Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Pu-erh Çayı Nedir ? Pu-erh Çayı Sağlığa Faydaları ve Zararları

Pu-erh Çayı Nedir ? Pu-erh Çayı Sağlığa Faydaları ve Zararları

Pu-erh Çayı Nedir ? Pu-erh Çayı Sağlığa Faydaları ve Zararları

Eski veya eski çay olarak da bilinen Pu-Erh çayı, Batı’da yaşayan insanların yakın zamanda keşfettiği Çin hazinelerinden biridir. Çin’in Yunnan yakınındaki Pu-er bölgesinde yetişen ve Çin’in mucizesi olarak kabul edilen Golden Pu-er zengin, yumuşak ve uzun süre damakta kalan aromasıyla en özel çaylar arasında yer alır. Harika şaraplara sahip bölgelere benzer şekilde, bu çayın üretimi, orijinal olmalarını ve en yüksek kalitede olmalarını sağlamak için yüksek oranda düzenlenir. Pu erh tea kafein içeriği, avantajları ve daha fazlasıyla ilgileniyorsanız okumaya devam edin.

Pu erh çay yaprakları, Lancang Nehri boyunca uzanan bölgelerde yetiştirilir ve hasat edilir.

Her ağaç, güçlü gövdelerden ve püf noktalarından uçurumlarda yetişen yabani ağaçlardan ve bitkilerden elde edilen yüksek değerli yumuşak ve büyük gümüş yapraklara kadar uzanan özel yapraklar üretir. 1000 yıldan daha eski ağaçlar var.

Yapraklar toplandığında, her üreticinin kendi eşsiz tariflerini üretmek için farklı karışımlar oluşturduğu Pu-Erh şehrine gönderilir . Geçtiğimiz yıllarda Yunnan’da yaşlı ve sıkıştırılmış Pu-Erh bir ihracat metası olarak kabul edildi ve yerliler daha genç yeşil varyasyonları tercih etmek zorunda kaldılar

Pu-Erh Çay Sağlığının Faydaları

Bu Çin çayına özel sağlık yararları vardır; bunlar iyi refahı arttırmaya yönelik sihirli tedavilerdir.

 

Çin tarihi boyunca, Pu-erh çayının tıbbi kullanımları ve sağlık yararları hakkında birçok açıklama yapılmıştır. Kanser ve kalp hastalığının önlenmesi, yaşlanma sürecinin yavaşlatılması, diyabetin kontrol altına alınması, toksinlerin uzaklaştırılması, dizanteri tedavisi, sindirime yardımcı olmak, iltihaplanma, kan dolaşımı, görme yeteneğini iyileştirmek ve çok sarhoş olan kişilere yardımcı olmak gibi geniş kapsamlı faydalar sunduğuna inanılmaktadır.

Pu’erh’deki antioksidanlar, tümörleri tedavi etmek konusunda da çok faydalı olabilir.Araştırmalar bu çayın, oolong, siyah ve yeşil çaylar gibi benzer miktarda antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir.

Çoğu insan için, ilgi alanlarının çoğu, çayın kilo kaybına yardımcı olabileceği gibi eski iddialara ve kanser önleme için antioksidan özelliklere sahip olduğunu iddia ediyor. Bu Çin çayını içmenin sağlığa faydalarını gösteren yüzyıllarca ilk elden geleneğe ve kanıtlara rağmen, günümüz bilimsel konsensüsünün onları destekleyecek çok az araştırması var.

Pu-erh çayı zayıflatırmı diyorsanız.Bu sorunun cevabı henüz yoktur.Bilimsel araştırmalar devam ediyor.

Pu-erh çayı içeriğindeki kafein yorgunluğa iyi gelir ve zinde olmanızı sağlıyabilir.

Şuan için Pu-erh çayının net şekilde sağlığa faydaları ispat edilmemiştir.Araştırmalar devam ediyor.

Pu Erh Çay’da Ne Kadar Kafein Var ?

Yaşlı Pu-Erh çayları, gençlerden daha az kafein içerir.

Bunun nedeni, fermantasyon sonrası, çayı yaşlandıkça doğal olarak azaltan yaşlanma ile kafeini parçalamaktır. Genel olarak, yeşil Pu-Erh, siyah çeşitten daha fazla kafeine sahiptir, çünkü ikincisi daha fazla işlemeye tabi tutulur, bu da suda çözünür olan kafeini azaltır.

Sonuç olarak, Pu-erh çayı, birkaç kez tekrar dikebileceğiniz içeceklerden biridir. Nitekim çoğu insan Pu er çayını ikinci ve üçüncü dikmeden sonra tercih eder. Kafein içeriği, çayın daldırıldığı süre boyunca serbest bırakılır. Bu size% 100 kafeinsiz çay vermez, ancak genel içeriği azalır.

 

Pu-erh çayının yan etkileri ve sağlığa zararları ;

Yan etkiler nadir görülür, ancak , çoğu durumda aşırı tüketimden kaynaklanır (günde beş bardaktan fazla).

insanların belirli sağlık koşullarından muzdarip olduğu durumlarda ortaya çıkarlar. Diğer şeyler de yan etkilerin yaşanmasının nedeni olabilir. Sağlık sorunlarınız varsa veya yüksek miktarlarda kullanmayı planlıyorsanız, her zaman doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Hamilelik ve emzirme

Orta miktarlarda pu-erh çayı çoğunlukla zararsızdır. Hamilelik veya emzirme döneminde, hiçbir durumda günde üç bardaktan fazla içmemelisiniz. Unutmayın, yedikleriniz ya da içtiğiniz her şey de bebeğinize geçer.

Aşırı durumlarda, bebek düşme, erken doğum, düşük doğum ağırlığı vb. Neden olabilir. Emzirirken, uyku bozuklukları, ishal ve bebeğin sinirlenmesi ile sonuçlanabilir. Bunlar kesinlikle sizi içmekten caydırmalıdır, ancak belirtildiği gibi, bu sorunlara yol açması gerçekten de yüksek dozlar alır. Her gün bir bardak pu çay içiyorsanız, onlar için endişelenmenize gerek yoktur.

Yüksek tansiyon

Bu içecek bir uyarıcı olduğundan, içerdiği kafein nedeniyle daha yüksek tansiyona neden olabilir. Çok fazla kahve ve gazlı içecek alıyorsanız pu-erh çayı alımlarınıza dikkat etmelisiniz.

Yüksek tansiyon çok tehlikeli olabilir. Hatta glokoma ve sonunda körlüğe neden olabilir. Teorik olarak, çok fazla pu-erh çay içmek sizi rahatsız edebilirdi, ancak kahveyi ve gazlı içecekleri ekarte ederseniz,  pu-erh çayını günde 4-5 bardak tüketebilirsiniz.

Endişelenecek başka bir şey düzensiz kalp atışı. Sadece yüksek kolesterol veya kötü kalp rahatsızlığınız varsa. Kalbi zayıf olan kişiler hiçbir durumda kafeini kötüye kullanmamalıdır.

Osteoporoz

Çayın zayıf kemiklerle ne ilgisi var? Evet, garip ama aynı zamanda doğru.

Ve kafein bir kez daha suçlu. Kafein, idrar yaparken kaybedilen kalsiyum miktarını artırabilir.

Alt satırda, kafein, bu çayın neden olabileceği tüm istenmeyen diğer yan etkileri vardır. Çok fazla miktarda tüketilmediğinde bir uyarıcıdır ve genellikle zararsızdır.

Özetlemek gerekirse, şunlardan muzdarip iseniz pu-erh çayı almayın:

 

  • Kalp rahatsızlığı.
  • Kaygı.
  • Glokom.
  • Osteoporoz
  • Yüksek tansiyon
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz