Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Yıldız Anason Nedir? Yıldız Anasonun Faydaları

Yıldız Anason Nedir? Yıldız Anasonun Faydaları

Yıldız Anason Nedir? Yıldız Anasonun Faydaları

Yıldız Anasonunun Faydaları

 

Yıldız anason, sağlık yararları, kabızlığın önlenmesini, sivrisinek kovucu rolünü üstlenmesini, laktasyona yardımcı olmayı, menopoz semptomlarını hafifletmeyi, grip mevsimi boyunca sizi korumayı kolaylaştırmayı, iyi uykuyu desteklemeyi, mantarlarla savaşmayı, kan oluşumunu teşvik etmeyi, kemik sağlığını geliştirmeyi ve cilt sağlığını desteklemeyi içerir . Diğer yararları arasında kanser riskinin azaltılması ve vajinal mantar enfeksiyonu ile mücadele vardır.

 

Yıldız Anason Nedir?

Yıldız anason, canlı tadı için dünya genelinde kullanılan ve pek çok yiyeceği son derece zarif hale getiren bir tat boyutu ekleyen son derece popüler bir baharattır. Çin yıldızı anasonu ya da badiam olarak da bilinen ve bilimsel adı Illicium verum’u taşıyan bu bitki, Çin’in güney bölgelerine ve Vietnam’ın kuzey bölgelerine özgü, ancak diğer güneydoğu Asya’da yetişmeyen, her dem yeşil bir bitkinin meyvesinden elde edilir.

Yıldız anasonu anason tohumu (veya anason) ile aynı değildir, ancak lezzetleri aynı olsa da, yıldız anasonu aslında birçok yoksul ekonomide düşük maliyetli bir alternatif olarak ortaya konmuştur. Fakat benzerlikleri aslında biter, çünkü yıldız anasonunun anasonlardan birçok farklı sağlık yararı vardır. Yıldız anasonu Asya mutfağında yaygın olarak kullanılırken anasonlar ağırlıklı olarak batı kültürlerinde kullanılır.

Ne olursa olsun, bugün her ikisi de yaygın mevcudiyet ve insanların lezzetleri denemeye istekli olmaları sayesinde kullanılmaktadır.

 • Beslenme Bilgisi (100g başına)
 • Kaloriler 337
 • Toplam Yağ 16 g% 24
 • Sodyum 16 mg% 0
 • Potasyum 1,441 mg% 41
 • Toplam Karbonhidrat 50 g% 16
 • Diyet lifi 15 g% 60
 • Protein 18 g% 36
 • A vitamini% 6
 • C vitamini% 35
 • Kalsiyum% 64
 • % 205 demir
 • B-6 Vitamini% 35
 • Magnezyum% 42

 

Yıldız Anasonunun Faydaları

 

 1. Kabızlığın önlenmesine yardımcı olur

Yıldız anasonu baharat olarak kullanılmasına ve nadiren yüksek miktarlarda kullanılmasına rağmen, içinde herkes için faydalı olabilecek önemli miktarda elyaf vardır. Yemeğinizde sadece az miktarda kullanmanız muhtemeldir, ancak liflere gelince, her küçük miktar önemlidir. Kolonda ve barsak boyunca lif birikmesi, su çekmesi ve dışkı statüsünün önlenmesi. Dışkı statisi, dışkı artık hareket edemediği ve sertleşemediği ve geçmesi zorlaştığı için kabızlık demenin güzel bir yolu. Bunu önlemek için su ve lif gereklidir.

 1. Yutulduğunda sivrisinek kovucu olarak çalışır

Çalışmalar, yıldız anason, anet bulunan bir bileşiğin, vücudun dışında, ayrıca yutulduğunda da etkili bir böcek öldürücü işlevi gördüğünü göstermiştir. Bu, benzersizdir, çünkü çoğu itici cildin çalışması için uygulama gerektirir, ancak yıldız anasonu tüketimi, böcek ilacı özelliklerine sahip olduğu için sivrisinekler ve diğer böcekler tarafından ısırılmanıza yardımcı olur. Böylelikle yıldız anasonun düzenli kullanımı sizi böcek kanıtı haline getirir, yıl boyunca böcek ısırıklarından müzdarip olan tropik iklimlerde hoş bir ilavedir.

 1. Laktasyona yardımcı olur

Yeni anneler, özellikle sezaryen ile doğum yaptırmaları veya ilk çocukları olmaları durumunda, yeni doğmuş doğumdan sonra süt üretmek için zor zamanlar yaşarlar. Bu zamanda, süt üretimini teşvik etmek için ilaçlar kullanılabilir. Bileşik anethole, prolaktin salınımını (ve süt üretimini) inhibe ettiği bilinen dopamine yapısal bir benzerlik paylaştığına inanılmaktadır. Böylece dopamini yerinden çıkarıp bunu yapmasını önleyerek süt üretimi artar.

 1. Menopoz belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir

Menopozun başlangıcında ve sonrasında, östrojen düzeyleri önemli ölçüde düşer ve kadınlar vücutlarının sunduğu en kötü şeyleri yaşarlar. Bazı kadınlar fırtınayı cesurlaştırırken, östrojen replasman tedavisi geçerli bir seçenek olduğundan gerçekten acı çekmeye gerek yoktur. Aynı damarda östrojenik özelliklere sahip yiyecekler, yıldız anason gibi semptomların yönetiminde de paha biçilmez yardımlar sunabilir. Bu baharattan daha fazlasını yemeğinize eklemek, pişmiş yiyecekler ve hatta sıcak suya dalmak ve günlük olarak içmek bile belirtilerinizi hafifletebilir ve menopozu daha az rahatsız edici hale getirebilir.

 1. Grip Mevsiminde Sizi Korur

Meyve ve sebzelerin çoğu (baharatlar dahil), bağışıklığınızı artıran ve enfeksiyon veya hastalık riskini azaltan çok miktarda antioksidan içerir. Bununla birlikte, yıldız anason, Shikimic asit olarak bilinen bir bileşiğin varlığından dolayı, tüm bunları artı tamamen şaşırtıcı bir başka mekanizma yapar. Şikimik asit, grip aşısı Tamiflu üreticisinde kullanılan kritik bir ön imleç bileşenidir ve şansa göre, yıldız anason doğada bulunan bu bileşiğin en yüksek konsantrasyonuna sahiptir. Bu nedenle, gıda hazırlamada çok fazla yıldız anason kullanan diyetler bu sezon grip riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.

 1. Uykuya Başlamaya Yardımcı Olabilir

Uykusuzluk ya da uykusuzluk birçok şeyin sonucu olabilir, ancak çoğu zaman stres ve endişe, aksi halde sağlıklı insanlarda nedenlerdir. Bunun nedeni endişe, adrenalin seviyelerinde bir yükselmeye neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz