Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Rokanın Faydaları Nelerdir ? Rokanın Besin değerleri

Rokanın Faydaları Nelerdir ? Rokanın Besin değerleri

Rokanın Faydaları Nelerdir ? Rokanın Besin değerleri

Roka, besin yoğunluğu nedeniyle listenin üstündeki gıdalardan biri olmalıdır . Roka, özellikle az sayıda kalori göz önüne alındığında inanılmaz bir sebze olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendiren de bir sebzedir.

Roka, vücuttaki bütün sistemi geliştirmek gibi bir etkiye sahiptir .Aynı zamanda doğal kanser tedavisi yapar ve oksidatif stresi azaltan bitkisel besinleri sayesinde kalp sağlığını iyileştirmek ve inflamosyonu azaltmak için de yararlıdır .

Rokanın Faydaları Nedir?

Hayati besinlerin cömert bölümlerini içerir bunlar ; K vitamini, A vitamini ve folat’dır . Buna ek olarak, roka göz-sağlığı için gereken beta karoten kaynağıdır.

Roka yaşlanma ve hastalık belirtilerini tersine çevirebilecek iyileştirici bir sebzedir. Beslenmeye büyük katkıda bulunur.

Roka eski Mısırlılar ve Romalılar tarafından iyi bir afrodizyak olduğuna inanılıyordu. Araştırmacılar, bu sebzenin “insanların cinsel arzularını heyecanlandırabilme” yeteneğine sahip olduğunu belirttiler.

 

Binlerce yıl önce Romalılar, rokaları daha çok yiyenlerin genellikle daha sağlıklı göründüklerini ve cinsel olarak daha fazla enerjiye sahip olduklarını buldular. Belki de roka, dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olduğu için, libidoyu azaltabilen ve uyarıcı, enerji verici niteliklere sahip olan zehirli çevresel etkileri engeller.

Roka Beslenme Gerçekleri

Vücuttan toksinlerin giderilmesini hızlandıran yüksek düzeyde çeşitli antioksidanlar sağlar. Kansere yakalanmayı önleme konusundaki önemli beslenme önerilerinden biri, rokanın düzenli olarak beslenmenize dahil edilmesidir.

Birçok çalışma, sık sık kullanılan bu sebzenin kanserle savaşmaktan daha fazlasını yapabileceğini göstermektedir. Roka gibi turunç sebzeler de obezite, diyabet, nörodejeneratif hastalıklar ve kalp hastalıkları için daha az risk ile ilişkilidir . Daha da iyi olan bu sebzenin kolay tüketilebiliyor olmasıdır

Rokanın besin değerleri

Bir fincan rokada ;

 

 • 5 kalori
 • 1 gramdan az protein, şeker, yağ veya karbonhidrat
 • 1 gram fiber
 • 22 miligram K vitamini (yüzde 28 DV)
 • 475 miligram A vitamini (yüzde 10 DV)
 • 19 miligram folat (yüzde 4 DV)
 • 6 miligram C vitamini (yüzde 4 DV)
 • 32 miligram kalsiyum (yüzde 4 DV)
 • 06 miligram manganez (yüzde 4 DV)

Rokanın Sağlığa Faydaları

1. Roka  Kanser ile kavga eder

Roka, turpgiller ailesindeki diğer birçok sebze gibi, bir tür doğal kanser ilacı olduğuna inanılan önemli besin maddeleri olan glukosinolatlar içerir .

Roka, sülforafan ve erüsin de dahil olmak üzere büyük miktarlarda sülfür içeren izotiyosiyanatlar içerir, aynı yabanmersini ve Çin lahanası gibi sebzelerde bulunan aynı besinler içerir kükürt kokusu veren ve aynı zamanda kanserle mücadele etkinliklerinden sorumlu olduklarına inanılmaktadır. Birçok çalışma, bu özel bileşikleri içeren çiğ sebzelerin daha yüksek tüketimi ile daha düşük bir kanser riski arasında güçlü bir ilişki bulunduğunu göstermektedir.

İzotiyosiyanatlar, DNA hasarına ve hücre mutasyonuna yol açabilecek serbest radikalleri ve tehlikeli karsinojenleri nötralize eder. Ayrıca hücre proliferasyonunu inhibe eder ve kanserli tümör büyümesini durdururlar. Araştırmalar, roka ve diğer turpgillerdeki yeşil yaprakların, kolon, mesane kanseri, meme, akciğer, özofagus ve prostat kanserleri gibi gastrointestinal yoldaki kanseri önlemeye özellikle yardımcı olabileceğini göstermektedir .

2. Göz Sağlığını Korur

Roka ; Gözlerin yaşa bağlı bozukluklardan korunmasına yardımcı olabilir, çünkü bu büyük bir koruyucu karotenoid antioksidan kaynağıdır. Bu özel bileşikler, yaşlı yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olan maküler dejenerasyonu önleme yetenekleri ile ilgili olarak kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır.

Rokada, beta karoten, leutin ve zeaksantin gibi karotenoidler yüksektir. Bunlar, retina, kornea ve gözün diğer hassas kısımlarını UV hasarı denilen bir rahatsızlıktan ve diğer etkilerden korurlar. Çalışmalara göre, lutein ve zeaksantin gözünüze karşı da sizi koruyabilir, çünkü göze giren zarar veren mavi ışığı emerler.

3. Kalp Sağlığını Geliştirir

Roka, damar sağlığını iyileştiren ve kolestrol seviyelerini düşüren bir sebzedir.

Düşük kalorili, yüksek besinli sebzelerle iyi bir beslenmede daha iyi kan basıncı, daha iyi dolaşım ve kalp krizi veya felç geçirme riskiyle bağlantılıdır. Sebzeler sadece önemli iltihaplanma ve kirletici antioksidanlar sağlamakla kalmaz , aynı zamanda kolesterol ve toksinleri vücuttan yok eden kalp ritimlerini ve diyet liflerini kontrol eden Potasyum ve magnezyum gibi önemli besinleri de sağlar .

4. Güçlü Kemikleri Korur

Bir fincan roka K vitamini eksikliğini önlemek için günlük değerinin dörtte birinden fazlasını sağlar . K vitamini kemik sağlığı için ve aynı zamanda kan pıhtısı oluşumuna yardımcı olmak için gereklidir.

Güçlü bir iskelet sisteminin geliştirilmesinde anahtar bir oyuncu olduğu düşünülmektedir, bu yüzden çalışmalar daha fazla K vitamini tüketen kişilerin daha düşük kemik kırığı ve osteoporoz oranlarına sahip olduklarını göstermektedir.

5. Kilo Kaybında Yardımcı olur

İnsanlar bir kerede birden fazla yapraklı yeşillik yemeye eğilimli oldukları için, roka aslında kilo kaybı için süper bir besin maddesidir ve genel olarak düşük kalorili bir diyete devam ederken bol miktarda vitamin, mineral ve bitkisel besin elde etmenin harika bir yoludur. Roka gibi yapraklı yeşillikler, sizi dindirmek, eksiklikleri önlemek ve devam eden enerji sağlamak için detoksifiye edici besinler ve diyet lifi sağlar.

 1. Roka sindirimi geliştirir

Diğer yapraklı yeşillikler gibi, roka da vücudun optimal pH seviyesini geri kazanmaya yardımcı olan alkali bir besindir.Güçlü bir bağışıklık sistemini desteklemenin yanı sıra sindirim sağlığı için optimal bir Ph seviyesi için çok önemlidir .

Ayrıca, roka, sindirim sistemini besleyen ve toksinlerin atılmasına yardımcı olan ve kan ve sindirim sisteminden gelen atıklara yardımcı olan nemlendirici bir besindir. Düzenli olarak roka gibi yapraklı yeşillikleri yemek, kabızlığın doğal olarak önlenmesine ve bağırsak astarı, kolon, bağırsak ve diğer sindirim organlarının sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir .

 1. Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olur

Her ne kadar insanlar sadece roka yaprakları yemeleri eğiliminde olsalar da, klinik araştırmalar, roka tohumlarından alınan bitki ekstrelerinin kan şekeri dalgalanmalarına karşı savaştığını doğrulamaktadır. Yeşil sebzelerde yüksek bir diyetin , insülin duyarlılığını artırdığı için bir tür doğal diyabet ilacı olduğu düşünülmektedir.

Roka kan şekeri ve iltihap azaltıcı etkileri olabilir neredeyse şeker ve karbonhidrat içermez.

8. Cilt Enfeksiyonunu ve Enfeksiyonlarını Azaltır

Geleneksel Orta Doğu tıbbı uygulamalarına göre, roka özü ayrıca cilt bozukluklarının önlenmesinde veya tedavisinde de etkili sayılmaktadır.

Roka bitkisinin ham yapraklarını yemek, aynı zamanda , antioksidanların hücre çoğalmasıyla mücadele ettiğinden ve cildin elastikiyetini, bağışıklığını ve görünümünü korunduğundan, UV cildinin hasar görmesine ve yaşlanma belirtilerine karşı da savunma sağlayabilir .

9. Önemli Vitaminler ve Mineraller

Roka, doğmamış bebeklerde nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olan ve homosistein denilen zararlı bir kan kimyasının oluşumunu azaltan çok önemli bir B vitamini olan folat içerir.Mangenez elde etmek ve kalsiyum eksikliğini önlemek için de iyi bir yoldur.

Ayrıca, roka daha az miktarda demir,potasyum, çinko,bakır ve magnezyum sağlar

10. Doğal Afrodizyak olarak hareket edebilir

Çoğu sebzede olduğu gibi, roka vucudun detoksuna yardımcı olur ve üreme organlarının enerji seviyelerini, ruh halini ve sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek şekilde libido azaltıcı toksinlerin varlığını azaltır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz