Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın Çayının Faydaları

Tarçın Sri Lanka’dan gelmektedir, ancak zaman geçtikçe ve insanlar yararlılığı hakkında daha fazla şey öğrendikçe, onu dünyanın diğer bölgelerinde de ekmeye başlamıştır. Tarçın, geleneksel tıpta ve mutfağınızda uzun süre kullanılmış bir baharattır. Çok tatlı ama çekici bir şekilde baharatlı ve çok hoş kokuludur. Eşsiz aroması, diğer baharatlarla harika ve egzotik karışımlar yaratarak harmanlanır. Örneğin, elma ve tarçın kombinasyonu inanılmaz derecede iyidir.

Tarçın çeşitli şekillerde kullanılabilir – yağ, toz veya çubuk şeklinde. Tarçın çayı, birkaç tarçın çubuğu parçasının kaynar suda yaklaşık on dakika boyunca dik olarak bırakılması ile olmaktadır. Ayrıca, sıcak suya bir çay kaşığı tarçın tozu ekleyerek ve karıştırılarak da yapılabilir.

Çok lezzetli ve serinletici bir içecek olmasının yanı sıra, tarçın çayı da çok sağlıklıdır.

Genel sağlığınızın korunmasına yardımcı olur ve bazı hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olabilir. Aşağıda tarçınlı çayın sahip olduğu tıbbi yararların bir listesi bulunmaktadır.

Bir antioksidan madde olarak tarçın çayı

Tarçın antioksidan maddeler açısından doğal olarak zengindir. Bu sağlığınız için iyidir, çünkü antioksidanlar vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur ve birçok kanser türüne karşı önleyici bir madde olarak işlev görür. Sigara dumanı büyük bir serbest radikal üreticisi olduğundan sigara içenler için özellikle tarçın çayı tüketmek oldukça faydalıdır.

Tarçın ve hazımsızlık

Hazımsızlık büyük bir sağlık sorunudur ve mide ağrısı veya baş ağrısının eşlik ettiği kabızlık, mide krampları veya diyare neden olabilir.

Hazımsızlık nedenleri çoktur ve virüs bulaşmasından ,düzgün pişmemiş yiyeceklere kadar çeşitlilik gösterir.

Tarçın içinde bulunan bir çeşit antioksidan olan kateşinler, mide rahatsızlığını, gazı, hazımsızlığı ve şişmeyi rahatlatır. Tarçın, mide asitliğini azaltarak yiyeceklerin sindirimi ve asit geri akışının azaltılmasına yardımcı olur.

Tarçın ve irritabl barsak sendromu

Tarçın mide üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu irritabl bağırsaklardan muzdarip insanlara büyük rahatlama sunuyor. Tarçın çayı içmek, hissedebilecekleri rahatsızlığı önemli ölçüde azaltacaktır.

Çikolata ve sütün irritabl barsak sendromu semptomlarını şiddetlendirdiği yaygın bir bilgidir.

Bu nedenle IBS’den muzdarip insanlar bu iki tür yiyecekten kaçınmalıdır. Tarçınlı çay içmek süt veya çikolata tüketiminden sonra IBS semptomlarını hafifletmenize yardımcı olabilir.

Tarçın ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi

Birçok diyabet hastası kan şekeri seviyelerini düzenlemelerine yardımcı olmak için tarçın kullanır.

Tarçınlı limonlu su zayıflatırmı

Tarçının, kilo vermeye ilişkisi için henüz yeterince ayrıntılı bir araştırma yapılmadı, ancak bazı insanlar kendilerine yardımcı olduğunu iddia ediyorlar.Bunun nedeni son zamanlarda tarçınlı limonlu su ile yapılan içeceklerin kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Hiçbir araştırma, istenenlerden ters etkide bulunan tarçın sonuçlarını vermediğinden, bunun yalnızca yardım edebileceğini varsayabiliriz. Tarçın, sadece kilo kaybına neden olabilecek metabolizma hızını arttırır.

Tarçın ve hafıza ve biliş üzerindeki etkisi

Tarçın hafıza becerilerini, bilişsel yetenekleri, uyanıklığı ve beyinin tepki hızlarını geliştirir. Bazı bilim adamları, tarçın kokusunun, beyin fonksiyonlarında gözle görülür değişiklikler için yeterli olduğunu iddia ediyorlar.

Tarçın ve kan dolaşımı

Tarçın kan incelticidir. Kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur. İyi kan akışı metabolizmayı iyileştirir ve ağrıyı azaltır. Ancak bu her zaman iyi bir şey değildir. Zaten kan inceltici ilaç kullananlar ve kanama bozukluğu çekenlerin tarçınlı çaydan uzak durmaları gerekir. Aşırı kanamaya, daha yavaş iyileşmeye ve daha güçlü adet kanama belirtilerine neden olabilir.

Tarçın ve rahim ağzı kanseri

Suda çözünür tarçın özünün, lenfoma, melanom, rahim ağzı ve kolorektal kanser olan çeşitli kanser türlerinin büyümesini ve yayılmasını engellediği gösterilmiştir. Bunun nedeni tarçın organizmadaki şeker seviyesini düşürmesi ve kanser hücrelerinin şekere bağlı olarak büyümesi ve genişlemesi olabilir. Ancak bu, laboratuvarlarda sıkı kontrol edilen hücre kültürleri üzerinde yapıldı ve canlı insan deneklerinde doğrulanmadı.

Tarçın ve ağız hijyeni

Tarçın harika bir ağız spreyidir. Tarçın çayı tüketmek diş çürümelerini önler. Ayrıca antibakteriyel ve dezenfekte edici özellikleri sayesinde diş eti hastalıklarını önler.

Ancak dişlerinizi fırçalamayı ya da en azından ağzınızı suyla çalkalamayı unutmayın, çünkü çay dişlerinizi lekeleyebilir. Ayrıca şekerli tarçınlı çay kullanmayın, şekerin dişler için kötü olduğu yaygın bir bilgidir.

Tarçınlı çay, grip ve soğuk

Daha önce belirtildiği gibi, tarçın çayı antibakteriyel ve dezenfekte edici özelliklere sahiptir. Bu, grip ve soğuk algınlığına yardımcı olabilir.

Tarçınlı çay ve adet rahatsızlığı

Tarçın adet rahatsızlığını azaltabilecek doğal bir ilaçtır. Bununla birlikte, emziren anneler ve hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır, ancak çoğu durumda günde bir bardak bir tehdit oluşturmaz.

Çok miktarda tarçın, düşük veya erken doğuma yol açabilecek uterus kasılmalarına neden olabilir. Aşırı miktarda tarçın çayı, ayrıca depresyona neden olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz