Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Pomelo Meyvesi Nedir ? Pomelo Meyvesi Faydaları

Pomelo Meyvesi Nedir ? Pomelo Meyvesi Faydaları

Pomelo Meyvesi Nedir ? Pomelo Meyvesi Faydaları

Pomelo meyvesi diğer adıyla şadok meyvesi veya çin greyfurdu da denmektedir. Pomelo meyvesi denildiğinde doğru meyveyi seçmek oldukça zor olabilir çünkü renk, sululuk, tat vb. açısından birinden diğerine farklılık gösterebilir. Çekirdeksiz olmaktan çok fazla tohumlu meyveye, sarıdan pembeye ve suludan tamamen kuruya kadar gidebilirler. Bununla birlikte, sitrik muadili greyfurt ile karşılaştırıldığında , pomelolar daha az ekşi ve keskindir.

Pomelo Meyvesi Nedir?

Pomelo bir narenciye olarak kabul edilir ve greyfurt ve narenciye cinsinin diğer üyeleri ile yakından ilişkilidir . Bilimsel adı Citrus maxima’dır. Oldukça iridir ve bu tür turunçgillere en yakın olan greyfurttur. Pomelo, esas olarak kendi ana bölgesi olan Güneydoğu Asya’da bulunur. Dünyanın diğer bölgelerinde nispeten daha az popülerdir, çünkü tohumların çiçek açmaya ve herhangi bir meyve vermeye başlaması genellikle sekiz yıl alır. Ayrıca, pomelo’nun ağırlığının ve hacminin çoğu sert ve yenmez, sadece iç eti lezzetlidir.

Pomelo meyvesi genellikle soluk yeşil veya sarı renktedir, yenilebilir kısmı ise çeşide bağlı olarak etli ve beyaz, pembe veya kırmızıdır. Güneydoğu Asya ülkelerinden çok daha uzun süredir yetiştirilmesine rağmen , kullanımının tarihi en az birkaç yüz yıl öncesine dayanmaktadır.

Pomelo Meyvesi Besin Değeri

Pomelos meyvesi, C vitamini ve potasyum açısından özellikle zengindir . Bunun dışında su, enerji, lif , şeker ve protein açısından zengindir . Aynı zamanda iyi bir demir , kalsiyum , fosfor , magnezyum ve sodyum kaynağıdırlar . Niasin gibi bazı önemli vitaminleri ve düşük miktarlarda tiamin, riboflavin ve B- 6 vitamini içerir .

Pomelo meyvesinin 100 gramlık bir porsiyonu yaklaşık 9.62 gram karbonhidrat içerir.

Bu meyvenin 100 gramlık bir porsiyonu yaklaşık 38 kalori içerir.

 

Pomelo Meyvesinin Sağlığa Faydaları

Pomelo meyvesinin sağlığa oldukça yararları vardır. Etkileyici sağlık yararları arasında bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirimi iyileştirme, kan basıncını düşürme ve krampları azaltma yetenekleri yer alır . Pomelo meyvesi ayrıca erken yaşlanma belirtilerini azaltmaya, kilo vermeye ve ağız ve diş sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabilir.

 

Antioksidanlar açısından zengin

 

Pomelo meyvesi, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı önleyen ve ayrıca çeşitli kronik sağlık sorunlarına neden olan antioksidanlar açısından zengindir . Pomelo meyvesi zengin bir antioksidan kaynağıdır . Ayrıca likopen olarak bilinen başka bir flavonoid içerirler . Bunların hepsi, anti- inflamatuar ve sağlıklı kalp özellikleri ile bilinir.

Bağışıklığı Artırabilir

 

Soyulmuş bir pomelo meyvesi (610 gram), günlük değerin yaklaşık yüzde 412’sini oluşturur. Bu ana askorbik asit kaynağı, nesiller boyunca hızlı bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak kullanılmıştır. C vitamini, beyaz kan hücresi aktivitesini arttırmak ve vücudun organlarına zarar verebilecek serbest radikallere saldırmak için bir antioksidan görevi görür . Soğuk algınlığına, öksürüğe, ateşe ve ciddi semptomlara veya mikrobiyal, viral ve bakteriyel enfeksiyonlara yol açan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Sindirime Yardımcı Olur

 

Bir pomelo meyvesi günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 25’ini içerir. Yeterli lif, sağlıklı sindirimi destekler ve kabızlık ve ishal gibi sorunları ortadan kaldırır . Yüksek lif içeriği dışkıyı toplar, sindirim sisteminde düzgün hareketi destekler ve sindirimi zor olan karmaşık proteinleri parçalamak için sindirim ve mide sularının salgılanmasını uyarır. Bu, sindirim sisteminin yüksek seviyede çalışmasını sağlar.

Kan Basıncını Düzenleyebilir

 

Pomelo meyvesi, günlük ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 37’sini oluşturan çok iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum bir vazodilatördür , yani kan damarlarındaki gerilimi serbest bırakır ve organlardaki kan dolaşımını ve oksijenlenmeyi artırır . Ayrıca kalp üzerindeki baskıyı azaltır ve ateroskleroz , kalp krizi ve inme şansınızı azaltır.

 

Kalp Sağlığını Korur

 

Pomelos ayrıca vücuttaki kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir ve bu kontrol edilmezse ciddi koroner sorunlara neden olabilir. 2020 yılında yapılan hayvan araştırması, sıçanlara konsantre pomelo özütü eklendiğinde, trigliserit düzeylerinin %21 ve kötü kolesterol lerinin %41 düştüğünü buldu. Bununla birlikte, pomelo meyvesi ve kalp sağlığı arasında daha net bağlantı bulmak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Pomelo Meyvesi Kilo Vermeye Yardımcı Olur

 

Pomelo meyvesi, kilo vermenize yardımcı olabilecek bir “yağ yakan enzim” içerir. Karnitin palmitoil-transferaz olarak adlandırılır ve pek çok gıdada bulunmaz. Bu enzim, kilo vermeye karşı savaşınızı artırabilir, bu nedenle birçok diyetisyen beslenmenize pomelo eklemenizi önerir.Pomelos meyvesi, daha uzun süre tokluk hissi uyandıran lif ve protein içerir.

 

Yaşlanma Karşıtı Özellikler

 

Pomelos, C vitamini ve oksidatif stres nedeniyle cilt hasarını önlemeye yardımcı olan birçok antioksidan bakımından zengindir ve kırışıklıklar, pigmentasyon ve yaşla ilgili lekelerden arınmış genç bir cildin korunmasına yardımcı olur.Pomelo meyvesindeki yüksek B1 vitamini , çinko ve diğer temel besinlerin saçı güçlendirdiği düşünülmektedir.Aynı zamanda saçın kalitesinide artırır. 

 

Ağız sağlığı

 

Pomelo meyvesinde bulunan C vitamini, dokuları, organları ve hücreleri güçlendiren kolajen üretimi için gereklidir . Bu, diş kaybına ve tehlikeli ağız hastalıklarına neden olabilecek enfeksiyon kapmalarını veya diş etlerinizin ve ağız yüzeylerinin gücünü artırabilir. Aynı zamanda diş eti kanaması için mükemmel bir ev ilacıdır.

 

Pomelo Meyvesinin Diğer Faydaları

 

Yüksek C vitamini içeriğinin ölü dokuyu sağlıklı doku ile değiştirmeye yardımcı olduğu ve yara iyileşmesini desteklediği gösterilmiştir . 

Pomelo meyvesi, tümü kemik sağlığını korumak ve iyileştirmek için önemli olan kalsiyum, demir, bakır , çinko, manganez ve potasyum gibi farklı türde vitamin ve mineraller açısından zengin bir kaynaktır . Yeterli potasyumun bir başka nimeti, osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilmesidir . Potasyum alımı, kemikleri güçlü tutmak için diğer temel minerallerin alımını kolaylaştırmaya yardımcı olduğu için kemik mineral yoğunluğuna bağlanmıştır.

Kas Sertliğini Önler

Potasyum vücuttaki sıvı dengesi için önemlidir. Kas krampları ve sertliğinin önemli bir yönüdür. Pomelo meyvesi iyi miktarda potasyum içeriği sağlar.

 

Pomelo Meyvesinin Zararları

Bu meyvedeki yüksek C vitamini ve potasyum seviyeleri, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan hastalar için tehlikeli olabilir. Ayrıca, pomelo meyvesi kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü için hipotansiyonu olan hastalar bir sağlık uzmanıyla konuşmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar
  1. İlk kez duydum.pomelo meyvesi faydalari cokmus peki nerde satiliyor

Yorum Yaz