Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Alternatif Tıp » Protein Tozu Faydaları

Protein Tozu Faydaları

Protein Tozu Faydaları

Günlük vücut sağlığı planının bir parçası olarak alınan protein tozu, vücut için güçlü bir araç olabilir. Protein tozu, sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından egzersiz programlarını zenginleştirmek için sıklıkla kullanılan bir takviyedir.

Bu takviye çoğunlukla, vücut geliştirme sırasında kullanıcıların kaslara hızlı bir şekilde paketlenmesine yardımcı olacak bir kas geliştirme maddesi olarak düşünülür . Bu doğru olsa da, bir protein tozu takviyesi almanın başka faydaları vardır. Protein tozunun yararları üzerine birçok çalışma ve araştırma yapılmış ve bir takım faydalar bulunmuştur.

Protein Tozunun Vücuda Faydaları

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

 

Günlük veya düzenli olarak alınan bir protein tozu takviyesi, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu, bir yaralanma veya hastalıktan kurtulmaya çalışanlar için ideal bir tamamlayıcıdır. Yeni dokunun büyümesini teşvik ederek yaraların veya diğer rahatsızlıkların iyileşmesini hızlandırır. Bu ciddi bir rahatsızlık yaşadıktan sonra iyileşmede önemlidir.

Sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olur.

Protein bakımından düşük bir beslenme, genellikle hızlı yaşlanan ve sarkan bir cilde sahip olmanızı sağlar. Düşük proteinli bir diyetten sonra kas tonusu kaybı ve bacaklarda ve kollarda sarkma fark edilebilir.

Protein tozu içeren beslenme, cilt yaşlanmasını önlemeye ve tersine çevirmeye yardımcı olur. Bu, rahatsızlıkların veya düşük proteinli diyetin neden olduğu hasarı onarmaya ve daha sağlıklı cildi teşvik etmeye yardımcı olur. Sağlıklı cilt, daha genç ve daha sağlıklı görünen daha sert cilt gibi çeşitli şekillerde fark edilir.

Sağlıklı saç ve tırnak büyümesini uyarır.

Daha sağlıklı saçlar ve tırnaklar protein tozu kullanmanın başka bir yararıdır. Bölünen, kırılan, yırtılan veya kırılgan tırnaklar genellikle protein eksikliğinin belirtileridir. Protein takviyesi, daha esnek olan sağlıklı tırnak büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Protein tozu, tırnaklarının daha iyi tırnak büyümesini teşvik etmek için kullanılabilir. Sağlıklı ve parlak saçlar da düzenli miktarda protein tozu alarak elde edilebilir.

Protein tozu nasıl elde edilir

Protein tozu birkaç kaynaktan birinden türetilir. Bu kaynaklar arasında soya, yumurta, kazein ve peynir altı suyu proteini veya çeşitli kaynakların bir kombinasyonu bulunur. Bunlar en yaygın olarak sağlık gıdaları veya vitamin takviyesi yerlerindeki büyük kaplarda bulunur. Protein tozundan elde edilen fayda her tip için aynıdır.

 

Protein Tozu Çeşitleri

Peynir altı suyu proteini

Peynir altı suyu proteini genellikle en yaygın olarak bulunan ve sıklıkla seçilen en popüler türdür. Bu tip protein bir konsantre veya izolat çözeltisi olarak gelir. Peynir altı suyu izolatı laktoz intoleransı olanlar için idealdir, çünkü peynir altı suyu konsantresi bazıları için mide veya kramplara neden olabilir. Peynir altı suyu proteini konsantresi genellikle% 80 konsantreye sahipken, izolat% 90’a kadar konsantreye sahiptir.

Yumurta bazlı protein tozu

Yumurta bazlı protein tozu yumurta akından gelir ve yüksek protein için altın standart olarak kabul edilir. Protein tozunun en popüler formu olarak peynir altı suyu ile değiştirilmesine rağmen, hala bir takviye için yararlıdır. Bu tip protein, kolesterol eklemeden günlük değeri arttırmak için diğer proteine ​​eklenebilir.

Kazein proteini

Kazein proteini sütten elde edilir ve genellikle süzme peynir ve diğer peynirlerde bulunur. Bu tip protein tozu laktoz bakımından düşüktür ve yakıt sağlarken vücudun dolgun hissetmesini sağlamak için kullanılabilir. Ek olarak, vücutta diğer protein türlerinden daha uzun sürecek yavaş yanan protein için kullanılabilir.

Soya proteini

Soya proteini, genellikle protein takviyesine ihtiyaç duyan veganların ve vejetaryenlerin tercih ettiği seçimdir. Tozun işlenmesi sırasında sadece protein bırakarak yağ, karbonhidratlar ve lif uzaklaştırılır. Bu tip protein, diğer tiplerin yaptığı protein profiline sahip değildir, bu da günlük yeterli miktarda protein almayı önemli hale getirir. Veganlar için Soya proteini en idealidir.

Et yemiyorsanız yani vejeteryan iseniz mutlaka soya proteini kullanmalısınız.

 

Protein tozu zararlı mı ?

Protein tozu,profesyonel sporcular tarafından, bu konuda uzman kişi ile günlük ihtiyaç belirlendikten sonra kullanılması gerekir..

Spordan sonra kas dokusunun onarımı, kas ve kemiklerin güçlenmesi gibi faydaları bulunan protein tozu,,kulaktan dolma bilgiler ile bilinçsiz kullanmak ,vücudun ihtiyacından fazla proteine maruz kalmasına yol açarak başta kemik erimesi ve sindirim sistemi organlarından biri olan bağırsak sorunlarına sebep olur. Aşırı kullanımda bağırsak tarafından yeteri kadar emilemez ve ishal gibi sağlık problemlerine neden olur. Sürekli sorulan protein tozu zararlı mı sorusuna bu yazımız cevap olabilir.Diğer protein tozu zararları aşağıdadır.

  • Kalp Hastalıkları: Protein tozu, vücutta protein miktarının birden artmasına neden olur, buda kalbin yorulmasına ve kalp büyümesine sebep olur.
  • Kemik Erimesi: Fazla alınan protein kemik yapısında yer alan kalsiyumun boşalmasına neden olur, kemikleri zayıflatarak kırılgan hâle getirir ve osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi hastalığına neden olur.
  • Böbrek Taşı Oluşumu: Protein tozu kalsiyumun böbreklerde yoğunlaşmasına neden olur.Spordan sonra yaşanan sıvı kaybı, böbrek taşı oluşumuna neden olur.

         Karaciğer Hastalıkları: İhtiyacından fazla alınan protein vücuttan atılması için karaciğerin daha fazla çalışmasına neden olur. Buda sağlık sorunlarına sebep olur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz