara neden olan bakterilere karşı doğal olarak savaşır. Sizi aşırı derecede hasta etmeden tehlikeli alerjenlerle başa çıkabilmesi için sağlam bir bağışıklık sistemini sürdürmek önemlidir. Zerdeçal, bağışıklık artırıcı etkilere sahiptir ve kurkumin, bilirubin salınımına yardımcı olur. Bu antioksidan, bağışıklık sistemini güçlendirmekten sorumludur.

6. Zerdeçal Yağı Soğuk Algınlığı ve Tıkanıklığı Giderir

Zerdeçal, soğuk algınlığı ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur. Son araştırmalara göre, kurkumin influenza-A, chikungunya, herpes, HIV ve HPV gibi çeşitli virüslere karşı savaşır. Bir kalkan görevi görür ve bu virüslerin diğer hücrelere bulaşmasını ve vücutta yayılmasını engeller. Ayrıca iyileştirici özelliklerle doludur ve grip, öksürük ve soğuk algınlığı semptomları ile savaşabilir. Zerdeçal yağı, tıkanıklığı ve bronş enfeksiyonlarını da rahatlatır.

7. Zerdeçal Yağı Detoks Ajanı Olarak Çalışır

Karaciğeriniz vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur. Karaciğeri sağlıklı ve aktif tutmak için zerdeçal yağı gereklidir. Birçok çalışma, zerdeçalın “hepatoprotektif” olduğunu ve katı bir anti-inflamatuar olduğunu not etmiştir; sağlıklı bir karaciğeri korumak için yaygın olarak kullanılır.

8. Zerdeçal Yağı İltihabı ve Ağrıyı İyileştirir

Kalıcı bir iltihaplanma, artrit, beyin bozuklukları, felç, kanser ve kalp sorunları gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu iltihaplarla erken bir aşamada mücadele etmek esastır. Bu güçlü anti-inflamatuar madde, olası inflamasyon oluşumunu önleyebilir. Çekirdek hücrelerinde iltihaplanmaya neden olan genleri aktive eden NF-kB molekülünü bloke eder. Bilim adamları, olumsuz yan etkileri olmayan antiinflamatuar ilaçlar kadar güçlü olduğunu belirtmektedir

9. Daha İyi Beyin İşlevselliği İçin

Beyin Türevli Nörotrofik Faktör, yeni nöron bağlantısı oluşturmaktan sorumludur ve depresyon, bunama ve Alzheimer hastalığı gibi çeşitli beyin hastalıklarıyla ilişkili hormon düzeylerini düşürür. Zerdeçal esansiyel yağı, beyin fonksiyonlarını iyileştirmek ve beyin hücrelerinin bozulmasına karşı savaşmak için çalışır. Bir çalışma, aromatik yağın yaşlanma ve felç, Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkları tedavi edebileceğini belgeledi.

10. Zerdeçal Yağı Saça Faydaları

Antioksidanlar açısından zengin olan zerdeçal, yeni hücre büyümesine yardımcı olur, sağlıklı saç köklerini destekler ve saç dökülmesini önler. Anti-inflamatuar özellikler saç derisi iltihabını azaltır ve kepeği uzak tutar.Saç derisindeki mantar enfeksiyonu, zerdeçal yağının antiseptik özellikleriyle tedavi edebileceğiniz yaygın bir sorundur. Ayrıca 300 biyolojik aktif antioksidan ve bileşik bakımından da zengindir; Kullandığınız herhangi bir saç yağına zerdeçal yağı ekleyerek saçlarınızın uzamasını destekleyebilirsiniz.

11. Zerdeçal Yağı Cilde Faydaları

Orta Asya’daki kadınlar, kusursuz bir cilt elde etmek için yaygın olarak zerdeçal tozu kullandılar. Bunu kullanarak birkaç yüz paketi yapabilirsiniz. Zerdeçal yağı, zerdeçal tozu kadar harika çalışır. Antimikrobiyal özelliklerinden dolayı doğal olarak akne ile savaşabilir. Sivilceyi kurutur ve ciltteki sivilceleri durdurur. Zerdeçal yağı her türlü olumsuz etkiden arındırılmıştır. Bu nedenle günlük olarak kullanabilirsiniz. Lekeleri ve sivilce izlerini düzeltebilir. Zerdeçal yağı cilt rengini açmak için de kullanılabilir.

Yapılan bir araştırma, güneşin UV ışınlarına karşı cilt üzerinde savaşma özelliğinden dolayı birçok markanın bu esansiyel yağı cilt kremlerinde kullandığını ortaya koydu. Cildi iyileştirir, nemli tutar ve sebum içeriğini geri kazandırır. Zerdeçal yağı, güneş yanığından kaynaklanan tahriş ve kızarıklığı yatıştırır. Jojoba yağı ile zerdeçal yağını karıştırıp etkilenen bölgeye daha az dakika uygulamanız yeterlidir.

Yaşlanma karşıtı kremlerinizi zerdeçal esansiyel yağı ile de değiştirebilirsiniz. Günlük olarak kullanmak cildinizi yumuşak, esnek tutar ve ince çizgileri azaltır. Burun, ağız çevresi ve şakak gibi kırışıklığa meyilli bölgelere birkaç damla badem yağı ile birlikte uygulamak ince çizgilerin görünümünü geciktirebilir.

Bu ürün, çatlamış topukları iyileştirme özelliğine sahiptir. Zerdeçal yağı ve aynısefa yağını karışımını topuklarınıza yatmadan önce sürmeniz yeterlidir.

12. Zerdeçal Yağı Sindirime Yardımcı Olur

Geçmiş yıllarda insanlar sindirim sorunlarını tedavi etmek için zerdeçal yağı kullandılar. Krampları, şişkinliği azaltır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

13. Zerdeçal Yağı Yaraları İyileştirir

Zerdeçal esansiyel yağı, tüm doğal antimikrobiyal ve antiseptik nitelikleri içerir; kesiği ve yanmayı yatıştırmak için kullanılabilir. Bu özellikler skar oluşumunu azaltır ve etkilenen bölgeyi iyileştirir.

Bu yağın birkaç damlasının ağrıları nasıl giderdiği ve aynı zamanda tahrişi nasıl yatıştırdığı gerçekten inanılmaz. Bu faydalar, onu her evde bulunması gereken bir uçucu yağ haline getirdi.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Yorum Yaz