Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Perilla Tohumu Yağı Nedir? Perilla Tohumu Yağı Faydaları

Perilla Tohumu Yağı Nedir? Perilla Tohumu Yağı Faydaları

Perilla Tohumu Yağı Nedir? Perilla Tohumu Yağı Faydaları

Perilla Tohumu Yağı’nın sağlığa faydaları arasında sağlıklı cildin desteklenmesi, saç ve saç derisi problemlerinin tedavisi, kanserli hücre büyümesinin önlenmesi, normal solunum sağlığının desteklenmesi, sağlıklı kalbin teşvik edilmesi, ruh halinin yükseltilmesi ve sindirim sistemi bozukluğunun rahatlatılması yer alır.

Diğer yararları arasında böbrekleri korumak, beyin fonksiyonlarını iyileştirmek, alerjileri tedavi etmek, iltihapla savaşmak, ağrıdan kurtulmak ve kolesterol seviyelerini düzenlemek yer alır.

Perilla Tohumu Yağı Nedir?

Perilla tohumu yağı, Perilla frutescens bitkisinin tohumlarının kavurulmasıyla elde edilir. Bu bitki çok yıllık ve Asya’ya özgüdür, uzun zamandır terlemeyi artırmak ve bulantıdan kurtulmak için geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır.

Günümüzde vücuda fayda sağlayacak çeşitli besin bileşikleri içerdiğinden yemek pişirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Perilla Tohumu Yağı Faydaları

 1. Sağlıklı bir cilt için perilla tohumu yağı

Perilla tohumu yağı, vücudun hücrelerini ve dokularını tahrip edebilen ve cildin hasardan korunmasına yardımcı olabilecek aşırı serbest radikalleri çıkarmasına yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Topikal olarak uygulandığında, uygun bir taşıyıcı yağ ile karıştırıldıktan sonra, Perilla tohumu yağı, akne, egzama, alerjik reaksiyonlardan etkili bir şekilde kurtulabilir, ayrıca büyük gözeneklerin, kırışıklıkların ve koyu noktaların görünümünü en aza indirebilir. Ayrıca cildi güçlendirmek ve gereksiz nem kaybını önlemek için de hareket edebilir.

 1. Perilla yağı Saç Ve Saç Derisi Sorunlarını Tedavi Ediyor

Perilla tohumu yağının düzenli kullanımı ile saç kökleri aktive edilir ve yeni saçların büyümesini yeniden başlatmaya yardımcı olur. Bu yağ ayrıca kaşıntılı kafa derisinin tedavisinde de etkili olabilir ve saçların büyümesini arttırmak için besin maddelerinin kolay geçişine izin verir.

 1. Kanserli Hücre Büyümesini Önler

Perilla tohumu yağı, kansere neden olan hızla bölünen hücreleri etkili bir şekilde yok etmesine yardımcı olan antikanser özelliklerine sahiptir. Perilla tohumu yağının bu özelliği, esas olarak, sağlıklı hücreler üzerindeki oksidatif stresin etkisini önleyebilen ve ilk etapta kanserli hale gelmesine neden olan yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır. Kolon kanseri ve gelişimini önlemeye oldukça faydalıdır.

 1. Normal Solunum Sağlığını Teşvik Eder

Perilla tohumu yağı, akciğerlerin işlevlerini geliştirir ve ayrıca astımın tedavisinde de etkili olabilir. Aşırı mukus ve enflamatuar mediatörler gibi solunum sisteminin kötü çalışmasına neden olan maddelerin üretimini baskılayarak etki gösterir.

 1. Sağlıklı Kalbi Teşvik Eder

Bu esansiyel yağ, kolesterol seviyelerini düşürmek için birlikte çalışan, kalbe bir koruma şekli sunan ve aterosklerotik hastalık gelişme şansını en aza indiren çok sayıda bileşen içerir. Dolaşım arttırıcı özellikleri, kanın olması gerektiği gibi akmasına yardımcı olarak hücresel sağlığı korur.

 1. Ruh Halini Yükseltir

Perilla tohumu yağının bazı bileşenlerinin ruh halini yükseltebildiği ve depresyon ve endişe duygularını azaltabildiği gösterilmiştir. Perilla tohumu yağı, reçeteli SSRI’lar gibi sentetik ilaçların kullanımında yaşanan olumsuz yan etkilere neden olmadan sinir sistemini doğrudan etkileyebilir ve sakinliği ve mutluluğu başlatabilir.

 1. Sindirim Sistemi Bozukluklarının Giderilmesini Sağlar

Mide, gıdanın kimyasal olarak parçalanması ve içeriğinin ince bağırsağa iletilmesi için önemlidir. Yolculuk boyunca, bir şeyler ters gidebilecek değişiklikler yüksektir. Bu mide ülseri, bağırsakta Crohn hastalığı ile ilişkili gibi kronik inflamatuar hastalığa kadar değişebilir. Perilla tohumu yağı, bu koşullarla ilişkili rahatsızlığın ciddiyetini azaltarak bu mukozal hücre astarlarının bütünlüğünü güçlendirmeye yardımcı olabilir.

 1. Böbrekleri Korur

Böbrekler su bazlı atıkların vücuttan atılmasından sorumludur, bu da onları sağlıklı tutmayı çok önemli kılar. Doğal olarak elde edilen Perilla tohumu yağı, oksidatif stresi azaltmada ve böbreklerde kronik hastalıkların gelişmesini önlemede yardımcı olabilir. Ayrıca idrarın zamanında çıkarılmasını sağlamak için hafif diüretik özelliklere sahiptir, bu da böbrek taşı gelişimi olasılığını azaltır.

 1. Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Perilla tohumu yağı, optimal beyin fonksiyonu ve sinir sisteminin korunmasında önemli bir rol oynayabilir. Beyni Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyabilir ve bir bütün olarak sinir sistemi üzerinde onarıcı etki gösterir. Sakinliği indüklemek, özellikle depresyonlu hastaları tedavi ederken stres ve kaygıyı azaltmak için de kullanılabilir ve ayrıca beyin dolaşımını iyileştirmek için kullanılır.

 1. Alerjileri tedavi eder

Perilla tohumu yağı, cilde uygulandığında veya inhalasyon yoluyla kullanıldığında anti-histaminik etkilere sahiptir. Enflamatuar sitokinlerin ve histamin alımını bastırır, özellikle alerji mevsiminde veya yıl boyunca saman nezlesi olanlarda faydalıdır.

 1. İltihap Önleyici Özelliklere Sahiptir

Perilla tohumu yağı, özellikle antienflamatuar özelliklere sahip diğer uçucu yağlarla birlikte kullanıldığında romatoid artrit tedavisinde etkinliğine katkıda bulunabilecek özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bu uçucu yağın kullanımı romatoid artrit semptomlarının iyileştirmeye yardımcı olur.

 1. Acıdan kurtulmayı sağlar

Perilla tohumu yağı,ağrı kesici kadar faydalı olabilir. Etkilenen kısımda topikal olarak kullanıldığında çoğu ağrı formunu hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, istenmeyen olumsuz etkilere neden olmadan veya ağrıyı daha da kötüleştirmeden etkilenen bölgeyi yatıştırıp sakinleştirerek adet ağrısını veya adet öncesi sendromdan gelen ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Karın bölgesine masaj yapmanız yeterlidir.

 1. Kolesterol Düzeylerini Düzenler

   

Perilla tohumu yağı, fazla kolesterolü gidermeye ve karaciğerde geri dönüşümünü teşvik etmeye yardımcı olur.Bu yağın düzenli kullanımı, iyi kolesterol seviyesini (HDL) artırabilir ve vücuttaki kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürebilir ve ayrıca arterlerin iç duvarlarındaki kolesterol plaklarının önlenmesine yardımcı olabilir ve böylece yüksek tansiyonu önler.

Perilla tohumu yağı nasıl kullanılır

Diğer birçok uçucu yağda olduğu gibi, kullanımdan önce seyreltilmelidir. Seyreltilmemiş formda kullanılması cilt tahrişi veya kontakt dermatit ile ilişkilidir. Ağız yolu ile tüketim için bir tıp uzmanı ile görüşülmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz