Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Testosteron Arttıran Besinler

Testosteron Arttıran Besinler

Testosteron Arttıran Besinler

Testosteron, erkeklerin kaslarını geliştirmelerine, libidolarını artırmalarına ve sürdürmelerine, diğer bir dizi önemli vücut işlevi arasında saç büyümesini korumalarına yardımcı olan son derece önemli bir erkek hormonudur. Bunun ötesinde, hormonlar ayrıca enerji seviyelerinin ve kemik yoğunluğunun korunmasında önemli bir rol oynar.

Ancak testislerdeki testosteron üretim düzeyi aynı kalmaz. Hareketsiz bir yaşam tarzı, kilo alımı ve farklı şekillerde çevresel toksinlere maruz kalmayı içeren erkek gonadal hormonlarının kademeli olarak azalmasına katkıda bulunan birkaç neden vardır. Sonuç olarak, birçok erkek cinsel dürtülerinde bocalama, uyku alışkanlıklarında hoş olmayan bir değişiklik ve kilo artışı gözlemliyor.

Neyse ki, testosteron seviyenizi artırmayı tercih edebileceğiniz yollar var. Sadece diyet yaşam tarzınızda belirli değişiklikler yaparak, sağlıklı bir testosteron seviyesini koruyabilir ve cinsel gençleşmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Testosteron nedir ?

Testosteron olarak adlandırılan erkek cinsiyet hormonları, anabolik steroidler olan androjen grubuna aittir. Bu hormonlar, erkeklerin üreme yaşam döngüsünü korumak için önemli kabul edilir. Esas olarak testislerde üretilirler, hipofiz bezleri tarafından kontrol edilirler ve beynin hipotalamusuna testosteron üretme talimatı verilir.

Hormonlar, erkek cinsiyet organlarının gelişmesinde çok önemli bir rol oynar. Ayrıca, vücut ve yüzdeki kılların büyümesini, testis boyutunu ve artan penis boyutunu içeren ergenlik döneminde cinsiyetin ikincil özelliklerini güçlendirmede de önemlidirler. Hormonlar, erkeklerde sperm üretiminden ve artan cinsel dürtüden sorumludur.

Testosteron Arttıran Gıdalar

Testosteron arttıran yiyecekler arasında acı sos, istiridye, ton balığı, karides, tahıl, peynir,turpgiller,sarımsak,nar ve zaytinyağı en başta gelmektedir. Doğal testosteron arttırıcı besinler arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin

1. Acı Sos

Fransa’da yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre baharatlı yiyeceklere düşkün erkeklerin nispeten daha yüksek testosteron seviyesine sahip olduğu keşfedildi. Araştırmacılar, yüksek düzeyde testosteron ve acı sos kullanımı arasında açık bir ilişki olduğunu belirtti. Çalışma ayrıca kapsaisin gibi ateşli bileşiklerin varlığına işaret etti ve bu bileşikleri makro besinler açısından zengin olduğu için artan testosteron seviyeleri ile ilişkilendirdi.

Ayrıca kapsaisin, cinsel işlevleri optimize eden ve cinsel organların büyümesini uyaran önemli bir bileşendir. Diyet planınıza acı sos gibi iyi miktarda kapsaisin içeren yiyecekler eklemek, testosteron üretimini iyileştirmenin kolay bir yoludur.

2. İstiridye

İstiridye , testosteron seviyenizi yükseltmek ile bağlantılı, besleyici olarak zengin başka bir besindir. Bunun nedeni, istiridyelerin, cinsel ilişki sırasında fiziksel performansı artıran hormonları tetiklerken testosteronu yükselttiği bilinen bir besin maddesi olan yeterli miktarda çinko içermesidir. Doktorlar çinko eksikliğini, zayıf testosteron seviyesinin neden olduğu erkeklerde kısırlığın artması için önemli bir risk faktörü olarak görüyorlar.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, günlük çinko takviyesi almanın testosteronda bulunan sperm seviyelerini iki katına çıkardığını gösterdi. Cinsel işlevleri optimize eden çinko , testosteron büyümesini teşvik etmek için gerekli aktif bir besin olarak kabul edilir. Yemeklerinize ıspanak , fındık, balkabağı , fasulye , kakao tozu ve buğday gibi yiyecekleri eklemek çinko tüketiminizi iyileştirmenin kolay kaynaklarıdır.

3. Ton Balığı

Ton Balığı, cinsel uyarımı canlandırmak için testosteron üretimini uyardığı için, yiyecek isteğinizi artırmaktan çok daha fazlasını içerir. Ton balığındaki D vitamininin varlığı, testosteron seviyelerini artırır ve hipofiz bezlerini daha fazla seks hormonu üretmesi için tetikler.

 

4. Karidesler

Deniz ürünleri severseniz, özellikle de karidesleri seviyorsanız, artık testosteron üretiminiz için endişelenmenize gerek yok.Karides testosteron büyümesini artırmak için gerekli olan vitamin seviyenizi artırmaya gelince önemli kabul edilir.Yapılan bir araştırma, karideslerin makro besinlerin, özellikle de D vitamininin bir güç merkezi olduğunu da kanıtladı .

5. Sağlıklı Testosteron Üretimi İçin Pancar

Bor , son zamanlarda yapılan bazı araştırmalara göre testosteronun sağlıklı üretimine katkıda bulunan hayati bir kimyasaldır. Pancar veya kırmızı kök sebzeler, yeterli miktarda bor almanızı sağlayabileceğiniz mükemmel bir kaynaktır. Uzmanlar, borun, metil ve diğer kimyasalları DNA’ya entegre etme süreci olan metilasyon yardımıyla testosteronu artırdığına inanıyor. Böylece pancar yemek sadece vücudumuzdaki kırmızı kan miktarını dengelemek ile kalmaz, aynı zamanda testosteron üretiminide artırır.

6. Güçlendirilmiş Tahıllar

Birçok çalışma, tahılları vücuttaki D vitamini miktarını artırma ile ilişkilendirilmiştir . D vitamini, testosteron üretimini arttırmada hayati bir rol oynar. Kahvaltılık gevrekler, testosteron üretimini uyaran ve özellikle ergenlik döneminde erkek üreme organlarının büyümesini destekleyen başka bir güçlü makro besin takviyesi içerir.

7. Peynir testosteron seviyesini arttırır

Testosteron üretimini artırmak peynirin önemli sağlık yararlarından biridir.Peynir, sağlıklı ve aktif seks hormonları üretmek için testisleri güçlendiren bir katalizör görevi gören yüksek protein içeriği içerir.

Yapılan bir araştırma, protein eksikliğinin erkeklerde libidoyu etkileyen bir kaygı hormonu olan kortizolü nasıl artırdığını göstermiştir. Yeterli miktarda peynir tüketmek, testosteronu artırırken cinsel uyarıyı tetikleyen önemli bir avantaj olarak kabul edilir.

8. Turpgillerden Sebzeler

Yemeklerinizi Brüksel lahanası, brokoli , lahana ve karnabahar gibi turpgillerden sebzelerle doldurmak , testosteron üretimini artırmak için başka bir uygun alternatiftir. Bu sebzelerin tümü son derece besleyicidir ve östradiol atılımınızı %55’e kadar artırmak için gerekli bir kimyasal bileşen olan indol-3 karbinol içerir ve bu da aktif bir testosteron üretimine yol açar..

9. Testosteron Üretimini Dengelemek İçin Sarımsak

Bu mutfak favorisi, testosteron seviyelerinin iyileştirilmesi üzerinde dolaylı bir etki göstermesine atfedilir.  Sarımsak , testosteron üretimini düzenlemek için luteinize edici hormonu tetikleme eğiliminde olan kükürt içeren bir kimyasal olan doğal dialil disülfid açısından zengindir. Bu nedenle, testosteron seviyesini artırmak için sarımsak takviyeleri ve yüksek proteinli diyetler almak önemlidir.

10. Zeytinyağı

Zeytinyağı , çok sayıda sağlıklı tekli doymamış yağ sağlamanın yanı sıra , erkeklerde testosteron seviyesini arttırmak için de oldukça değerlidir. Yapılan bir araştırma, günlük yeterli miktarda zeytinyağı tüketen kişilerde testosteron düzeyinde %17,4’e varan artış olduğunu göstermiştir.

11. Nar

Araştırmacılara göre nar suyu , erkeklerde testosteron seviyelerini %30’a kadar artıran güçlü bileşenler içeriyor. Yapılan araştırmalar günlük nar suyu tüketiminin kan basıncını düşürmeye nasıl yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca, hipotalamus ve hipofiz bezleri arasındaki iletişimi güçlendirerek testislerin işlevini iyileştirir ve bu da daha iyi testosteron büyümesine neden olur.

Sonuç olarak

Sonuç olarak, testosteron üretimi doğal bir süreç olduğundan, yapay testosteron artırıcı takviyeleri seçmeden önce çeşitli yiyecekleri denemeniz önemlidir. Yukarıda bahsedilen tüm besin kaynakları, ancak günlük olarak tutarlı ve yeterli alımlarını sağladığınızda etkilidir.

Erken boşalma tedavisi

Seksin Faydaları

Zeytinin faydaları

Gül yağı faydaları

Zerdeçal yağı faydaları

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz