Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Soğanın Sağlığa Faydaları

Soğanın Sağlığa Faydaları

Soğanın Sağlığa Faydaları

Soğan enfeksiyonlara karşı çok etkilidir. Kükürt, lif, B ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bunun dışında demir ve tiamin gibi besinleride içerir.Ayrıca içeriğindeki asitler özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı çok etkilidir.

Soğan ve soğandan yapılan yemekler en çok Türkler ve Hintliler tarafından yapılır.Hemen hemen her yemekte soğan kullanırlar. Ayrıca salatalarda da kullanılır. Soğanın aşağıdaki sağlığa yararları sizin için listelenmiştir.

 1. Zengin A vitamini kaynağı – iyi bir vizyona yardımcı olan, bağışıklık sistemini ve hücre büyümesini hızlandıran A vitamini açısından zengindir.
 2. Ağrı ve iltihabı hafifletir – Bir bal arısı tarafından ısırılırsa, bölgeye soğan suyunun sürtünmesi , yanma hissinden ve acıdan derhal rahatlama sağlamasıyla bilinir .
 3. İyi kolesterol artırır – ham soğan vücutta HDL (iyi kolesterol) üretimini arttırdığı bilinir
 4. Enfeksiyonlar ve inflamasyonlar için eski bir tedavi olarak kullanılır.
 5. Mineral ve vitamin bakımından zengin Doğal şeker , sodyum , potasyum , demir ve diyet lifleri gibi mineraller , vitaminler , b6 ve ayrıca zengin bir folik asit kaynağıdır.
 6. Lif sağlar – her 100 gramlık porsiyon, iyi bir 4 gram lif ile birlikte sadece 44 kalori içerir.
 7. Arap ülkelerinde saç dökülmesini önlemek için saç dökülmesini önleyen tuz ve biberle karıştırılan soğan saç dökülmesini önler . Soğan suyu, saçın kalınlaşmasına ve büyümesine yardımcı olan saç maskesini yapmak için kullanılır.
 8. Yüksek ateş için soğan – alnında tutulursa küçük bir soğan, ateşe karşı çalışır ve ateşin düşmesine yardımcı olur.
 9. Şeker seviyelerini kontrol eder – soğanların, insülin seviyesini arttırarak kandaki şeker seviyelerinin kontrol edilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.
 10. Cildi saflaştırır – uygulayan soğan ve zerdeçal suyunun derideki koyu lekeleri ve pigmentasyon sorunlarını giderdiği söylenir . Aynı zamanda akne tedavisi, anti-aging, koyu lekelerden ve pigmentasyonlardan kurtulma ve daha birçok konuda yardımcı olur.
 11. Gözlerdeki sorunları gidermek için görme suyunu temizler . Suyu bebekler için damla olarak kullanılır, böylece net görme yetisine sahip olurlar.

12-Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır, bağırsaklardaki iltihapları temizler ve içerdiği lifler sayesinde mide sağlığını korumaya yardımcı olur

13- Soğan kemik sağlığı içinde önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıklarına karşı iskeleti korumaya yardımcı olur

14- Soğan, antibiyotik, antiseptik, antibakteriyel özellikleri ile hastalık ve enfeksiyonlardan sizi korumaya yardımcı olur.

 

Soğanın Kalp Sağlığına Faydaları

Soğan potasyum, B ve C vitamini açısından zengindir Doğal antibiyotik olduğundan dolayı kalp ve damar sağlığına hafife alınmıcak katkıda bulunur. Kanı temizleme özelliği vardır ve bu sayede damar tıkanıklıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırır. Ayrıca kalp sağlığını tehdit eden ve birçok hastalığa neden olan serbest radikalleri bünyeden atılmasına yardımcı olur.

Soğanın sağlığa yararlarını önemli olanlarını sıraladık ama bunların dışında uzun uzun yazamayacağımız kadar faydalarıda vardır. Soğan mutlaka yemeklerde kullanılmalıdır. Soğan yemeği özellikle karadeniz bölgesinde sıklıkla yapılmalıdır.Karadeniz insanlarının ömürleride oldukça uzun olmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz