Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir ? Vajinal Mantar Enfeksiyonu Doğal Tedavi Yöntemleri

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir ? Vajinal Mantar Enfeksiyonu Doğal Tedavi Yöntemleri

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir ? Vajinal Mantar Enfeksiyonu Doğal Tedavi Yöntemleri

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir ? Vajinal Mantar Enfeksiyonu Doğal Tedavi Yöntemleri

Vajinal mantar enfeksiyonu yani halk dilinde rahimde mantar enfeksiyonu olarak bilinen bu mantar enfeksiyonunun tıb dilinde adı kandidiyaz dır. Vajinal Mantar Enfeksiyonunun tedavisi için doğal tedavilerden  bazıları sarımsak, çay ağacı yağı, elma sirkesi, yoğurt, C vitamini, hindistan cevizi yağı, borik asit, kızılcık, kekik yağı ve hidrojen peroksit içerir.

 

Vajinal enfeksiyonun sebepleri Candida Mantarı dır. Mükemmel sağlıklı kadınları da etkileyebilecek bir sağlık komplikasyonudur. Bilimsel bir araştırmaya göre, bu hastalık tehlike bölgesinde kadınların% 20 ila 50’sini kapsıyor. Vajinal enfeksiyonun ortaya çıkması genellikle mayanın fazla üretilmesinden kaynaklanır ve sık sık cinsel ilişki nedeniyle bazen daha da kötüleşir.

 

Vajinal mantar enfeksiyonu neden olur ? Vücudunuz doğal olarak, spesifik asitler yaratan ve vajinanızı maya enfeksiyonunun tehlikelerinden koruyan lactobacillus gibi bir bakteri kombinasyonu üreterek vajinal enfeksiyonu önler. Ancak bu bakteri türlerinin üretimi bozulduğunda, vajinada anormal maya oluşumunu kolaylaştırırlar.

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Nedenleri

 

Antibiyotikler

 

Herhangi bir küçük veya büyük sağlık komplikasyonunu gidermek için sık sık antibiyotik kullanıyorsanız, bu ilaçların normal floranızı çok hızlı bir şekilde öldürebileceğini anlamalısınız; bu da sizi vajinal enfeksiyona duyarlı hale getirir. Çok fazla antibiyotik almak hiç kuşkusuz, vücudunuzun potansiyelini ve maya gelişimine neden olan bakterileri önleme doğal kabiliyetini ortadan kaldırabilir.

 

Sağlıksız ve kalitesiz ped kullanımı

 

Maya bakterileri vajinanızın içinde aşırı nemli bir habitatta büyür. Emici maddelerin kullanımı vulvada mantar oluşumuna neden olabilir – bu da büyümesi ve yayılması için uygun koşullar sağlar. Bu rahatsız edici durumdan kurtulmak için, genital bölgenizi uzun süre kuru tutan tamponlar veya vajinal ped kullanın.

 

Şeker hastalığı

 

Şeker hastasıysanız kan şekeri seviyenizi korumak için elinizden geleni yapın ve minimum eşiği geçmediklerinden emin olun. Bunun nedeni, kan dolaşımınızdaki artan miktarda şekerin, besinlerin çoğalmasını sağlayan maya bakterilerinin gelişmesine yol açabilmesidir.

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

 

Enfeksiyon orta ila şiddetli olabilir. Bunlar, hastalığın ortaya çıkmasından önce karşılaştığınız tipik işaret ve semptomlardır;

 

Vajinada ağrı

Vajinadan kokusuz kalın sıvı akıntısı

Vulva enflamasyonu ve ödemi

Vajinayı tırmalamak veya vajinal dokudaki tahrişi artırmak için aşırı kaşınma isteği

İdrar yaparken kabarma hissi

 

Vajinal Mantar Enfeksiyonunu Doğal Tedavileri – Candida tedavisi

 

Mantar enfeksiyonu tedavisi kolaydır. doğal olarak evde sizde bu enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz.

 

  1. Sarımsak

En iyi mantar hastalığına bitkisel çözüm sarımsaktır.Bir doğal çare olarak, sarımsaktan bir macun yapabilir ve etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Ancak çok fazla kullanmamaya dikkat edin, az miktarda macun kullanın. Son araştırmalar, bu bileşenin, mantar önleyici ve antibakteriyel yapısından dolayı vajinal mantar enfeksiyonuna karşı etkili olduğunu buldu. Sadece virüs bulaşmış bölgeye uygulayarak sarımsak macunu yardımıyla hastalığı tedavi edebilirsiniz. Bununla birlikte, sarımsağın ham tüketimi de faydalıdır.

 

  1. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı da sınırsız sağlık yararına sahiptir. Anti-bakteriyel ve anti-mantar tepkisi aynı zamanda patojenik vajinal bakterilerin büyümesini de sağlar. Ancak yoğun yapısı nedeniyle, bu esansiyel yağı başka bir yağ veya taşıyıcı yağ ile seyreltmeden kullanamazsınız. Dahası, sadece dışarıdan uygulanabilir yutmazsınız.

  1. Elma Sirkesi

Elma Sirkesi, kanıtlanmış birçok sağlık yararına sahiptir ve bunun vajinal mantar enfeksiyonuna karşı da etkili olduğunu unutmayın. Sirkede bulunan bileşik vajinadan bütün patojenik mikrobiyal türleri uzaklaştırır.

  1. Yoğurt

Yoğurt gibi probiyotik ürünler de vajinal enfeksiyonların tedavisinde faydalıdır. Yoğurt, hayatta kalabilmek için mevcut besinlerle rekabet ederek sağlıksız vajinal Candida Albican’ların gelişimini engelleyen belirli miktarda uygun bakteri içerir. Oral alım için Candida Albicans üretimini kolaylaştıracağı için yoğurt içerisine şeker eklememeye çalışın. Ayrıca kaşıntı ve tahrişi gidermek için vajinal cildin yüzeysel katmanına da uygulayabilirsiniz.

  1. C vitamini Alın

C vitamini takviyesi, anti-mikrobiyal özelliklerinden dolayı rahim mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Enfekte meyveli narenciye ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmek gibi doğal bir takviye de yardımcı olabilirsiniz.

  1. Hindistan Cevizi Yağı

Organik hindistan cevizi yağı mantar enfeksiyonları türlerinden kurtulmak için başka bir çaredir. Hindistan cevizi yağının mantar önleyici yapısı vajinanızı mantar enfeksiyonundan korur. Vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için doğrudan enfekte bölgeye uygulayın.

  1. Borik Asit

Borik asit, antiseptik özelliği nedeniyle yüzey temizleyici olarak kullanılmıştır, fakat kullanımları bir yüzey aktif maddeden daha fazlasıdır. Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonunu iyileştirmek için borik asidi tropik olarak da kullanabilirsiniz. Ancak, önce tıbbi uzmanınıza danışmadan kullanmaya başlamayın.

 

  1. Kızılcık

Kızılcık, vücutta, mantar enfeksiyonunun oluşumundan sorumlu olan maya suşları ile savaşabileceği anlamına gelen bir mantar önleyici ve antibakteriyel tepki sağlar. Bu ciddi enfeksiyonlardan uzak durmak için kızılcık suyu tüketin.

 

  1. Kekik Yağı

Kekik esansiyel yağında timol ve karvarol varlığı, bu bileşeni vajinal enfeksiyonun tedavisinde faydalı kılmıştır. Hastalığa yardımcı olmak için diğer taşıyıcı yağlarla seyreltilerek kullanabilirsiniz, ancak doğrudan vajinal bölgeye uygulamayın.

  1. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, maya oluşturan bakterileri öldürmek için etkili bir antiseptiktir. Bazı kadınlarda topikal olarak uyguladıklarında olumlu sonuçlar verdi. Bu nedenle, vajinal alanda hidrojen peroksit kullanmanın bir zararı yoktur, ancak vajinal cildinize zarar verebileceği için seyreltilmemiş biçimde kullanmayın. Bununla birlikte, aşırı kullanım vajinal cildiniz üzerinde de zararlı etkiye neden olabilir.

 

Dip Not ;

Açıklanan teknikler sadece belirli bir miktarda faydalıdır; aşırı kullanım vajina üzerinde daha fazla zararlı etkiye neden olabilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz