Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Portakalın Faydaları ve Portakal Suyunun Faydaları

Portakalın Faydaları ve Portakal Suyunun Faydaları

Portakalın Faydaları ve Portakal Suyunun Faydaları

Portakallar kalorileri düşük ve besin maddeleri ile doludur, temiz, sağlıklı ve cildi destekler. Genel sağlıklı ve çeşitli diyetin bir parçası olarak birçok hastalık için riskimizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Portakal ağaçları dünyanın en yaygın olarak yetiştirilen meyve ağaçlarıdır. Portakallar, doğal tatlılıkları, meyve suları ve marmelatlardan yüz maskeleri ve şekerlenmiş portakal dilimlerine kadar geniş çeşitlilikte kullanımları nedeniyle popüler bir meyvedir.

Bir portakal’da 170 farklı fitokimyasal ve 60’dan fazla flavonoid var. Bunların çoğunun anti-enflamatuar özelliklere ve güçlü antioksidan etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.

Portakalın Sağlığa Yararları

Portakaldaki besinler bir dizi sağlık yararı sunar.

İnme

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, portakal ve greyfurt gibi narenciye meyvelerinde bulunan yüksek miktarda bileşik , kadınlar için iskemik İnme riskini azaltabilir.

Fazla miktarda narenciyeyi yiyenler, az tüketen kadınlardan yüzde 19 daha az iskemik inme riskine sahiptir

Kan basıncı

Düşük kan basıncını korumak ve kan basıncını düşürmek için gereklidir. Ancak artan potasyum alımı vazodilatasyon etkilerinden dolayı önemli olabilir.

Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı Araştırmasına göre, yetişkinlerin% 2’sinden azı günlük 4700 mg’lık tavsiyeyi karşılamaktadır.Geri kalan yüzde günlük dozu almamaktadır.

Ayrıca, yüksek bir potasyum alımı, tüm nedenlerden dolayı ölme riskinin yüzde 20 azalmasıyla ilişkilidir.

Kanser

Çocuklarda, yaşamın ilk iki yılında muz, portakal ve portakal suyunu tüketmek çocukluk çağı lösemi gelişme riskini azaltabilir.

Güçlü antioksidan C vitamini mükemmel bir kaynağı olarak , portakallar da kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumu ile mücadelede yardımcı olabilir .

Yeterli C vitamini alımı gerekli ve antioksidan olarak çok faydalı olsa da, kanser için tedavi amaçlı tüketilmesi gereken miktar, tüketebileceğimizden daha fazladır.

Bir çalışma, portakallardan alınan C vitamininin kanser hücrelerni bozmak için kullanılabileceği sonucuna varmıştır Meyve ve sebzelerden alınan yüksek lif alımları, düşürülmüş kolorektal kanser riski ile ilişkilidir .

Araştırmacılar, yüksek miktarda tam greyfurt veya portakal suyu tüketenlerin, düşük miktarlarda tüketenler ile karşılaştırıldığında, Melanom  (melanom; Derinin en üst tabakasında bulunan “Melanosit” adı verilen renk hücrelerinin çevresel ve kalıtımsal etkiler sebebiyle kötü huylu hücrelerle çoğalması sonucu ortaya çıkan bir cilt kanseridir ) geliştirme olasılığının üçte birinden fazla olduğunu bulmuşlardır .

Kalp sağlığı

Portakal, potasyum, C vitamini ve portakaldaki kolin içeriği kalp sağlığını destekler.

Sodyum alımındaki azalma ile birlikte potasyum alımındaki bir artış, kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabileceği en önemli diyet değişikliğidir. Bir çalışmada, günde 4069 mg potasyum tüketenlerin, daha az potasyum tüketenlere göre (günde yaklaşık 1000 mg) , kalp hastalığından yüzde 49 daha düşük ölüm riski vardır

Bol miktarda portakal tüketmek ayrıca inme riski, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma sağlar.

Şeker hastalığı

Çalışmalar yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetiklerin daha düşük kan şekeri seviyelerine ve tip 2 diyabetlilere göre kan şekerinin, lipitlerin ve insülin seviyelerinin iyileştiğini göstermiştir .

Cilt sağlığı

Antioksidan C vitamini, doğal formunda (portakalda olduğu gibi) ya da topikal olarak uygulandığında, güneş ve kirliliğin neden olduğu cilt hasarlarına karşı savaşır, kırışıklıkları azaltır ve genel cilt dokusunu iyileştirir. C vitamini kolejen oluşumunda, cildinizin destek sisteminde hayati bir rol oynar.

Araştırmalar ayrıca vucud direncini yüksek tuttuğu için bol portakal tüketmenin faydalı olduğunu göstermiştir.Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlü tutmam için portakal tüketmeye özen göstermelisiniz.

Portakal Suyunun Faydaları ;

  • Portakal suyu kan basıncını korur ve doğal olarak kalp sağlığına katkıda bulunur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
  • İçerdiği vitamin ve mineraller kansere yakalanma riskinizi azaltır.
  • Ülsere karşı oldukça etkilidir.
  • Böbrek taşlarının oluşmasını önler
  • Kilo vermeniz kolaylaştırır, yağ yakmayı kolaylaştırır.
  • Kalp krizi riskini azaltır, kalp sağlığını korur.
  • Yoğun miktarda C vitamini içeren portakal suyu ayrıca içerdiği mineral ve bileşenler vasıtasıyla kansızlığı giderir.
  • Cilt sağlığını koruyarak yaşlanmayı geciktirir.
  • Çocukların gelişimi için çok faydalıdır. Çocuklarda kemik sağlığı için portakal suyu tüketilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz