Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Uykusuzluğa Evde Doğal Çözümler

Uykusuzluğa Evde Doğal Çözümler

Uykusuzluğa Evde Doğal Çözümler

Uykusuzluk nedir?

Uykusuzluk, depresyon ve diğer sinir bozukluklarının en yaygın belirtisidir. Uyku düzeni ve kalitesi son derece rahatsız edilir ve diğer çeşitli yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı, depresyon, dikkatsizlik performansı ve son derece rahatsız genel yaşam tarzına yol açar.

Uykusuzluk kronik veya akut olabilir. Kronik uykusuzluk haftalardan daha uzun sürer ve aylarca sürebilirken, akut uykusuzluk birkaç gün veya bir hafta ile sınırlıdır. Anksiyete, stres ve hatta psikotik bozuklukları içeren uykusuzluğun birçok nedeni olabilir. Kalp ile ilgili hastalıklar ve artrit gibi diğer ciddi durumlar da bir kişinin uykusunu ortadan kaldırabilir. Obezite de katkıda bulunan bir faktör olabilir, çünkü horlama obez insanlarda çok daha yaygındır ve yoğun horlama geceleri rahat uyumasını engeller.

Uykusuzluk aşırı derecede zayıflatıcı olabilir ve hastanın hayatının çeşitli yönlerinin işleyişini bozabilir. İnsanlar uyku ilacı tabletleri ve uyku hapı olarak da bilinen ilaçlar alırlar. Bununla birlikte, evde uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılabilecek bir kaç doğal çözüm vardır. İşte çareler:

Uykusuzluğa Doğal Tedavi

  1. Kimyon Tohumları

Kimyon tohumlarından elde edilen yağ da yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve vücudu sakinleştirir. Yatmadan önce kimyon tohumu ile muz püresini karıştırıp yemek uyku indüksiyonunda oldukça faydalıdır. Kimyon çayı, uyku eksikliğine bağlı yorgunluğu tedavi etmek için sıklıkla tüketilir. Bir bardak suyu bir kaşık kimyon tohumu ile kaynatın ve dinlendirin. Yatmadan önce çayı tüketin.

  1. Küçük Hindistan Cevizi

 

Küçük hindistan cevizi doğal bir uyku yardımı görevi görür ve fantastik sakinleştirici özelliklere sahiptir. Bir bardak ılık süt içine bir tutam hindistan cevizi tozu eklenerek tüketilebilir. Tercih edilen alım şekline bağlı olarak ılık suya veya meyve suyuna da eklenebilir.

 

  1. Safran

 

Safran, sağlık için birçok faydası olan bir kraliyet bitkisidir. Safran sütü, uykuyu indüklemede oldukça faydalıdır. Ilık bir süt kabına iki safran demiri ekleyin ve yatmadan önce biraz bekleyin. Sütle birleştirilen safranın birçok faydası, duyularınızı ve sinirlerinizi yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

  1. Papatya Çayı

 

Uykuyu indüklemek ve kalitesini artırmak için ünlü bir doğal ilaç olan papatya çayı, vücuttaki yüklü sinirleri yatıştırmak için önemli faydalar sağlar. Papatya çayında bulunan apigenin adı verilen bir bileşik, yatıştırıcı etkisi ile ünlüdür.. Tatlı bir tadı tercih ederseniz bir tutam tarçın ile tatlandırılabilir.

  1. Muz

 

Muz zengin bir potasyum kaynağıdır ve potasyum tüm vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca, triptofan adı verilen ve uykuyu düzenlemeye yardımcı olan serotonin seviyelerini arttırdığı tespit edilen bir amino asit içerirler. Kalsiyum ve demir gibi temel mineraller de vücudu sakinleştirmeye yardımcı olur.

  1. Ilık Süt

 

Tarçınlı süt, uykuyu düzenlemeye yardımcı olur. Yatmadan bir saat önce tarçın ile karıştırılmış ılık süt tüketmek uyku kalitesini büyük ölçüde artırır.

 

  1. Çemen Suyu


Çemen otunun baş dönmesi, uykusuzluk ve kaygı yoğunluğunu büyük ölçüde azalttığı gösterilmiştir.Sakinleştirici etkileri vardır. Bir çay kaşığı bal ile iki çay kaşığı çemen suyu karıştırın ve uyumadan önce her gün kullanın.

 

  1. Kediotu

 

Kediotu bol miktarda yatıştırıcı özelliklere sahip bir bitkidir. Bu nedenle, tıbbi amaçlar için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Derin uykuya neden olur ve rahatlamayı destekler. Kasları gevşetir ve kaliteli uyku sağlar. Her biri yarım çay kaşığı rendelenmiş hindistan cevizi ve kediotu kökü iki fincan sıcak suda karıştırın. 15 dakika bekletin, süzün ve sonra için.

Bu çayı bir haftadan fazla tüketmemeye dikkat edin, çünkü yüksek yatıştırıcı özellikleri nedeniyle yoksunluk semptomlarına ve kalp problemlerine yol açtığı bulunmuştur.

  1. Sıcak Banyo

 

Uykusuzluğu yatmadan iki saat önce sıcak bir duş alarak tedavi edebilirsiniz. Duş vücudu rahatlatır ve tahrişe, kaşıntıya veya vücudun içinde ve dışında rahatsızlığa neden olan mikropları giderir. Bu ilacı iki kat daha verimli hale getirmek için papatya, melisa, lavanta ve biberiye yağı gibi birkaç esansiyel yağ eklemeyi deneyin. Bu yağların eklenmesi, sıcak banyoların sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisini büyük ölçüde artırır. 

 

  1. Bal ve Elma Sirkesi

 

Elma sirkesi yağ asitlerini kırmaya yardımcı olur ve ayrıca yorgunluğu gideren amino asitlere sahiptir. Bal ayrıca daha fazla serotonin artışına neden olan insülin seviyelerini arttırır. Serotonin uyku / uyanıklık döngüsünün düzenlenmesinde çok faydalıdır.Bir fincan balı iki çay kaşığı elma sirkesi ile karıştırarak bir tonik elma sirkesi yapabilirsiniz. Her gün huzurlu bir gece uykusunun tadını çıkarmak için uyumadan önce bu tonikten bir çorba kaşığı alın.

Sonuç

 

Yukarıdaki ilaçların uykusuzluk insidansını azaltmada ve azaltmada oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır. 

Yukarıda açıklanan çözümler ve tekniklerle birlikte, uyuduğunuz ortamın sakin, huzurlu olduğundan emin olun. Ayrıca, iyi bir yatak ve yatak odası size sağlıklı uykunun en etkili ilaçlarındandır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz