Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Yasemin Çayı Faydaları

Yasemin Çayı Faydaları

Yasemin Çayı Faydaları

Yasemin çayı sağlığa yararları, uykusuzluklar için ideal olan kardiyovasküler kalbin desteklenmesini, psikolojik sağlığı desteklemesini, kanseri önlemesini, sindirim sistemini desteklemesini, diyabeti kontrol etmesini ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmayı içerir. Diğer yararları arasında, iltihapla mücadele, kilo kaybını destekleme, cildi iyileştirme ve öksürük ve soğuğu önleme sayılabilir.

 

Hoş kokusuyla ünlü, yasemin çayının kardiyovasküler sorunları tedavi edebileceğini biliyor muydunuz? Sadece bu değil, yasemin çayı da uykusuzluk için harikalar yaratabilir. Herbalistler ayrıca hafif tatma çayının obezler için faydalı olduğunu öne sürmektedir. Dahası, cildinizin durumunu iyileştirmek için yalnızca bir bardak yasemin çayı tüketerek bol miktarda besin elde edebilirsiniz.

 

Yasemin Çayı Nedir?

 

Yasemin çiçeklerinden elde edilen yasemin çayı oldukça etkileyici bir tarihe sahiptir. Çay fikri ilk önce Song rejimi sırasında üretildi. Ve o zamandan beri Çin kültüründe sağlık problemlerini tedavi etmek için tüketmeye başlaması gereken önemli bir unsur haline geldi. Tayvan da yasemin çayı üretiyor, ancak onu yıllar önce dünyaya tanıtan Çin oldu.

 

Yasemin Çayı’nın Besin Değerleri

 

Taze hazırlanmış yasemin çayının bir porsiyonu aşağıdaki besinleri içerir

Kaloriler 2

Kalsiyum 0%

Kolesterol 0 mg

Diyet Lif 5 g

Yağ 2 g

% 0 demir

Protein 4 g

Şeker 0 g

C vitamini% 0

 

Yasemin Çayı’nın Faydaları

 1. Kalp İçin Yasemin Çayı

Buna inanmayacaksınız, ancak düzenli olarak yasemin çayı tüketimi, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü ve toplam kolesterol seviyesini hafifletme potansiyeline sahiptir. Her iki faktör de kalp krizi ve felç gibi kalp problemlerine büyük katkı sağlar. Çayda bulunan bileşikler, genç ve yaşlı kişilerde LDL oksidasyonunu azaltma işlevi görür.

 

Günlük olarak tüketildiğinde, yasemin çayında bulunan enzimler, kan dolaşımındaki kanın düzgün şekilde akmasına izin verebilir, kanın pıhtılaşma riskini önler. Beslenme uzmanları da bu konuda yasemin çayını tercih ettiler, ancak kalp hastasının ciddi durumu durumunda birinci basamak doktorunuza danışmanız önerilir.

 

 1. Uykusuzluk için Yasemin Çayı

Yasemin çayı sinir sistemini etkiler, yatıştırıcı ve iyileştirici özellikleri daha sonra gergin sinirlerinizi rahatlatır. Bu prosedür saatlerce huzur içinde uyumanızı sağlar. Bilim adamları, yasemin çiçeğinin yatıştırıcı bileşikler içerdiğini bulmuşlardır. Ve çay formunda tüketildiğinde, bileşikler yavaş yavaş uykusuzluklarda uykuyu teşvik etmeye başlar.

 1. Psikolojik Sağlık İçin Yasemin Çayı

Sakinleştirici özelliklerle zenginleştirilmiş, düzenli yasemin çayı tüketimi de çeşitli psikolojik sorunları tedavi edebilir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, çayda bulunan besinlerin anksiyete, depresyon, gerginlik, vb. Tedavisi konusunda çok önemli olduğunu ortaya koymuştur. Beslenme uzmanları ayrıca, zihinlerini rahatlatmak ve konsantrasyonlarını geliştirmek için zor zamanlamaları olan insanlara en az bir bardak yasemin çayı tüketmeyi öneriyorlar.

 1. Yasemin Çayı Kanseri önler

Yasemin çayının içinde bulunan polifenol içeriği nedeniyle kanserli hücreleri yok ettiği düşünülmektedir. Besin, pankreas, mide, prostat, cilt, akciğer, yumurtalık, mesane ve meme gibi çeşitli kanser risklerini önleme potansiyeline sahiptir. Polifenol içeriğinin, tümörlerde ve hücrelerde bulunan ve vücudunuzda kanserin daha hızlı yayılmasını sağlayan tehlikeli enzimleri hafiflettiği söylenir.

 1. Sindirim Sistemi İçin

Hazımsızlık gerçekten de yaygın bir sağlık sorunudur, ancak bunu görmezden gelmemelisiniz. Beslenme uzmanları, hazımsızlığı tedavi ederken yeterli miktarda diyet lifi içeren herhangi bir yemeğin tüketilmesi gerektiğini önermektedir. Yasemin çayı bu yiyeceklerden biri olabilir. Ayrıca bağırsaklardaki iyi bakteri üremesini teşvik etmek için de işlev görür. Ayrıca, yasemin içerisindeki bileşenler, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi kronik enflamatuar bozuklukları yatıştırır.

 1. Yasemin Çayı Diyabeti Kontrol Ediyor

Yasemin Çayı kan dolaşımındaki şeker seviyelerini düzenlemek için etkili bir ev ilacıdır. Yasemin çayının II. Tip diyabetin başlangıcını geciktirdiği söyleniyor.

 1. Bağışıklık Sistemini Artırır

Antiviral ve antibakteriyel özelliklerle zenginleştirilmiş bu çay, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için gereklidir. Her iki bileşen de bağışıklık sisteminizin zayıflamasına katkıda bulunan faktörleri engelleyebilir ve bulaşıcı bakterilere ve grip enfeksiyonlarına kolayca av olur. İlki, çoğu durumda ateş, grip, kusma ve ishal getirir. Bu nedenle, ılık bir bardak yasemin çayı tüketin ve sağlığa zararlı faktörleri yok etmesine izin verin.

 1. Anti-enflamatuar dır

Yasemin çayında bulunan anti-enflamatuar özellikler, ağrıyan kasların tedavisi konusunda etkilidir. Bununla birlikte, herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek için eklem sorununu tedavi etmek için ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmayı unutmayın.

 1. Kilo kaybı için

Yasemin çayı zayıflatırmı ? Yasemin çayı metabolik hızınızı ve sindirimi kolaylaştırır. Buda vücut ağırlığının azalmasına neden olur. Beslenme uzmanları, bir bardak yasemin çayının sağlıklı bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite ile birlikte, kısa sürede yağlarınızdan kurtulacağınızı belirtiyor.

 1. Genç ciltler için Yasemin Çayı

Yasemin çayından elde ettiğiniz antioksidanlar yaşlanma sürecini geciktirmeye yardımcı olabilir. Önceden olgunlaşan yaşlanmaya neden olan cilt hücrelerini ve dokularını tahrip eden serbest radikalleri engellemeye yetecek kadar güçlüdürler. Bu nedenle, düzenli olarak yasemin çayı tüketimi ince bir çizginin, kırışıklıkların ve yaşlılık lekelerinin oluşumunu hafifletebilir. Ayrıca sarkmış cildinizi sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır.

 1. Öksürük ve Soğuk Algınlığını Önler

Antibakteriyel ve antiviral, yasemin çayı soğuk algınlığı, grip ve sürekli öksürüklerde rahatlama sağlayabilir. Beslenme uzmanları, iyileştirici bir özellik olarak şifa veren bir güç olduğu için öksürük ve soğuk tedavisi için ılık yasemin çayı içmeyi öneriyorlar. Özellikleri herkes için etkili olduğu söyleniyor, ancak solunum problemleriniz varsa tüketmekten kaçının.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz