Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Spirulina nedir? Spirulina Faydaları

Spirulina nedir? Spirulina Faydaları

Spirulina nedir? Spirulina Faydaları

Spirulina Nedir ?

Spirulina basit bir tek hücreli mikroskopik mavi-yeşil alg ‘dir. Spirulina bu iki algden oluşan mikroskobik bir yosun türüdür. Arthrospira platensis ve Arthrospira maxima olmak üzere iki tür vardır. 

Arthrospira spirulina dünya çapında yetiştirilmektedir; bir besin takviyesi olarak ve bir bütün gıda olarak kullanılır; tablet, pul ve toz formunda da mevcuttur. Mikroskop altında, spirulina uzun, ince, mavi-yeşil spiral iplikler olarak görünür. Spirulina’nın kokusu ve tadı deniz yosununa benzer.

Spirulina, göletler, göller ve nehirler dahil olmak üzere birçok tatlı su ortamında bulunabilir. Bol güneş ışığı ve orta sıcaklık seviyeleri ile pestisit içermeyen koşullarda en iyi şekilde gelişir, ancak aynı zamanda kötü koşullarda bile hayatta kalabilir. 25.000’den fazla yosun türü her yerde yaşıyor suda, topraklarda, kayalarda, bitkilerde. Boyutları, tek bir hücreden 150 mt uzunluğunda dev bir yosuna kadar değişir. 

Spirulina besin değeri

Spirulina, protein, kompleks karbonhidratlar, demir ve A , K ve B vitaminleri de dahil olmak üzere birçok önemli besin maddelerini içerir.

Ayrıca, antioksidan özelliklere sahip beta karoten ve sarı ksantofiller gibi yüksek bir karotenoid tedarikine sahiptir. Klorofil, yağ ve nükleik asitler ve lipitler bakımından da zengindir. Bu nedenle, spirulina, sağlığın korunması ve hastalıkların önlenmesi için sayısız kullanıma sahiptir.

Spirulina içinde bulunan vitamin ve minareller

Demir

Demir, güçlü bir sistem oluşturmak için gereklidir, ancak en yaygın mineral eksikliğidir. Spirulina demir, magnezyum ve eser mineraller bakımından zengindir ve demir takviyelerinden daha kolay emilir.

B-12

Spirulina, sağlıklı sinirler ve doku, özellikle vejetaryenler için gerekli olan en yüksek B-12 Vitamini kaynağıdır. Spirulina’daki diğer besin maddelerinin vücuda biyolojik olarak aktif olduğu görülüyor.

Anti-kanser koruması

Spirulina, on karışık karotenoid den oluşan tam bir spektrum ile en zengin beta karoten besindir. Yaklaşık yarısı turuncu karotenlerdir.Alfa, beta ve gama ve yarısı sarı ksantofillerdir.

 

Antioksidan korumayı artırmak için vücudumuzun farklı bölgelerinde sinerjik olarak çalışırlar. Yirmi yıllık araştırma, beta karoten bakımından zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesinin bize gerçek bir anti-kanser koruması sağladığını kanıtlıyor. Sentetik beta karoten her zaman bu faydaları göstermemiştir. İsrail’deki araştırmalar, alglerden elde edilen doğal beta karotenin çok daha etkili olduğunu gösterdi. Doğal beta karotenin daha iyi asimile olur ve sentetik olmayan 9-cis anahtar izomerini içerir. Algler ve sebzelerdeki doğal karotenoidler en fazla antioksidan ve antikanser gücüne sahiptir.

Anti-aging

Spirulina ideal bir yaşlanma karşıtı besindir; Konsantre besin değeri, kolayca sindirilir ve antioksidanlarla yüklenir. Beta karoten sağlıklı gözler ve görme için iyidir . Spirulina da bulunan beta karoten havuçtan on kat daha fazladır.

Spirulina ile Sağlıklı Beslenme

Kuru ağırlıktaki spirulina’nın yaklaşık% 60’ı , büyüme ve hücre rejenerasyonu için gerekli olan proteindir . Bir kişinin diyetindeki yağlı ve kolesterol açısından zengin et ve süt ürünlerinin yerine iyi bir alternatiftir. Her 10 gram spirulin, demir için minimum günlük gereksinimlerin% 70’ine kadar ve A vitaminleri (beta karoten formunda), B kompleksi, D ve K için minimum günlük gereksinimlerin yaklaşık üç ila dört katı kadar sağlayabilir . Spirulina, C vitamini içermez , ancak bu vitaminin gücünü korumaya yardımcı olur.

GLA

Spirulina, anne sütünde bulunan ve sağlıklı bebeklerin gelişmesine yardımcı olan bir bileşik olan gama-linolenik asit veya GLA açısından zengindir. Dahası, sindirilebilirliği yüksek olan spirulina, normal yiyecek formlarını emme yeteneğini kaybettiğinde vücudun besin maddelerini emmesine yardımcı olarak yetersiz beslenmeyle mücadele ettiği kanıtlanmıştır.

Dayanıklılığı artırır

Spirulina ayrıca sporculardaki dayanıklılık ve bağışıklık seviyelerini arttırır ve yüksek protein içeriği kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, en zorlu eğitim rutinleri sırasında gelişebilecek açlığı azaltabilir. Böylece dolaylı olarak bir sporcunun ideal vücut ağırlığını korumanın etkili bir yolu gibi davranır.

Hastalık Savaşçısı

Beta karotenin yanı sıra Spirulina demir, manganez, çinko , bakır , selenyum ve krom gibi diğer besin maddelerini içerir . Bu besinler , serbest radikallerle , kirlilik, zayıf beslenme, yaralanma veya stres yoluyla vücut tarafından emilen hücrelere zarar veren moleküller ile savaşmaya yardımcı olur . Serbest radikalleri kaldırarak, besinler bağışıklık sisteminin kanser ve hücresel dejenerasyonla savaşmasına yardımcı olur. Bazı bulgularda, spirulina laboratuvar sıçanlarında oral kanser tümörlerinin azaltılmasına yardımcı olmuştur ve bu nedenle kanser tedavisinde büyük bir tıbbi atılım sağlayabilir.

 

Kardiyovasküler faydalar

Spirulina, vücuttaki kötü kolesterol LDL’yi azaltma yeteneğine sahiptir, arterlerin ve felçlerin sertleşmesi gibi kardiyovasküler hastalıkların başlamasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olur . Klinik olarak kanıtlanmamış olsa da, spirulina alerjik reaksiyonlara ve karaciğer enfeksiyonuna karşı da koruma sağlayabilir.

Sindirim sistemini destekler

Araştırmalar spirulina’nın sindirim ve bağırsak fonksiyonunu desteklediğini doğruladı. E-coli ve Candida mayası gibi kötü bakterileri bastırır ve laktobasiller ve bifidobakteriler gibi faydalı florayı uyarır. Sağlıklı flora, sağlığın temelini oluşturur ve yediğimiz gıdalardan besin maddelerinin emilimini arttırır ve enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur. Spirulina sağlıklı laktobasilus oluşturur, asimilasyon ve eliminasyona yardımcı olur ve kabızlığı giderir.

Toksinleri Giderme

1994 yılında, radyasyon hastalığından kaynaklanan alerjik reaksiyonları azaltmak için çernobilden etkilenenlere 45 gün boyunca günde 5 gram spirulina verildi , radyonüklidler % 50 düşürdü ve normalize edilmiş alerjik hassasiyetleri azalttı.

 

Bugün hava, su, gıda ve ilaçlarımızda zehirli kimyasallara maruz kalıyoruz. Vücudumuzun biriken bu toksinleri sürekli olarak ortadan kaldırması gerekir. Spirulina, vücudumuzu temizlemeye yardımcı olabilecek klorofil, fikosiyanin ve polisakkaritler dahil olmak üzere tamamen benzersiz bir fitoutrient kombinasyonuna sahiptir.

Spirulina nasıl alınır

Spirulina artık tablet veya toz formunda ticari olarak temin edilebilir. Spirulina için basit bir günlük rejim, günde dört ila altı kez 500 mg’lık bir tablet almayı içerir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz