Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Sarımsak Nedir?Sarımsağın Faydaları

Sarımsak Nedir?Sarımsağın Faydaları

Sarımsak Nedir?Sarımsağın Faydaları

Sarımsak Nedir

Küçük bir sebze için, sarımsak (Allium sativum) kesinlikle büyük ve hak edilmiş bir üne sahiptir. Soğan, pırasa ve frenk soğanı kuzeni olan Lily ailesinin bu üyesi herhangi bir yemeği cesur, aromatik ve sağlıklı bir mutfak deneyimine dönüştürebilir.

Sarımsak, ayrı karanfillerden oluşan “ampul” adı verilen bir kafa şeklinde düzenlenmiştir. Hem karanfil hem de tüm ampul, beyaz, kirli beyaz veya pembemsi olabilen kağıda benzer kılıflarla örtülmüştür.

Sarımsak karanfilleri kirli beyazdır ve sağlam bir dokuya sahip olmalarına rağmen kolayca kesilebilir veya ezilebilirler. Sarımsağın tadı başka hiçbir şeye benzemez; damağa çok ince bir arkaplan tatlılığı ile gölgelenmiş sıcak bir keskinlikle vurur.

Sarımsağın Faydaları

 

 • Diyabet: Diyabet, böbreklere, sinir sistemi fonksiyonlarına, kalp rahatsızlıklarına neden olabilir ve hatta zayıf görüşlere neden olabilir. Sarımsaktan çıkarılan yağ, diyabet hastalarına bu yan etkilerden yardımcı olabilir.
 • Yüksek kolesterol düzeyleri: İki tür kolesterol LDL ve HDL arasında, insan sağlığı için kötüdür. Allisin açısından zengin sarımsak, LDL kolesterolün oksitlenmesini etkili bir şekilde önler. Yüksek kolesterol seviyesine sahip herkes günlük diyetlerine sarımsak eklemelidir.
 • Hipertansiyon: Hipertansiyon tedavisi için bitkisel bir maddedir. Yüksek basınç seviyelerine maruz kaldığında, sarımsakta bulunan allisin kan damarlarını gevşetir. Sarımsak ayrıca trombosit agregasyonunu azaltarak tromboza karşı savaşır.
 • Sindirim: Sarımsak günlük diyetin dahil edilmesi, herhangi bir sindirim probleminin giderilmesine yardımcı olur. Sarımsak, iyi sindirim için bağırsakların normal çalışmasına yardımcı olur. Gastrik kanalın şişmesi veya tahrişi bile sarımsak tedavisi ile giderilebilir.
 • Göz bakımı: Sarımsak, selenyum, Quercetin ve C vitamini gibi göz enfeksiyonlarına ve şişmelerine yardımcı olan besinler açısından zengindir.
 • Kulak ağrısı: birkaç antiviral, antifungal ve antibiyotik özelliklere sahip olarak, kulak ağrısı tedavisi için kullanılır. Sarımsak yağı, sarımsak dişinin suyunu sıkarak ve zeytinyağına ekleyerek evde yapılabilir. Karışım birkaç gün oda sıcaklığında tutulmalıdır.
 • Bağırsak sorunları: Dizanteri, ishal ve kolit gibi bağırsak sorunlarının çoğunu temizler. Solucanların dağılmasındaki rolü olağanüstü. Yararlı organizmaların bağırsaktaki işleyişini etkilemez, sindirime yardımcı olur, ancak bağırsakta bulunan zararlı bakterileri tahrip eder.
 • Soğuk: Çiğ sarımsak soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek için kullanılır. Soğuk algınlığın başlangıcında, en az iki diş ezilmiş sarımsak yemelisiniz, bu sayede soğuk kaynaklı hastalıkların şiddetini azaltmaya yardımcı olur.
 • Enfekte yaralar: Sarımsak, bitkisel tedavi için enfekte olmuş yaraların üzerine yerleştirilebilir. Direkt meyve suyu cildi tahriş edebileceğinden, çiğ olarak kullanmak yerine, üç damla su ile karıştırılmalıdır.
 • Akne: Dünyadaki insanların yarısı hafif ila ağır akne formları çekiyor. Sarımsak, akne izlerini tedavi etmek ve hatta akne oluşumunu önlemek için bal, krema ve zerdeçal gibi diğer bileşenlerle birlikte kullanılabilir. Sarımsak, yatıştırıcı cilt döküntüleri için temizleyici ve antibiyotik görevi görür.
 • Astım: Haşlanmış sarımsak dişleri astım tedavisi için harikalar yaratır. Her gece uyumadan önce, 3 kaynamış diş sarımsaklı bir bardak süt, bu hastalar için daha sonra rahatlama sağlayabilir. Astım atakları kontrol altına alınabilir.Tansiyon : Yüksek veya düşük tansiyon sorunu yaşıyorsanız sarımsak en acil tedavi yöntemidir. Tansiyon yükselmesi veya düşmesi anında bir diş bütün sarımsak yutarak biraz dinlenirseniz tansiyon seviyeleriniz normale dönecektir.Bu gibi durumlarda yinede doktorunuza danışmanız da fayda vardır.
 • Virüslere karşı sarımsak oldukça etkilidir.Özellikle corona virüs tehdi yaşadığımız bu günlerde sarımsak tüketmek faydalı olacak bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Corona virüse sarımsak iyi gelirmi araştırmalar devam etmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz