Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Yeşil Çay Nedir?Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay Nedir?Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay Nedir?Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın sağlığa faydaları; bağışıklık sistemini güçlendirmeyi,kalbi desteklemeyi, karaciğeri desteklemeyi,sindirimi teşvik etmeyi, zayıflamaya, kan şekerini düzenlemeyi, belleği geliştirmeyi, enfeksiyonu önlemeyi, yaşlanmayı yavaşlatmayı, ve ağız sağlığını desteklemeyi içerir.

Yeşil Çay Nedir?

 

Yeşil çay, yedi çeşitle Çin’de en çok tüketilen çaylardan biridir ve yerel olarak yetiştirilir. Yeşil çay demlendiğinde suya yeşil bir ton veren okside olmamış bir çaydır. Kayıtlar, üç bin yıl önce Çin’in güney-batı bölgesinde yeşil çayın kullanıldığını gösteriyor.

Yeşil çayın tarihi, 8. yüzyılda, yaprakların buğulanmasını önlemek için buğulama yöntemlerinin keşfedilmesiyle başlar. Yeşil çay yaprakları için “kızartma” yönteminin imzasını oksitlenmemiş lezzetini korumak için kullandığı 12. yüzyıldı. Buharlama ve kızartma işlemi, günümüzde yeşil çayların modern versiyonunda hala kullanılmaktadır.

Yeşil çay yaprakları Camellia sinensis; bu yapraklar üzerinde yapılan oksidasyon işleminden öncedir. Çayın en eski kayıtları yazar Lu Yu tarafından yaklaşık 600 A.D’de yazılmıştır.

Çay sunumu Çin ve Japonya’da bir sanattır. Japonya, yaprağın farklı varyasyonlarını sunarak ve onu çay seremonileri şeklinde kendi kültürlerine dahil ederek yeşil çayın kullanılmasına katkıda bulundu. Yeşil çay kullanımının çay ve siyah çaydan önce popüler hale geldiğini söylemek güvenlidir.

Batı dünyasında, çayın ilk uyarlaması siyah versiyonuydu. Ancak, yüzyıllar boyunca yeşil çayın kullanımı ve popülerliği katlanarak arttı. Yeşil çay çok daha yüksek konsantrasyonda antioksidanlar, polifenoller ve klorofil içerir. Yeşil çayı günlük diyetinize dahil etmenin 11 nedeni:

Yeşil Çayın Faydaları

 

1. Güçlü Polifenoller

Yeşil çay vücudun hücresel ve DNA hasarlarından korunmasına yardımcı olan güçlü polifenollere sahiptir. Polifenoller, vücudu dejeneratif hastalıklardan korumada çok etkili olan mikro besin maddeleri içerir. Polifenollerin yeşil çay içindeki biyoyararlanımları yüksektir ve bu nedenle hücreleri iç hasarlarından korumak için kullanışlıdır. Polifenoller vücudu radyasyon hasarından korur ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

2. Antioksidanlar

Yeşil çay, antioksidanlarla doludur ve bunun nedeni okside olmamaktır. Antioksidanlar, vücudu sağlıklı ve oksidatif hasardan koruyan şeydir. Antioksidanlar serbest radikallerin etkisine karşı bir engel oluşturur ve dejeneratif hasarı önler. Birçok hastalık serbest radikal hücrelerinin vücuttaki farklı organlar üzerindeki etkisinin bir sonucudur. Kanser, kalp hastalıkları, felç ve benzeri tüm oksidatif hasarın bir sonucudur. Antioksidan bakımından zengin yiyecekler ve yeşil çay gibi içecekler her türlü beslenmede temel olmalıdır.

3. Sağlıklı Bir Kalp

İyi bir diyet sağlıklı bir kalbe giden yol olabilir, kalbe bağlı hastalıklardan muzdarip insanlar için önerilen miktar günde 7 bardak yeşil çay içmektir. İçindeki polifenoller su ile ekstrakte edilebilir, bu da vücudun emmesini kolaylaştırır ve sonuçlar hemen olur. Yeşil çay, kan basıncının neden olduğu sorunları önleyen kan dolaşımını kolaylaştırmak için arterlerin genişlemesine yardımcı olur.

4. Sağlıklı Bir Karaciğer

Temiz bir karaciğer, yediğiniz yiyecekten yeterli miktarda besin almanın anahtarıdır. Araştırmalar yeşil çayın karaciğer sağlığı üzerindeki etkilerini göstermiştir. Yeşil çay, karaciğerin idrar yaparken toksinlerden kurtulmasına yardımcı olan diüretik özelliklere sahiptir. 10 bardak yeşil çay içmek, karaciğer hastalığının ve diğer komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir. Karaciğerde biriken yağ, karaciğer yetmezliğine ve diğer birçok hastalığa neden olabilir. Yeşil çay tüketiminin karaciğerdeki toksinler üzerinde temizleme etkisi vardır ve viseral yağ geliştirmenizi önler.

5. Sağlıklı Sindirim

Yeşil çay tüketimi, iltihaplanmaya neden olan interlökin geninin etkilerini inhibe edebilir. Yeşil çay, enflamatuar barsak hastalığı ve buna eşlik eden ani alevlenme gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltarak sindirim sistemini kontrol altında tutar. Günde 3 ila 5 bardak içilmesi, sindirim sisteminin performansını önemli ölçüde artırabilir ve şişkinlik ve su tutma gibi sorunları önleyebilir.

6. Yeşil Çay Zayıflatırmı ?

Neredeyse tüm diyetisyenler, nereden geldiklerine bakılmaksızın, obezite çeken bir kişiye yeşil çay tüketimini arttırması konusunda tavsiyede bulunur. Yeşil çay, vücut yağınızı olumsuz yönde etkileyen ve kilo kaybına neden olan kafein içerir. Yeşil çay içmek, iyi yapılandırılmış bir diyet rejiminin bir parçasıysa, daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yeşil çay, enerji seviyelerini arttırmada ve yağ kaybı sürecini arttırmada uyarıcı görevi görür.

7.Kan Şekeri

Yeşil çayın yararları arasında vücuttaki insülin aktivitesini arttırır ve kan şekerini diğer sağlık içeceklerinden daha etkili bir şekilde kontrol eder. Araştırmalar, yeşil çayın, nişastalı gıdaların tüketiminden sonra kan şekeri seviyesini yarıya düşürme kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir. Kan şekeri seviyesini kontrol etmeye çalışan önerilen kişi miktarı günde 1 ila 3 bardak arasındadır. Düzenli olarak yeşil çay içmek kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır, ancak en iyi şekilde nişastalı gıdalarla yeşil çay içerek faydalanabilirsiniz.

8.Geliştirilmiş Beyin ve Hafıza

Yeşil çayın Alzheimer gibi hafıza kaybıyla ilişkili hastalıklardaki yararlarını anlamak için araştırmalar yapılmaktadır.

9.Enfeksiyon Önleme

Yeşil çay vücudu idrar yolu enfeksiyonlarından korur ve böbrek sağlığını ve fonksiyonunu arttırır. Yeşil çayın E.Coli üzerindeki antimikrobiyal etkileri, bağırsaklarınızı güzel ve temiz tutmanıza yardımcı olur. Yeşil, idrar yolundaki bakterileri öldüren yüksek miktarda EGC içerir.

10.Yaşlanma karşıtı

Antioksidanların güç kaynağı olarak, yeşil çayın serbest radikallerin cilde neden olduğu hasarı önleyeceği söylenir. Yaşlanma durdurulamamasına rağmen, antioksidan bakımından zengin bir diyet uygulanarak yavaşlatılabilir. Antioksidanlar vücutta elastikiyeti arttırır ve cilt hücrelerinde meydana gelen dejeneratif işlemleri engeller. Yeşil çaydaki polifenoller ve amino asitler cildin kolajen üretmesine ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olacaktır. Pek çok cilt bakım ürünü, erken yaşlanmayı önlemek için yeşil çay ekstresi ile aşılanmıştır.

11.Ağız Sağlığı

Yeşil çaydaki antimikrobiyal özellikler de genel diş sağlığı için faydalıdır. Ağızdaki bakteri üremesini kontrol eder ve ağız kokusunu da önler. Yeşil çay tüketimi, diş eti iltihabının ve dişeti ile ilgili diğer hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için tıbbi uygulamalarda kullanılmıştır.

Not :

Güne bir damla limonlu yeşil çay ile başlamak vücudun genel sağlığı için faydalı olabilir.

Dr. Noyan

Soru ve görüşlerinizi yorumlardan iletebilirsiniz…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz