Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Zencefil Kökü Faydaları

Zencefil Kökü Faydaları

Zencefil Kökü Faydaları

Zencefil Kökü Sağlığa Faydaları

Zencefil kökü ( Zingiber officinale ) , bulantı ve hazımsızlık için bir ilaç olarak bilinir ve rüzgar, kolik, sinirli bağırsak, iştahsızlık, titreme, soğuk algınlığı, grip, zayıf dolaşım, adet krampları, dispepsi (şişkinlik, mide ekşimesi ), hazımsızlık ve gaz ve mide krampları gibi gastrointestinal problemlerin tedavisinde çok etkilidir.

Zencefil iyi araştırılmış ve geleneksel kullanımlarının birçoğu doğrulanmıştır. Kan dolaşımını artırmak, yüksek tansiyonu düşürmek ve kanı daha yüksek dozlarda inceltmek için ideal bir ısınma ilacıdır. Zencefil, antiviral dır  ve iyi bir soğuk algınlığı ilacı olmuştur.

Zencefil, güçlü bir anti-enflamatuar bitkidir ve eklem problemleri için kullanımına son zamanlarda ilgi duyulmaktadır. Ayrıca artrit, ateş, baş ağrısı, diş ağrısı, öksürük, bronşit, osteoartrit, romatoid artrit, tendinit, düşük kolesterol ve kan basıncını hafifletmek ve iç kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olmak için endikedir.

Hazımsızlık tedavisine zencefil kökü

Zencefil kökü öncelikle dispepsi (yemekten sonra rahatsızlık) tedavisinde kullanılan tıbbi bir bitkidir, bu şişkinlik, mide ekşimesi, şişkinlik ve mide bulantısı semptomlarını içerir. Ayrıca, hareket hastalığının önleyicisi ve sindirim sistemi olarak da yararlıdır. Antispazmodik özelliği nedeniyle, bazı insanlar menstrüel krampları hafifletmek için kullanmıştır. Bazı geleneksel sistemlerde artrit, ateş, baş ağrısı ve diş ağrılarını tedavi etme yeteneği vardır.

Zencefil ayrıca kemoterapi, hareket hastalığı, hamilelik ve cerrahiden kaynaklanan mide bulantısını önlemek veya hafifletmek için bitkisel bir ilaç olarak ağızdan alınabilir.

Zencefil Kökü Çayı Faydaları

Zencefil kökü ile bitkisel çay yapılabilir. Hazımsızlık, bulantı ve soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısını gidermek için bir ev ilacı olarak kullanılır. Bağırsak iltihabını hafifletmek ve karaciğer sağlığını artırmak için bu çayı için.

Zencefil Kökü İçin Çalışmalar

Zencefilin genellikle hareket hastalığını hafifletmek için plasebodan (veya şeker haplarından) daha etkili olduğunu bulundu. hamilelikte sabah bulantısını hafifletmek için zencefil kökü kullanabilirsiniz.

Genel olarak, zencefilin anne veya gelişmekte olan bebek için herhangi bir olumsuz etkisi kaydedilmedi. Zencefil, halk tıbbında gaz veya mide krampları gibi küçük gastrointestinal problemleri tedavi etmek için de kullanılmıştır. Son çalışmalar, zencefilin gastrointestinal sistemi doğrudan etkilediğini, kas tonusunu geliştirmeye ve anormal derecede hızlı ve güçlü bağırsak kasılmalarını önlemeye yardımcı olduğunu doğrulayabilir.

Diyabetli hayvanlarda yapılan sınırlı çalışmaların sonuçları zencefilin kan şekerini ve kolesterol seviyesini düşürürken kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir.İnsanlarda yapılan birkaç küçük çalışma, hem osteoartrit hem de romatoid artrit tedavisinde zencefil için bazı umutlar göstermiştir.

Bir kişi çok fazla egzersiz yaptıysa veya artrit veya romatizma geçiriyorsa, zencefilin eklemlerin ve kas dokusunun iltihaplanmasını hafiflettiği bilinmektedir. Muazzam özellikleri nedeniyle, zencefilin cildi iyileştirdiği düşünülmektedir. Sinirliliği azalttı, tendiniti hafifletti ve boğaz ağrılarının normale dönmesine yardımcı oldu. Çalışmalar, zencefilin kandaki ve karaciğerdeki kolesterol emilimini azaltarak kolesterol seviyelerini düşürebildiğini göstermektedir. Ayrıca iç kan pıhtılarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Yeni Araştırma!

Çalışmalarda, zencefil aslında bitkinin apoptozu veya kanser hücrelerinin ölümünü körükleyebildiğini düşündüren kanser hücrelerini bastırdı. Zencefilin cilt, yumurtalık, kolon ve meme kanserine karşı çalıştığı gösterilmiştir. Ancak şimdiye kadar kanserin ilerlemesini durdurduğu görülmemişti. Bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zencefildeki ana aktif bileşenler terpenler (terebentin kimyasal etkisine oldukça benzer) ve zencefil yağı adı verilen bir oleo-reçinedir. Zencefildeki diğer aktif bileşenler, toksinlerin temizlenmesinde oldukça etkili olan güçlü bir terleme indükleyici eylemin yanı sıra antiseptik, lenf temizleme, dolaşım uyarıcı ve hafif kabızlık giderici nitelikler sağlar.

Zencefil Kökü Yan Etkileri

Akut inflamatuar durumlarda almaktan kaçının. Zencefilin gastrit ve peptik ülserasyonda gerçekten yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar olmasına rağmen, herhangi bir baharatında bu sorunu daha da kötüleştirebileceğinden bu koşullarda dikkatli olunmalıdır. Varfarin gibi antikoagülan tedavi alıyorsanız terapötik dozlardan kaçının ve kalp problemleri için ilaç kullanıyorsanız tavsiye alın. Yüksek tansiyon her zaman bir sağlık uzmanı tarafından izlenmelidir. Safra taşlarından muzdaripseniz sencefil kökü kullanmayın.

Zencefil kökü latin isimi

Zingiber officinale

Zencefil kökü diğer isimleri

Siyah zencefil, Kanton zencefil, Cochin zencefil, Ortak zencefil, Bahçe zencefil, Gingembre, Imber, Jamaika zencefil

Zencefil kökü faydaları

Anti-emetik, anti-inflamatuar, anti-oksidan, antiseptik, antispazmodik, antiviral, karminatif, dolaşım uyarıcı, detoksifiye edici, terletici, sindirim, lenf temizleme, hafif müshil, terleme, ısınma.

Zencefil Kökü Kullanımları

Hamilelikte bulantı ve araba tutması bulantısı için, titreme, soğuk algınlığı, grip ve zayıf kan dolaşımı. Menstrüel krampları. Dispepsi (şişkinlik, mide ekşimesi). Hazımsızlık. dolaşımını iyileştirir. Gaz veya mide krampları gibi gastrointestinal problemler. Kolesterolü düşürür.

Artrit, ateş, baş ağrısı ve diş ağrısı, kan kolesterolünü ve kan basıncını düşürür ve iç kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur. Öksürük veya bronşit, osteoartrit ve romatoid artrit, cildi iyileştirir, tendiniti kolaylaştırır. Cilt, yumurtalık, kolon ve meme kanseri ile mücadeleye yardımcı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz