Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Saçkıran Nedir? Saçkıran Doğal Tedavisi

Saçkıran Nedir? Saçkıran Doğal Tedavisi

Saçkıran Nedir? Saçkıran Doğal Tedavisi

Saçkıran nedir?

Saçkıran, yaygın cilt enfeksiyonlarından biridir. Saçkıran neden olur ? Deri uzmanları ; bir çeşit mantarın bu tür cilt enfeksiyonuna neden olduğunu öne sürüyor. Zayıf bir bağışıklık sisteminin virüsün üremesine de izin verdiğini söylemek yanlış olmaz. Nemli ve sıcak bölgeler bu mantarlara ev sahipliği yapar. Saçkıran belirtileri, vücudunuzun çeşitli bölümleri, saç derinizden ayaklarınıza kadar saçkıran avına düşebilir. Özellikle saçlarda bölge bölge saç dökülmesine sebep olabilir.Önlem alınmaz ise kalıcı kellik oluşabilir.

 

Dahası, kaşıntılı, kırmızı ve pullu yuvarlak yamaların ortaya çıkması, size saçkıran tarafından enfekte olduğunu gösterir. Durum rahatsızlık verirken derhal tedavi edilmesini sağlamalısınız. Saçkıran özellikle saç derinizi, parmağınızı ve ayak tırnaklarınızı etkiliyorsa, tamamen inatçı bir cilt enfeksiyonu olduğuna dikkat etmek önemlidir. Saçkıran bulaşıcı mıdır ?Bu hastalığa yakalanan herhangi biriyle fiziksel olarak temasa geçerseniz, diğer insanlara da yayılabilir. Enfekte kişinin havlu veya tarak kullanıyorsanız, daha büyük olasılıkla saçkıran enfeksiyonu oluşacaktır.Saçkıran bitkisel tedavi ile yok edilebilir.

 

Evcil hayvanınıza saçkıran enfeksiyonu bulaştığında da etkilenebilirsiniz.

Bununla birlikte,doğal tedaviler olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir. Hastalıklı bölgeyi temiz ve kuru tutmak, havluları, çarşafları, giyecekleri sık sık yıkamak alınacak tedbirlerdir. Cildinizin etkilenen bölgesine kimyasal maddeler kullanmaktan kaçının, vb.

 

Peki saçkıran nasıl geçer.? Aşağıda en iyi saçkıran doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Saçkıran Doğal Tedavisi

 1. Aloe Vera ile Saçkıran Tedavisi

 

Bir çalışma, aloe veranın, mantar önleyici özellikleri de içeren altı antiseptik ajanın bir güç merkezi olduğunu ortaya koydu. Jeli etkilenen bölgeye günde en az üç kez uygulayabilirsiniz. Aloe vera jeli ayrıca tahriş olmuş, şişmiş veya kaşıntılı cildi etkili bir şekilde yatıştırmaya yardımcı olan iyileştirici ve yatıştırıcı bir bileşen içerir. Tam etki için her zaman organik aloe vera bitkisinden alınan taze jeli tercih etmelisiniz.

 

 1. Limon Yağı ile Saçkıran Tedavisi

Limon yağının saçkıran enfeksiyonu dahil olmak üzere çeşitli cilt enfeksiyonlarını ortadan kaldırdığı da bilinmektedir. Sadece taşıyıcı yağın küçük bir kısmını limon yağı içine karıştırın ve pullu cilde günde iki kez uygulayın. Uygulama için tamamen pamuk kullanın.

 

 1. Sarımsak ile Saçkıran Tedavisi

 

Saçkıran sarımsak ilişkisi herkesce bilinir.Cilt enfeksiyonu üzerine hindistan cevizi veya zeytinyağı ile yapılan sarımsak karışımını uygulayabilirsiniz. Gazlı bez ile iki saat boyunca bekletin. Dikkatlice durulayın ve iyileşene kadar işlemi günlük olarak iki kez tekrarlayın. Ancak, kaşınması veya şişmesi durumunda derhal yıkayın ve doğru tedaviyi almak için cilt uzmanınıza danışın.

 

 1. Zerdeçal ile Saçkıran Tedavisi

 

Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle saçkıran enfeksiyonuyla uğraşırken zerdeçalı tercih edebilirsiniz.Zerdeçal çok yönlü bir baharattır. Yiyecek kaynaklarıyla birlikte tüketmeniz veya baharatla yapılan karışımı uygulamanız yararlıdır. Örneğin, bir bardak ılık bir süt içine 2 çay kaşığı zerdeçal atıp iyice karıştırın ve sorunlu bölgeye sürün. Ek olarak, zerdeçal içine su veya hindistancevizi yağı ekleyerek kalın bir macun hazırlayabilirsiniz. Günde iki kere bu karışımları uygulayabilirsiniz.

 

 1. Saçkıran Olan Bölgeyi Temiz Tutun

Cilt uzmanları, enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölümlerine yayılma ihtimali olduğunu öne sürer. Ayrıca, etkilenen cildin temiz tutulmasını tavsiye ederler. Günde bir veya iki gün ılık su kullanarak sabun kullanarak bir veya iki kez ılık su ile yıkanmalıdır. Ardından, etkilenen bölgeyi temiz bir peçeteyle dikkatlice silerek kurulayın.

 1. Çay Ağacı Yağı ile Saçkıran Tedavisi

Saçkıran tedavisi kesin çözüm arıyorsanız hindistancevizi yağı ile karıştırılmış çay ağacı yağı saçkıran enfeksiyonu için en iyi sonucu verir. Aynı zamanda dünyadaki bu cilt enfeksiyonu için en güvenilir doğal tedaviler den biridir. Günde üç kez uygun şekilde iyileşene kadar uygulayabilirsiniz.

 1. Greyfurt Çekirdeği Ekstresi

Greyfurt çekirdeği ekstresinin, kısa sürede saçkıran enfeksiyonu nedeniyle ciltte kızarıklığı azalttığını görünce çok şaşıracaksınız.

Özü piyasalarda yaygın olarak bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken eşit su ve greyfurt özü kısımlarını karıştırmak ve cildinize pamuk top kullanarak uygulamaktır. Alanı ılık suyla hafifçe temizleyin ve işlemi tekrarlayın.

 1. Elma Sirkesi ile Saçkıran Tedavisi

Elma sirkesi, antifungal özelliklerin bir deposudur. Saçkıran enfeksiyonu gibi cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Kullanmanın prosedürü basittir. Cildinizin enfekte olmuş kısmını elma sirkesine batırılmış bir pamuk topla silerek temizleyin. Maksimum fayda sağlamak için en az günde üç kez tekrarlamalısınız.

 1. Hindistan Cevizi Yağı ile Saçkıran Tedavisi

Hindistan cevizi yağı güçlü yağ asitleriyle doludur. Bu yağ asitleri, hücre zarlarını yok ederek ringworm enfeksiyonunu ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir. Hindistan cevizi yağı, çeşitli cilt problemlerini tedavi edebilir ve özellikle kafa derisi üzerinde ise, saçkıran enfeksiyonunu tedavi etmek için yararlı bir kaynak olarak kabul edilir. Günde üç kez kullanılırsa en iyi sonucu verir.

 1. Kekik Yağı ile Saçkırn Tedavisi

Etkilenen bölgeyi iyileştirmek ve sık sık verdiği şişliği yatıştırmak için kekik yağı günde iki kez uygulayabilirsiniz. Ayrıca, olumsuz etkilerden uzak durmak için yabani kekikten ( zahter ) elde edilen kekik yağı daha etkilidir.

 1. Lavanta yağı

Çeşitli çalışmalar lavanta yağının cilt enfeksiyonu üzerindeki etkilerini kanıtlamıştır. Saçkıran enfeksiyonundan kurtulmak da bilinen bir kaynaktır. Bu özellikler cildinizde mantarların daha da gelişmesini engeller. Lavanta yağı, etkili bir şekilde etkilenen bölgedeki kızarıklığı ve kaşıntıyı yatıştırır.

 

Alt çizgi

 

Saçkıran enfeksiyonu küçük bir sağlık problemi gibi gözükse de, cildinizin diğer bölgelerine yayılabilir. Bu yüzden gecikmeden tedavi yaptırmanız gerekir. Doğal tedavilerden sonuç alamazsanız mutlaka bir doktora görünün.

Dr. Noyan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz