Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Rambutan Meyvesi Faydaları ve Rambutan Meyvesi Besin değerleri

Rambutan Meyvesi Faydaları ve Rambutan Meyvesi Besin değerleri

Rambutan Meyvesi Faydaları ve Rambutan Meyvesi Besin değerleri

Rambutan meyvesi tatlı ve ekşi arasında mükemmel dengeyi sağlayan bu eşsiz görünüm ve etkileyici besin profiline sahiptir. Sadece birkaç önemli vitamin ve mineral kaynağı değil, aynı zamanda her porsiyon da hastalıklarla mücadele eden antioksidanlar barındırır.

Ne yazık ki, çoğu insan rambutan’ı hiç denememiş, duymuş olsalar bile ve sağladığı inanılmaz sağlık yararlarını keşfetmemiş durumdadır. İşte bu lezzet verici meyvenin en önemli faydalarından bazıları

 

Rambutan Nedir?

Mamon chino, Chom Chom veya bilimsel adıyla olarak bilinen Rambutan,  Nephelium lappaceum , bitkilerin soapberry ailesine ait bir tropikal meyvedir. Lychee, mamoncillo ve longan meyvesi gibi diğer meyvelerle yakından ilgilidir. Endonezya’ya özgü olan rambutan meyvesi soluk tenli, içi açık kahverengi bir tohum ve dışını kaplayan kırmızımsı, dikenli bir cilde sahiptir.

Aslında, “rambutan” ismi, meyveyi saran saç benzeri çıkıntılar nedeniyle “saç” anlamına gelen Malay kelimesi olan “rambut” kelimesinden türemiştir.

Rambutan, iyi bir lif kaynağı, ayrıca manganez ve C vitamini gibi önemli mikro besinlere sahiptir . Potansiyel rambutan yararları arasında sindirim sistemi sağlığı, güçlü kemikler ve daha iyi kan şekeri kontrolü bulunur. Ayrıca genel sağlığı korumak için bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilecek antioksidan içeriği ve antimikrobiyal özellikleri için yoğun olarak çalışılmıştır.

 

Rambutan Besin Değerleri

Rambutan iyi bir mangan ve C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda, niasin ve bakır gibi diğer mikro besinleri de sağlar .

Bir bardak (yaklaşık 150 gram) rambutan meyvesi yaklaşık olarak şunları içerir:

 • 123 kalori
 • 3 gram karbonhidrat
 • 1 gram protein
 • 3 gram yağ
 • 3 gram diyet lifi
 • 5 miligram manganez (yüzde 26 DV)
 • 7,4 miligram C vitamini (yüzde 12 DV)
 • 2 miligram niasin (yüzde 10 DV)
 • 0,1 miligram bakır (yüzde 5 DV)

Yukarıda listelenen besin maddelerine ek olarak, bu meyve ayrıca az miktarda kalsiyum, demir, magnezyum ve folat içerir.

 

Rambutan Sağlığa Yararları

 1. Antioksidanlarda Yüksek
 2. Kan Şekeri stabilize eder
 3. Sindirim Sağlığını Destekler
 4. Güçlü Kemikleri Destekler
 5. Antimikrobiyal Özellikler İçerir

1. Antioksidanlarda Yüksek

Antioksidanlar , sağlık üzerinde güçlü etkiye sahip olan bileşiklerdir. Vücutta serbest radikal oluşumu ile savaşmaya yardımcı olur, oksidatif stresi önler ve hücreleri hasara karşı korur.

Rambutan, sağlığı desteklemeye yardımcı olabilecek hastalıklarla mücadele eden antioksidanların harika bir kaynağıdır. Özellikle bu meyve, C vitamini, E vitamini, karotenler, ksantofiller, tanenler ve fenoller dahil olmak üzere antioksidan özelliklere sahip iyi bir bileşik karışımı içerir.

2. Kan Şekeri Stabilize

Yüksek kan şekeri, çeşitli olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bunlara sık idrara çıkma, kilo kaybı, sinir hasarı ve görme kaybı dahildir. Beslenmenize rambutans gibi çok çeşitli yüksek lifli meyveler ve sebzeler eklemek, kan dolaşımındaki şeker emilimini yavaşlatmak ve kan şekeri seviyelerini dengelemek için harika bir yoldur.

Bazı araştırmalar ayrıca rambulanların normal kan şekeri seviyelerini korumanıza yardımcı olabilecek birkaç ana bileşik içerebileceğini de göstermektedir .

 

3. Sindirim Sağlığını Destekler

Bir fincan rambutan porsiyonda 1.3 gramlık iyi bir miktarda lif bulunur. Bu, çoğu kadın için günlük önerilen değerin yüzde 5’ine kadar. Lif sindirilmemiş gastrointestinal kanaldan hareket eder. Kabızlığı önlemek ve yol boyunca sindirim sağlığını iyileştirmek için oldukça etkilidir.

Yapılan bir incelemeye göre , gıdalardan lif alımınızı arttırmak,  hemoroitler, gastroözofageal reflü hastalığı, bağırsak ülserleri ve divertikülit dahil olmak üzere birçok sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olabilir.

4. Güçlü Kemikleri destekler

Rambutan, sağlığın birçok yönüne dahil olan, önemli bir mineral olan büyük bir manganez kaynağıdır . Bu kemik oluşumunu içerir. Aslında, vücudun manganezinin yaklaşık yüzde 43’ünün aslında kemikte bulunduğu tahmin edilmektedir .

Manganez bakımından zengin yiyecekleri diyetinize eklemek, osteoporoz gibi ciddi durum riskini azaltmak için sağlıklı kemik oluşumunu desteklemeye yardımcı olabilir. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, 12 hafta boyunca manganla yapılan takviyenin, farelerde kemik mineral yoğunluğunda önemli artışlara yol açtığını ortaya çıkardı.

5. Antimikrobiyal Özellikler İçeriyor

Antioksidan içeriği ve zengin besin profiline ek olarak, bazı çalışmalar rambutanın da güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir. Bu özellikler enfeksiyonlarla mücadele ve sağlığı optimize etmeye yardımcı olur.

Yapılan bir çalışma, rambutan tohumlarının da enfeksiyon ve hastalığın önlenmesine yardımcı olabilecek güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu gösterdi .

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz