Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Yoğurdun Faydaları Nelerdir.Yoğurt hangi vitaminleri içerir

Yoğurdun Faydaları Nelerdir.Yoğurt hangi vitaminleri içerir

Yoğurdun Faydaları Nelerdir.Yoğurt hangi vitaminleri içerir

Geleneksel yoğurt yararlı probiyotiklerle dolu kremalı bir gıdaya mayalanmış ve protein, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve minerallerin dengeli bir kaynağı olan süt ürünlerinden yapılır . Yoğurt bir süper yiyecek olarak kabul edilir . İneklerden veya keçilerden elde edilen yoğurdun beslenmesi,omega-3 yağ asitleri, peynir altı suyu proteinleri , kalsiyum, magnezyum, potasyum, D vitamini, K2 vitamini, enzimler ve probiyotikler tedarik ederek maksimize edilir .

Süt bazlı yoğurt, keçi sütü veya koyun sütünden yapılabilir, ancak geleneksel inek sütü hala en popüler olanıdır.

Süt suyunun fermente edilmesinin, sütü korumak için 6,000 yıldan fazla bir süredir Orta Asya’ya kadar uzandığı düşünülmektedir. Tarihsel kayıtlar, Orta Asya’da görüldükten kısa bir süre sonra Hindistan, İran ve Türkiye’de yoğurdun kullanımı oldukça yaygındır.

Yoğurt Nasıl Yapılır

Süt , mevcut bakterileri öldürme noktasına kadar ısıtılır, bu işlem pastorize olarak bilinir . Canlı bakterilerin başlangıç ​​kültürü tanıtılır ve süt, kalın, zengin ve tart olana kadar birkaç saat boyunca fermente edilir.

Protein, vitamin B12, pantotenik asit, potasyum, çinko, riboflavin, kalsiyum ve fosfor, yoğurdun besin profilini oluşturur. Protein, yağ ve karbonhidratların doğru dengesiyle eksiksiz bir besindir. Sadece bir porsiyon, günlük protein değerinin yüzde 25’inden fazlasını ve kalsiyumun DV’sinin yaklaşık yüzde 50’sini sağlayabilir.

Esansiyel yağ asidi Konjuge linoleik asit (CLA), vücut tarafından üretilmez. Yoğurt, kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilen iyi bir CLA kaynağıdır. Aynı zamanda, karın yağlarının azaltılmasına, kimyasal olarak kansere yakalanmanın, kolesterol seviyesinin düşürülmesine, metabolizmanın artmasına ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Yoğurttaki probiyotikler sağlıklı sindirim fonksiyonunu uyarır ve B12 ve K vitaminlerini üretmeye yardımcı olur.

Yoğurdun Sağlığa Faydaları ;

1. Sağlıklı Sindirimi Destekler

Yoğurtda bulunan sağlıklı bakteriler, sindirim ve sağlıklı sindirim yollarından sorumlu olan bağırsaktaki mikroflorayı iyileştirmeye yardımcı olur. Bu aktif kültürler kolon kanseri, IBS, kabızlık, ishal ve laktoz intoleransı dahil olmak üzere bazı gastrointestinal rahatsızlıklarda yardımcı olabilir

2. Tip 2 Diyabet Riski Düşüktür

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, probiyotik yoğurdun daha yüksek oranda alınması, tip 2 diyabetin gelişme riskinin azalmasıyla doğrudan ilişkilidir.Yoğurt sindirimi ve sindirim sistemi boyunca besinlerin emilimini destekler; Bu, sağlıklı kan şekeri düzenlemesi için gereklidir.

 

3. Kolorektal Kanser Riskini Düşürür

Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan 45.000’den fazla kişi üzerinde yapılan büyük bir çalışmada ,yoğurt tüketiminin kolorektal kansere karşı korunduğu gösterilmiştir. Bunun nedeni, yoğurttaki probiyotikler ve sağlıklı bakteriler nedeniyle daha sağlıklı bir sindirim yoludur.

4. Kemik Yoğunluğunu Artırır ve Osteoporozun Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Mikro besin maddeleri kalsiyum ve vitamintir. D vitamini dozunun yeterince yüksek olması koşuluyla, kalsiyum ve D vitamini kombinasyonunun belirgin bir iskeletsel faydası vardır. Kalsiyum bakımından zengin yiyeceklerden biride yoğurttur.Yoğurt tüketimi iskelet ve kemik hastalıklarının giderilmesinde önemli rol oynar

5. Kilo Kaybını Destekler ve Yağ Kaybını Artırır

Yoğurt yağ kaybını artırıyor. Çalışmalar, 12 hafta boyunca günde üç ila altı kaşık yoğurt tüketenlerin, çalışmadaki diğerlerine kıyasla kaybedilen yağ miktarını yaklaşık iki katına çıkardığını gösterdi. Probiyotik yoğurt ve ek kalsiyumun tüketen grup yüzde 22 daha fazla kilo ve yüzde 61 daha fazla vücut yağı kaybetti.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, araştırmacılar yoğurt ve diğer fermente süt ürünlerinde bulunan probiyotiklerin bağırsaktaki sitokin üreten hücreleri artırarak bağırsak mukozal bağışıklık sistemini geliştirebileceğini bulmuşlardır.

Araştırmacılar, “Bebeklik döneminde probiyotik organizmaların desteklenmesi, çocuklukta immün aracılı hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir” tezinde bulundular.

Yoğurt probiyotikleri, sindirim sistemini hastalığa neden olan bakterilerden uzak tutmaya yardımcı olur.

 

7. Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Yoğurt, 250 grmında 600 miligramdan fazla potasyum barındırır .Potasyum alımı kan basıncı azaltmaya yardımcı olur.Potasyumun, kan basıncını düşürmede ve kalp sağlığını iyileştirmede önemli olan sinir sistemi hücre fonksiyonunu etkilerken, sodyum emilimini azaltmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır.Kan basıncı, yani yüksek tansiyonunuz varsa, yoğurt yemeye başlayın.

8. Kötü Kolesterolü Azaltır

Yoğurtta yaşayan canlı probiyotikler kolestrol seviyelerini azaltır. Düzenli olarak probiyotik yoğurt alımının koroner kalp hastalığı riskini% 6 ila% 10 oranında azaltma sağlar.

 

9. Ruh Hallerini Düzenler

Stres Nörobilim Ailesi Merkezi’nden yapılan bir araştırmada, araştırmacılar düzenli olarak yoğurtla probiyotik tüketen sağlıklı kadınların duygusal olaylara girdiğinde duygularda daha fazla kontrol ve daha az kaygı olduğunu buldular.

10. Kronik Ağrı ve Beyin ile İlişkili Hastalıkların Tedavisine Yardımcı Olabilir

Duygu durum düzenlemesi ile ilgili olarak yukarıda bahsedilen aynı çalışmada, araştırmacılar probiyotiklerin kronik ağrı, Parkinson, Alzheimer ve otizm ile ilgili olarak yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmacılar, tekrarlanan antibiyotik tedavilerinin beyni etkileyip etkilemeyeceği sorusunu da gündeme getirdi. Antibiyotikler tehlikeli bakterileri öldürmek için reçete edilir ama aynı zamanda bağırsaklarımızda bulunan sağlıklı bakterileri de öldürür. Bu, yoğurt ve diğer probiyotik açısından zengin gıdaların her zaman tüketilmesi ve özellikle antibiyotik alımları sırasında veya sonrasında alınması gerektiğini göstermiştir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz