Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Nedir » Parmesan Peyniri Nedir? Parmesan Peyniri Faydaları

Parmesan Peyniri Nedir? Parmesan Peyniri Faydaları

Parmesan Peyniri Nedir? Parmesan Peyniri Faydaları

Parmesan peyniri,daha doğru Parmigiano Reggiano, İtalya’nın kuzey illerinde üretilen özel bir sert peynir türüdür. Pastörize edilmemiş sütten, doğal peynir altı suyundan ve peynir mayasından üretildiği ve sadece konservesi için doğal bir peynir olarak kabul edilir.

 

Daha sonra 14 ila 30 ay veya daha fazla yaşlanmasına izin verilir, bu da kendine özgü bir lezzet profili aşılamasına yardımcı olur. Parmesan peyniri, dünyanın diğer bölgelerinde üretilen Parmesan olduğunu iddia eden yüzlerce sahte ürün olmasına rağmen, yalnızca İtalya’da üretildiğini bilmek önemlidir.

 

Peki bu peyniri bu kadar özel yapan şey nedir? Çeşitli beslenme yelpazesinin yanı sıra, Parmesan peyniri tüketimi, sağlığınızı iyileştirme konusunda oldukça etkilidir.

 

Permesan Peyniri Besin Değeri

 

Beslenme (100g Başına)

 

Kaloriler – 392

Toplam Karbonhidrat – 3.2g

Toplam Yağ – 26g% 40 RDI

Protein – 36g% 72 RDI

A Vitamini – 400IU% 8 RDI

D Vitamini – 28IU% 7 RDI

K Vitamini – 1.7mcg% 2 RDI

Riboflavin – 0.3mg% 20 RDI

B6 Vitamini – 0.1mg% 5 RDI

Folat – 7mcg% 2 RDI

B1 Vitamini – 21mcg% 20 RDI

Pantotenik Asit -% 0.5mg% 5 RDI

Kalsiyum – 1184mg% 118 RDI

Demir – 0.8mg% 5 RDI

Magnezyum – 44mg% 11 RDI

Fosfor – 700mg% 69 RDI

Potasyum – 92mg% 3 RDI

Sodyum – 1600mg% 67 RDI

Çinko – 2.7mg% 18 RDI

Selenyum – 22,5 mg% 32 RDI

 

Parmesan Peynirinin Faydaları

 

  1. Permesan Peyniri İyi Bir Uykuyu Teşvik Eder

 

Parmesan peyniri, nörotransmiterler serotonin ve melatonin üretimi için gerekli olan, triptofan dahil olmak üzere birçok amino asidin zengin bir kaynağıdır. Serotonin ruh halinizi artırmaya yardımcı olur ve genellikle gelişmiş bir refah duygusu ile ilişkilidir.

Melatonin, diğer taraftan, uyku ile yakından ilişkilidir, gece yaklaşırken ve uykulu hissetmeye yaklaştıkça seviyeleri artar. Melatonin, huzurlu bir uyku elde etmenize yardımcı olur.

  1. Parmesan Peyniri Dişlerin ve Kemiklerin Sağlığını Destekler

 

Parmesan peyniri son derece zengin bir kalsiyum kaynağıdır ve 1000 mg’dan fazla mineral sağlar.

Bu, çoğu insanın tüm gün boyunca üstesinden gelemediği çok büyük bir miktar. Parmesan peyniri de D vitamini içerdiği gerçeğine ek olarak,sizi ileriki yaşlarda kemik hastalıklarına karşı korur.

 

  1. Parmesan Peyniri Kas Büyümesini Destekler

 

Parmesan peyniri, diğer pek çok peynir çeşidinde olduğu gibi, zengin protein kaynaklarıdır ve kas protein sentezi işlemine yardım eder. Vücudunuzda ki her hücre normal bakım sırasında tamirat ve rejenerasyon için bu proteine ihtiyaç duyar.

 

  1. Maküler Dejenerasyonu Önlemeye Yardımcı Olur

 

Maküler dejenerasyon, makula olarak bilinen göz içindeki yapılara aşırı enflamatuar parçalanma ile karakterize edilen gözleri etkileyen bir durumdur. Bu arıza süreci biz yaşlandıkça daha yaygın olsa da, genç insanlar da etkilenmektedir.

 

Parmesan peyniri, şaşırtıcı bir şekilde, göz sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olma özelliği ile bilinen, önemli miktarda A vitamini içerir. A Vitamini, oksidatif stresin gözler üzerindeki etkilerini tamponlamaya yardımcı olan, aynı zamanda diğer hücrelere de yardımcı olan bir antioksidan vitamindir.

A Vitamini ile çinko gibi diğer besin maddelerinin birleştirilmesi, maküler dejenerasyonun meydana gelme hızını önemli ölçüde azaltmaya ya da onu geliştirmenize engel olabilir.

 

  1. Parmesan Peyniri Hastalıktan Kurtulmak İçin Mükemmel Gıda

 

Parmesan peyniri, diğer birçok popüler peynir çeşidinden farklı olarak, uzun bir hastalık süresinden sonra ve hatta hastaneye yatmadan sonra tüketmek için harika bir besindir. Bu, Parmesan peynirinin, midenizde diğer peynir çeşitlerinden çok daha nazik olması nedeniyledir.

Yaşlanma sürecinde peynirde bulunan proteinlerin çoğu basit kısa zincirli amino asitlere parçalanır. Bu onu sindirim sistemi üzerinde çok sindirilebilir ve nazik yapar. Bu aralıktaki protein de iyileşmeniz için çok önemlidir..

 

 

  1. Sindirim Sağlığını Destekler

 

Sindirim bozukluğu gelişen kişilerin çoğu, kötü probiyotik sağlığının bir sonucu olarak bunu yapar. İyi probiyotik bakteri yüklü yüklü Parmesan peyniri tüketerek bakteri kolonilerinin büyüklüğü sağlığınızı korumak için çok uzağa gidecektir.

 

  1. Bağışıklık geliştirir

Parmesan peynirinin immün artırıcı özellikleri, sindirim sağlığını desteklemeye yardımcı olan aynı probiyotik bakterilere atfedilir. Birçok kişi tarafından bilinmeyen, bağışıklık sisteminizin önemli bir kısmı, günlük olarak temas ettiğimiz patojenlere karşı önemli bir birinci basamak savunma görevi gören bu kesin probiyotik bakterilerden oluşur.

Pek çok fermente süt ürünü büyük probiyotik bakteri kaynaklarıdır.

 

  1. Enerji Seviyelerini Geliştirir

 

Parmesan peyniri, mikro yağların, özellikle de yağların ve karbonhidratların metabolizması için önemli olan kolin dahil, birçok B vitamininin zengin bir kaynağıdır. Buna ek olarak, Parmesan peynirinde bulunan protein, keton gövdelerinin üretimi yoluyla, düşük karbonhidrat diyeti olan kişiler için karbonhidratların yerine kullanılabilir.

Buna ek olarak, amino asitler daha önce belirtilen serotonin gibi birçok nörotransmiterin üretilmesi için ve enerji iletiminin yayılmasına yardımcı olan diğerleri için gereklidir.

 

  1. Sinir Sisteminin Sağlığını Destekler

 

Bir kez daha Parmesan peynirinde bulunan birçok B vitamini sinir sisteminin sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Bu, özellikle diyabet veya kalp hastalığı gibi metabolik bozuklukların bir sonucu olarak zayıf kan dolaşımı sorunlarına maruz kalan ilk bölge olan sinirler için önemlidir.

 

B vitamini bakımından zengin besinler ile beslenmenizi güçlendirerek sinir hassasiyetini korumaya ve güvenliğiniz için tehlikeli olabilecek duyu kaybını önlemeye yardımcı olursunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz