Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Salatalığın Faydaları

Salatalığın Faydaları

Salatalığın Faydaları

Salatalık faydaları arasında kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak, sağlıklı kilo yönetimi, vücudu detoksifiye etmek, cildi geliştirmek, göz sağlığını desteklemek, kanı alkalize etmek ve kanseri tedavi etmek bulunur.

Diğer faydalar arasında ağız kokusu ile mücadele, sindirimi desteklemek, kan şekeri seviyesini kontrol etmek, yeterli kan basıncını korumak, kemikleri desteklemek, saçları onarmak, tırnakları desteklemek ve diş sağlığını desteklemek yer alır.

Eski zamanlardan beri, salatalık Hindistan’da geleneksel, bitkisel ilaçlar olarak kullanılmaktadır. Sebze, vücudun aşırı ısınmasını önleyen, daha doğal bir soğutma etkisi uygulayan çeşitli lipit düşürücü ve diyabetik özellikler içerir.

Salatalık nedir?

Kabak ailesine ait yaygın olarak yetiştirilen bir üründür. Temel olarak Güney Asya’da bulunur, ancak dünyanın diğer bölgelerinde de yetiştirilir. Zinde ve sağlıklı tutmak söz konusu olduğunda mükemmel yiyecek olarak kabul edilir. A vitamini, B vitamini, C vitamini,, Manganez, bakır ve potasyum gibi birçok temel besin maddesi içerdiğinden, günlük diyetinize salatalık eklemek mükemmel sağlık yararlarına yol açabilir.

Aşırı iklim koşulları bizi susuz bıraktı ve bitkin bıraktı, ancak bu sebze dehidrasyonla savaşmaya yardımcı oluyor, çünkü yüzde 90 su, vücudu nemlendiriyor ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu en önemli besinlerden bazılarını sağlayarak birçok tehlikeli maddeyi temizliyor.

Dahası,salatalığın içindeki tohumlar, bu besini eksik olan insanlar için ideal olan magnezyum içerir. Kireç, avokado, kereviz ve rezene gibi diğer sıvı içeren gıdalarla salatalık tüketmek, mide ağrısı ve gaz sıkışması ile başa çıkmanıza yardımcı olur. Salatalık yemenin faydaları saymak ile bitmez.Bu sebzeyi mutlaka sık sık tüketin.

Salatalığın besin değeri ( Orta boy 100-120 gr salatalık için )

Toplam Yağ 0g 0%
Toplam Karbonhidrat 2g 1%

Kolesterol 0mg 0%
Diyet Lif 0g 0%

Sodyum 1mg% 2
Şekerler 0g 0%

Protein 0g

A Vitamini% 1 Kalsiyum% 1

C Vitamini 2% Demir 1%

Salatalığın Sağlığa Faydaları

 

 1. Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltır

Salatalıktaki bileşenler, potasyum ve magnezyum eser elementleri ile sağlıklı bir kalbin korunmasında önemli bir rol oynar; kan basıncınızı kontrol altında tutmanın yanı sıra vücudunuzun nörolojik işlevini de geliştirebilirsiniz.

Salatalık ayrıca bağışıklığınızı artırmanıza ve kardiyovasküler hastalık ile ilişkili tüm risklerin ortaya çıkmasını azaltmaya yardımcı olan bir anti-enflamatuar element olarak adlandırılan lignin içerir.

 1. Salatalık kilo vermeye yardımcı olur

Salatalık zayıflatırmı ? Evet salatalık, kilo vermek için yararlı bir takviyedir. Diyetinize ekleyerek yediklerinizin tadını çıkarabilirsiniz, yiyebilir ya da yoğurtta karıştırabilir yada tarçın, elma sirkesi ile karıştırıp aç karnına tüketebilirsiniz.

 

 1. Detoksifikasyonu teşvik eder

Salatalık, karaciğerin kirleri, atıkları gidermesine yardımcı olur ve ayrıca biriken toksinleri kan akışınızdan ve bağırsaklarınızdan tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca vücudun toksinleri gidermek için daha fazla idrar atmasına yardımcı olur. Salatalık ile yapılan içecekleri içmek detoksifikasyon sürecini hızlandırır.

 1. Salatalık Cilde Faydaları

Salatalık ile doğal yüz maskesi size yatıştırıcı ve soğuk bir etki sağlayacaktır. Cildi kuruluk, akne, cilt tahrişi ve diğer cilt sorunlarından korur. Tek yapmanız gereken taze salatalıkları ince kesip yüzünüze uygulamak olacaktır.

 

 1. Göz sağlığı için iyi

% 95 su içerdiğinden göz çevresindeki tüm cildi nemlendirir. E vitamini, cildinizi iyileştirmede, kolajen üretimini artırmada, doğal, kırışıklık karşıtı bir ajan olarak görev yapmada önemli bir rol oynar. Dahası, düzenli olarak salatalık yemek, katarakttan kurtulmanıza yardımcı olabilecek birkaç antienflamatuar ve antioksidan içerdiğinden vizyonunuzu geliştirmeye yardımcı olur.

Hiperpigmentasyon, esas olarak huzursuzluk nedeniyle gözünüzün cildinde koyu halkalar oluşturur, salatalık bunun için en iyi seçenektir.

 

 1. Kanınızı Alkalize Eder

 

Vücudunuzun pH seviyesini optimal tutmak, asidik olan ve kanserle ilişkili semptomlara neden olan serbest radikal hücreleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Günlük olarak salatalık suyu içmek vücudunuzun alkalinitesini artırabilir.

 

 1. Kanser Tedavisi

Salatalık, erken aşamalarda kanserli semptomları azaltma yeteneğine sahip fisetin, kafeik asit, cucurbitacinler, lutein içerir. Sebzedeki fitokimyasallar, serbest radikal hücreleri ortadan kaldıran ve bağışıklığınızı artıran antioksidanlar dahil olmak üzere güçlü anti-kanser özelliklerine sahiptir.

Bütün olarak yemek ya da sebzeyi sıkmak, fisetin ve kafeik asit gibi flavonoidlerin varlığı nedeniyle meme, yumurtalık, prostat, rahim ve akciğer kanseri oluşumunu azaltabilir.

 1. Kötü Nefes ile Mücadele

Salatalık ağız kokusuna doğal çözüm denecek bir sebzedir. Dilimlerini ağzınıza yerleştirmek, ağız kokusu ve diş eti hastalığına da yol açabilecek mikropların oluşumunu ortadan kaldırmanın yanı sıra bakterilere neden olan kötü kokuyu ortadan kaldırarak ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 1. Optimal Sindirim Sağlığı

Bağırsak sağlığınızı korumak için lifli yiyecekleri dahil etmeniz gerekir ve salatalık bu yiyeceklerden biridir. Sebze ayrıca sindirim sürecini iyileştiren ve vücudun proteini yeterince emmesine yardımcı olan “erepsin” olarak adlandırılan bir enzim içerir.

Salatalıktaki pektin, bağırsağın normal florasını kolaylaştırır. Ayrıca, kabızlık, gastrit, ülser ve mide ile ilgili diğer birçok bozukluğun tedavisinde yardımcı olan yüksek su içeriği nedeniyle bağırsak hareketini yönetir ve dışkıyı yumuşatır.

 1. Anti Diyabetik

Çalışmalar diyabete karşı etkili olduğunu bulmuştur ve tıp bilimcileri, yeterli kan şekeri düzeyini korumaya yardımcı olan salatalık kabuğu yemeyi tavsiye etmektedir. Ayrıca, kabuklarını yemek oksidatif stresi de azaltabilir.

Salatalıktaki bir hormon pankreasın karbonhidratları enerjiye dönüştüren insülin kullanmasına yardımcı olur.

 1. Yeterli Kan Basıncını Korur

Zengin miktarda magnezyum, lif ve potasyum, salatalıkları doğru tansiyonun korunmasında faydalı kılar – ki bu çok yüksek veya çok düşük olmamalıdır. Ayrıca arterlerdeki basıncı düşürmeye yardımcı olur ve onları nemlendirir. Bu, hipertansiyonla mücadele eden insanlara salatalıkların önerilmesinin ana nedenlerinden biridir.

 1. Güçlü Kemikler, Çiviler ve Dişler

Salatalık, vücudunuzun bağlarını, kıkırdaklarını, tendonlarını ve kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olan askorbik asit ve kafeik asit içerir. Sebze ayrıca, zayıflamış kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olan bağ dokusunun oluşumuna yardımcı olan silika içerir.

Ayrıca protein, magnezyum, A vitamini, C vitamini, K vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B5 vitamini, folik asit ve silikon içerdiğinden kemik sağlığınızı kolayca artırabilirsiniz.

 1. Salatalık Saçlarınızı Güçlendirir

Kuru ve pürüzlü saçlar sorunsa, biraz salatalık ezmesi yapmayı deneyin, suyla karıştırın. Sonra sadece hafifçe masaj yapın sağlığımızdaki farkı yavaş yavaş göreceksiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz