Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Süt alerjisi nedir. Süt alerjisi belirtileri ve nedenleri

Süt alerjisi nedir. Süt alerjisi belirtileri ve nedenleri

Süt alerjisi nedir. Süt alerjisi belirtileri ve nedenleri

Süt alerjisi nedir. Süt alerjisi belirtileri ve nedenleri

Sütün var olan en yaygın gıda alerjenlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? 3 yaşın altındaki çocukların yüzde 2 ila 3’ünde süt alerjisi olduğu tahmin edilmektedir.

Yapılan çalışmada, çocukların yaklaşık yüzde 20’sinin 4 yaşına geldiklerinde süt alerjisini aştığını göstermiştir. Yüzde 80’inin 16 yaşına kadar alerjileri devam edebilir. Ancak hala hayatlarının geri kalanında süt alerjisi ile uğraşan birçok yetişkin bulunmaktadır İyi haber, bu yaygın gıda alerjisiyle baş etmenin birçok doğal yolu olduğudur.

Süt Alerjisi Nedir?

Süt, memelilerin meme bezleri tarafından salgılanan beyaz bir sıvı olarak tanımlanabilir. Süt içeriği nedir? Süt doğal olarak “suda çözünmüş şeker (karbonhidrat), mineraller ve vitaminlerin yanı sıra su içinde yağ ve protein emülsiyonudur”. Günümüzde tüketilen süt ve süt ürünlerinin büyük çoğunluğu ineklerden gelmektedir. Süt alerjisi, süt içeren ürünlere maruz kaldığında vücudun bağışıklık sisteminin anormal bir tepki vermesidir. İnek sütüne alerjisi olan biri, içindeki proteinlerin bir veya daha fazlasına kötü tepki veriyor. Rahatsız edici süt proteini kazein (kazein alerjisi) veya peynir altı suyu (peynir altı suyu proteini alerjisi) olabilir. Süt alerjisi olan bazı kişiler kazein ve peynir altı suyuna alerjisi vardır.

İnek sütü, çoğu insanın süt alerjisinin ortak nedenidir, ancak koyun, keçi, manda ve diğer süt üreten memelilerden gelen süt de süt alerjisi semptomlarına neden olabilir.

 

Süt alerjisi olan herhangi biri süt veya süt ürünleri tüketirse, vücut proteinleri tehlikeli davetsiz misafir olarak görür. Bağışıklık sistemi daha sonra “davetsiz misafir” i ortadan kaldırmaya çalışırken aşırı hızlanmaya başlar. Bu, histamin gibi kimyasal maddeler vücuda salındığında alerjik reaksiyona ve hoş olmayan alerji semptomlarına neden olan şeydir. Sütün alerjik bir reaksiyonu, genellikle süt veya süt içeren ürünlerin tüketilmesinden birkaç dakika ila saat sonra meydana gelir.

 

Süt alerjisi belirtileri ve bulguları

Süt alerjiniz olduğunda, süt veya süt ürünleri alındıktan sonra birkaç dakika içinde rahatsız edici semptomlar görebilirsiniz. Bu birkaç saat kadarda sürebilir. Kişiden kişiye değişebilir. Her iki durumda da, süt alerjisi belirtileri hoş değildir. İnek sütü alerjisi olan kişiler, keçi sütü veya koyun sütü gibi diğer evcil memelilerin sütüne de alerjik olabilirler.

Süt alerjisi semptomları en hızlı (süt içtikten hemen sonra veya süt içeren başka bir üründen sonra ortaya çıkarlar)

 • Hırıltı
 • Kurdeşen
 • Kusma

Bazı süt alerjisi semptomları hemen ortaya çıkmaz ve ortaya çıkması zaman alır. Bunlardan en önemlileri ;

 • Karın krampları
 • Kan içerebilecek gevşek dışkı
 • İshal
 • Öksürme veya hırıltı
 • Burun akması
 • Sulu gözler
 • Genellikle ağız çevresinde bulunan ciltte kaşıntılı süt alerjisi döküntüleri
 • Kolik (bebeklerde)

Süt alerjisi nedenleri ve risk faktörleri

Peki tam olarak süt alerjisine neden olan nedir? Tüm gıda alerjileri gibi bir süt alerjisi de vücudun bağışıklık sisteminin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Süt alerjisi ile bağışıklık sistemi süt proteinlerini tehlikeli istilacılar olarak görür. Bir süt ürünü tüketildiğinde, bağışıklık sistemi, bu durumda süt proteinleri olacak olan alerjenlere karşı koymak amacıyla IgE antikorlarının salınımını tetikler.

İnek sütü, kazein ve peynir altı suyu olan bir süt alerjisinde rol oynayan iki protein içerir. Bir süt alerjiniz varsa, bu süt proteinlerinin sadece birine veya ikisine karşı alerjiniz olabilir. Kazein, sütün lor ve katı kısmı iken, peynir altı suyu sütün kesilmesi ve süzülmesinden sonra kalan sütün sıvı kısmıdır.

 

Bazı faktörler aşağıdakileri içeren bir süt alerjisi gelişme riskini artırabilir:

 • Yaş : Çocuklarda süt alerjisi olması daha yaygındır.
 • Aile öyküsü : Ailenizden biri veya her ikisinin de bir gıda alerjisi veya saman nezlesi, egzama veya astım dahil olmak üzere başka bir alerjisi varsa, bir süt alerjisi gibi bir gıda alerjisi olma riski daha yüksektir.
 • Diğer alerjiler : Süte alerjisi olan birçok çocuğun başka alerjileri de vardır. Süt alerjisi genellikle ilk gelişendir.
 • Atopik dermatit : ayrıca yaygın olarak bilinen atopik dermatit olan çocuklar, egzama veya farklı bir gıda alerjisi geliştirme olasılığı yüksektir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz