Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Diyet ve Beslenme » Vegan Diyeti Faydaları

Vegan Diyeti Faydaları

Vegan Diyeti Faydaları

Vegan diyeti son günlerde iyice karşımıza çıkmaya başladı.Peki vegan diyeti faydaları nelerdir. Hepsi yazımızda..

Vegan Diyeti Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Vegan beslenme kilo verdirir mi ? Vejeteryanlar, olmayanlara göre daha zayıf ve daha düşük bir vücut kitle indeksine (BMI) sahiptirler.Buda insanların neden zayıflamak için vegan diyetlerine yöneldiğini açıklayabilir.

Bununla birlikte, bu dış faktörleri kontrol eden birkaç kontrollü çalışma, vegan diyetlerinin kilo kaybı için karşılaştırdıkları diyetlere kıyasla daha etkili olduğunu bildirmektedir.

Araştırmacılar vegan diyeti yapanların, doyduklarını hissedene kadar yemek yemelerine izin verilse bile, kalori kısıtlı diyetlerden daha fazla kilo verdiklerini bildirmektedirler.

Vegan diyetler, insanların yedikleri kalori miktarını doğal olarak azaltmalarına yardımcı olmada çok etkili görünmektedir ve bu da kilo kaybına neden olmaktadır.

Vegan diyeti diyabet hastalarına faydaları

Vegan diyeti ile beslenmenin kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza ve diyabetin tipini değiştirmenize yardımcı olabilir.
Birkaç çalışma, veganların, düşük kan şekeri seviyelerinden, daha yüksek insülin duyarlılığından ve% 78’e kadar daha az tip 2 diyabet gelişme riskinden ziyade, etno olmayanlara göre daha iyi olduğunu göstermektedir.

Araştırmalar, vegan diyetlerinin, diyabet hastalarında diğer önerilen diyetlerden 2.4 kat daha fazla kan şekeri düzeylerini düşürdüğü bildirilmiştir. Bu kan şekeri tepkisini körleştirebilen daha yüksek lif alımı ile açıklanabilir. Vegan diyetinin kilo kaybı etkileri, kan şekeri düzeylerini düşürme yeteneğine katkıda bulunabilir.

Vegan diyeti, kan şekeri kontrolünün işaretleyicilerini iyileştirmede özellikle etkili görünmektedir. Ayrıca tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltabilirler. Vegan diyeti yapmadan önce doktorunuza danışın.

Vegan diyeti kalp sağlığına faydaları

Vegan diyeti, kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.Yapılan araştırmalar vegan diyeti yapanların,% 75 oranında yüksek tansiyon geliştirme riski ve% 42 daha düşük kalp hastalığı olduğunu göstermektedir. Vegan diyeti kan şekeri, LDL ve total kolesterolü düşürmede diğer diyetlere kıyasla çok daha etkili olduğunu bildirmişlerdir.Çünkü kan basıncını düşürmek, kolesterol ve kan şekeri kalp hastalığı riskini% 46’ya kadar azaltabilir.
Tam anlamı ile bilgi için daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.

Vegan Diyetinin Diğer Faydaları

Vegan diyeti yukarıda yazdıklarımız haricinde diğer faydaları şunlardır.

 

  • Kanser karşı: Sebze tüketmek kansere yakalanma veya ölme riskini % 15 daha azaltır
  • Artrit: Vegan diyetleri, ağrı, eklem şişmesi ve sabah tutukluğu gibi artrit semptomlarını azaltmada çok etkili görünmektedir.
  • Böbrek fonksiyonu: Bitki proteinine etin yerini alan şeker hastaları, kötü böbrek fonksiyonlarını azaltabilirler.
  • Alzheimer hastalığı:  Yapılan çalışmalar, vegan diyetinin Alzheimer hastalığı gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu faydaları destekleyen çalışmaların çoğunun gözlemsel olduğunu aklınızda bulundurmanızda fayda vardır.

 

Sonuç: Vegan diyeti sağlığa yararlarıyla ünlüdür. Ancak hayvansal gıda almadan ne kadar faydalı bunu daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz