Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Pırasanın Faydaları ve Pırasanın Besin Değerleri

Pırasanın Faydaları ve Pırasanın Besin Değerleri

Pırasanın Faydaları ve Pırasanın Besin Değerleri

Eski Mısırlılar kansere, kalp hastalıklarına karşı bu sebzeyi kullandılar ve bahse girerim, pırasaların yapabileceği tüm harika şeyleri okuduktan sonra, bu sebzeyi sizde seveceksiniz.

Pırasa soğan ve sarımsak ailesine kardeş bitkidir ve besin açısından zengin gıdalar gibi, geniş bir yelpazede faydalar sunar. Pırasanın sağlığa faydaları listesi çok uzun. Çoğu hastalığın kökünde bulunan iltihabı önleme , vücudun kansere ve aradaki her şeye karşı korunmasına kadar bir çok şey pırasanın faydalarında var

Bu gevrek, sıkı sebzeler soğana benzer hafif bir tada sahiptir. Doğu ve Orta Asya’ya özgü olan pırasa , buralarda yüzyıllardır yemeklerde kullanılmaktadır.

Pırasanın Besin Değerleri

Bir porsiyon pırasada (porsiyon 100 gram) içerir.

 • 61 kalori
 • 14 gram karbonhidrat
 • 5 gram protein
 • 0,3 gram yağ
 • 8 gram fiber
 • 9 gram şeker
 • 47 mikrogram K vitamini (yüzde 59 DV)
 • 667 IU A vitamini (yüzde 33 DV)
 • 12 miligram C vitamini (yüzde 20 DV)
 • 64 mikrogram folat (yüzde 16 DV)
 • .23 miligram B6 vitamini (yüzde 12 DV)
 • 2,1 miligram demir (yüzde 12 DV)
 • 28 miligram magnezyum (yüzde 7 DV)
 • 59 miligram kalsiyum (yüzde 6 DV)
 • 180 miligram potasyum (yüzde 5 DV)
 • 06 miligram tiamin (yüzde 4 DV)

Pırasanın Sağlığa Faydaları

1. Kansere Karşı Korur

Pırasının en çok araştırılan özelliği, farklı kanser türlerine karşı korunma kabiliyetleridir.Pırasa doğal kanser tedavisi olarak çalışabilme yeteneğine sahiptir.

Bu tür kanser koruyucu bileşeni inulin’dir , (fruktoz ile karıştırılmamalıdır) bir diyet lifidir. Inulin bitkilerde enerji depolar, genellikle nişasta gibi diğer karbonhidratların yerini alır.

 

inülin antimutagenik özelliklerinden dolayı test edildi – yani DNA’yı mutasyona neden olan hasarlardan koruyabilme yeteneği. Hasar görmüş DNA’nın mutasyonları, çoğu kanserin oluşma nedeni olarak kabul edilir. Pırasa DNA yı hasarlardan korumaya yardımcı olur.

Pırasa kanser riskini belirleyen biyolojik süreçleri etkileyen kanser oluşumunun her aşamasında farklı etkilere sahip olduğu gözlenmiştir. Özellikle ilgi çekici olan, pırasının gastrointestinal sistem kanserleri üzerindeki başlıca etkisidir. Pırasa gibi sebzeleri tüketmek prostat kanseri riskinde önemli bir azalma ile ilişkilidir.

Pırasa’nın kanserle savaşma kabiliyetindeki diğer bir faktör de , dialil trisülfiddir. Ayrıca DATS olarak da anılır, bu değerli maddenin yeni tümör hücrelerinin büyümesini durdurduğu ve mevcut tümörler içinde kan damarlarının oluşmasını önlediği gösterilmiştir

Vücuttaki düşük miktarda serbest radikaller, daha düşük bir kanser olasılığı ile ilişkilidir.

Ancak pırasadaki en büyüleyici element, kaempferol’dür . Bu doğal flavonol kanda bir antioksidan, hafifletici oksidatif strestir.

Özellikle, kaempferol tüketimi mide kanseri ve muhtemelen kolorektal kanserin daha düşük risklerine bağlıdır . Bunun bir nedeni de kaempferolün kan damarı kaplamalarını, sertliği azaltarak hasara karşı koruyarak, damarların, nitrik oksit açığa çıkararak rahatlamasına ve genişlemesine izin vermesidir.

2. Pırasa ile Kalp Sağlığını Geliştirin ve Kalp Hastalığını Önleyin

Flavonoidler pırasa de kardiyovasküler hastalık için bir azalmış riski ile ilişkilidir. Flavonoidlerin kan basıncı, vasküler fonksiyon ve kan kolesterolü üzerinde olumlu bir etkisi vardır . Bu koruma, en azından kısmen, pırasalarda kaempferolün varlığına da bağlıdır.

Pırasa ayrıca B vitamini folatın yüksek konsantrasyonunu içerir.Folat kalp sağlığında kritik bir rol oynar. Kalp krizi ve felç riskine bağlı bir bileşik olan kandaki homosistein seviyelerini azaltır . Bu yüzden folat eksikliği kalpleriniz için çok tehlikelidir.

Pırasanın üçüncü kalbi koruyan özelliği, antioksidan polifenollerin konsantrasyonudur . Polifenoller, kan damarlarını ve hücreleri oksidatif hasara karşı korur, yine kardiyovasküler durumları önlemeye yardımcı olurlar.

3. Hamile Kadınları ve Bebekleri Korumaya yardımcı olur

Sağlıklı bir hamilelik ve doğum için birkaç basit sır vardır . Hamileyken, eylemleriniz doğmamış çocuğunuzu doğrudan etkiler ve sizi ve bebeğinizi olabildiğince canlı ve yüksek işleyişte tutacak şeyler tüketmeniz önemlidir. Pırasa bu gerçek gıdalardan biridir.

Sağlıklı bir hamileliğin parçası olduğu bilinen pırasalarda iyi bir miktarda folat mevcut. Vücuttaki yüksek seviyeli folat DNA emilimine ve hücre bölünmesine yardımcı olur. Folat, nöral tüp defektlerinin yanısıra, fetal gelişim sırasında omurga ve sırtın düzgün kapanmadığı zaman meydana gelen hastalıklar ve bozuklukların yanı sıra, düşüklerin önlenmesinde de yardımcı olur .

Pırasa gibi sebzeleri özellikle 28-31 haftalık gebelik döneminde spontan preterm doğum riskini azaltmaktadır. Bu önemlidir, çünkü bebeğinizin sağlıklı ve güvenli bir şekilde rahim içinde gelişmesi için bolca zamana ihtiyacı vardır.

Daha sonra, Pırasa içinde bulunan ( inülinden gelen bir fruktan ) bebeğinizin bağırsak hareketlerini düzenli tutmaya yardımcı olabilir. Kabızlık, yeni doğan sağlığı için en yaygın büyüyen sorunlardan biridir ve emziren bir anne ve / veya bebek maması diyetinde pıhtıların varlığı kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir (hem yeni doğanlarda hem de yetişkinlerde).

4. Pırasa Kolesterolü düzenler

Pırasadaki sülfür içeren bileşikler, kalp hastalığı için risk altındaysanız, özellikle önemli olan kötü kolestrol seviyelerini de azaltabilir. Pırasalarda bulunan bileşiklerden biri olan allisin, kolesterol üretiminden sorumlu olan karaciğerde spesifik bir enzimi, HMG-CoA redüktazı inhibe eder.

Pırasa, sülfidler ve tioller olarak, aynı zamanda, LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyelerini düşürerek kolesterol düzenler.

5. Metabolizmayı hızlandırın ve Kilo Vermenize Yardımcı Olun

Pırasanın kilo verme ve metabolizmayı hızlandırmadaki ilk faydaları, midenizde ağır bir şekilde oturmadan kendinizi tok olarak hissetme kabiliyetleridir.

An itibariyle yüksek lifli bu yiyecek, aç kalmanızı önler sindirimi daha uzun sürer. Onların lif içeriği , daha fazla kalori daha hızlı yakmanıza ve enerji seviyelerini korumanıza izin veren bir metabolizma güçlendiricisi olarak çalışır .

Pırasada bulunan inülin, bir prebiyotiktir (sindirilemeyen bir elyaf bileşiği). Sağlıklı probiyotik düzeylerle eşleştirildiğinde, intestinal bakterilerin dengesini ve çeşitliliğini koruyarak, obezite ve kilo artışı için genel riski azaltır.

6. Pırasa Gut Sağlığı Geliştirmeye yardımcı olur

Bağırsak sağlığının ve salgın bağırsak sendromunun yaygınlığının öneminin daha iyi anlaşılmasıyla , pek çok insan bağırsaklarına daha iyi bakabilmeleri için cevap aramaktadır. Bu cevaplardan biride pırasanın beslenme gücü.

Pırasada bulunan prebiyotikler sadece obezite riskini düşürmeye yaramaz, Bu prebiyotikler bakteri yönetme yollarından biridir düzgün beslenme ile yiyeceklerdeki besinleri emmesini sağlamaktadır.

Prebiyotikler ayrıca vücudunuzdaki zehirli atık maddelerini ortadan kaldırır, bağırsak peristaltizmini (vücudunuzun bağırsaklarınız yoluyla atmak için kullandığı istemsiz kas kasılmaları) ve sindirim sıvılarını salgılar.

Unutmayın, yüksek lifli gıdalar (pırasa gibi) vücuttaki hücrelerin inflamasyonuna karşı büyük bir savunmadır.

7. Enfeksiyonla Savaş

Pırasalar , grip, soğuk, saman nezlesi ve idrar yolu enfeksiyonları gibi doğal enfeksiyöz tedavi yöntemleri ile iyi bilinen ve farklı vücut sistemleri üzerindeki yatıştırıcı etkilerinden ve antiseptik etkilerinden dolayı iyi bilinmektedir. Oksijen taşıyan ve enfeksiyonla mücadele eden sağlıklı kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin gelişimini destekleyen önemli miktarda A vitamini içerirler .

8. Pırasanın Diğer Faydaları

Araştırmalar pırasanın faydaları arasında ayrıca şunları da gösteriyor

 • Konsantrasyon ve hafıza tutma dahil olmak üzere ruh hali ve kognitif fonksiyonları geliştirin
 • Retinalarınızın düşük ışıkta daha iyi görünmesine yardımcı olun (A vitamininin varlığı nedeniyle)
 • Göz dokunuzu, katarakt ve yaşa bağlı maküla dejenerasyonuna neden olabilecek oksidatif hasara karşı koruyun ( lutein ve zeaksantin kaynağı olarak ).
 • Kan akışını düzenleyerek, protein osteokalsinini aktive ederek ve iyi miktarda kalsiyum ve magnezyum sağlayarak kemiklerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur
 • Anemi önler ve mükemmel bir demir ve C vitamini kaynağı vererek vücudunuzun anemik semptomlarını tedavi eder
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz