Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Pırasanın Faydaları

Pırasanın Faydaları

Pırasanın Faydaları

Pırasanın Faydaları

Pırasa sağlık yararları arasında göz sağlığının iyileştirilmesi, kataraktların önlenmesi, cildin temiz ve sağlıklı tutulması, kardiyovasküler sağlığın desteklenmesi, kan basıncının düşürülmesi, aneminin önlenmesi ve iltihabın giderilmesi sayılabilir. Diğer faydalar kemik sağlığının iyileştirilmesi, böbrek fonksiyonlarının desteklenmesi, tip 2 diyabetin yönetilmesi, kanseri önleme, kilo kaybına yardımcı olma ve sindirimi iyileştirmedir.

 

Pırasa Nedir?

Pırasa, çiçek veya çalılık gibi görünür ama aslında sebzelidir. Pırasa Allium cinsine aittir.Pırasa yetiştirmek oldukça kolaydır ve esnektir. Bu sebzeler sert hava koşullarına dayanabilir. Pırasa, Akdeniz ve Orta Doğu’ya özgüdür, ancak şimdi dünyanın birçok yerinde ekilmektedir.

 

Pırasa sert ve gevrektir. Bu sebzenin yenilebilir tek kısmı sapıdır. Pırasa, çoğunlukla mutfak uygulamalarında kullanılır. Balsamlı soğan tadı vardır. Sapı çoğunlukla et sularının lezzetini arttırmak için kullanılır.Bu yüzden pırasa yemeği faydaları sıralamakla bitmez

 

1.Pırasa Görme Duyularını Geliştirir

Pırasa, gözlerin düzgün çalışması ve genel göz sağlığı için gerekli bir vitamin olan A vitamini bakımından zengindir. Pırasa, serbest radikallerle savaşan antioksidanlarda da bol miktarda bulunur. Önlenmezse, maküler dejenerasyon ve diğer göz sorunları ile serbest radikaller oluşabilir. A vitamini, düşük ışık koşullarında gözlerinizin daha iyi görmesini sağlar.

 

  1. Kataraktın Önlenmesine Yardım Eder

Pırasa sebzesi iyi bir zeaksantin ve lutein kaynağıdır. Bu iki bileşik gözlerinize çok faydalı olabilir. Zeaksantin ve lutein kalkanı. En önemlisi gözlerini katarakttan korumaktır.Uzmanlar, bu avantajlardan yararlanmak için bu iki bileşiğin 12 miligramını önermektedir.

 

  1. Cildi Temiz ve Sağlıklı Tutar

Serbest radikal hasarından çok sayıda cilt problemi ortaya çıkar. Koyu lekeler, kırışıklıklar vb. Gibi cilt sorunları. Bunlar serbest radikallerdir. Pırasalarda bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşabilir ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Pırasalar Allisin içerir. Antibakteriyel özelliklere sahip, mikropları ve diğer yabancı istilacıları cildinizden uzak tutan bir bileşik. Aynı zamanda anti-viral ve anti-mantardır. Allisin midede sindirildiğinde, bakterileri ve enfeksiyona neden olabilecek diğer birçok mikropları nötrleştiren sülfenik asit üretir.

 

  1. Kardiyovasküler Destek Sağlar

Pırasalarda yüksek miktarda kaempferol bulunur, bu da kan damarlarını hiperaktif oksijen moleküllerinin neden olduğu zararlardan korumaya yardımcı olan bir flavonoiddir. Kan damarlarını korumanın bu yöntemi ayrıca nitrik oksit veya NO adı verilen doğal olarak oluşan bir gaz üretir. Nitrik oksit, kan damarlarını genişletmeye ve gevşetmeye yardımcı olur.

 

Pırasanın bir başka avantajı biyoaktif formda olan ve aslında bitkinin tüm kısımlarında bulunan folat konsantrasyonu. Folat kalp sağlığını destekler ve homosistein seviyelerini sağlar. Orta derecede homosistein bile kardiyovasküler sisteme zarar verebilir. Folat, homosisteini faydalı amino asitlere ayırır.

Pırasa ayrıca yüksek miktarda polifenol içerir. Polifenoller antioksidanlardır.

Son olarak, önemli miktarda diyet lifi içerir. Diyet lifi, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmede önemlidir ve kalp krizlerini, felçleri ve diğer kardiyovasküler hastalıkları önler. Lif, kötü kolesterolün giderilmesine yardımcı olur ve atardamarlarda plak oluşumunu önler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz