Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Sivilce nedir?

Sivilce nedir?

Sivilce nedir?

Sivilce, cildin yağ bezlerini ve saç köklerini etkileyen bir hastalıktır. Cildinizdeki küçük delikler (gözenekler) cildin altındaki yağ bezlerine bağlanır. Bu bezler sebum denilen yağlı bir madde yapar.

 

Gözenekler bezlere folikül adı verilen bir kanalla bağlanır. Foliküllerin içinde yağ, ölü cilt hücrelerini cilt yüzeyine taşır. İnce bir kıl folikül içinden ve cilde yayılır. Bazen, saç, sebum ve cilt hücreleri birlikte bir tıkaçta toplanır. Tıpadaki bakteri şişmeye neden olur. Sonra, fiş kırılmaya başladığında, sivilce büyür.

Çoğu sivilce yüz, boyun, sırt, göğüs ve omuzlarda bulunur. Akne genellikle ciddi bir sağlık tehdidi değildir, ancak yara izlerine neden olabilir.

Akne hakkında hatırlanması gereken noktalar

  • Doktorlar neyin sivilceye neden olduğunu bilmiyor, ancak cildinize dikkat etmek salgınların daha da kötüleşmesini önleyebilir.
  • Gençler ve genç erişkinlerde en yaygın olmasına rağmen, herkes sivilce alabilir.
  • Ergenlik döneminde, bir kadının aylık periyodundan önce veya doğum kontrolünü başlattıktan veya durdurduktan sonra hormon değişiklikleri sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Ciddi sivilceniz varsa, cilt problemlerinin tedavisinde uzmanlaşmış bir dermatolog, bir tür doktor görmeniz gerekebilir.
  • Skar riskini azaltmak için sivilce sıkma veya toplama yapmaktan kaçının.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz