Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Diyet ve Beslenme » Papaya Nedir? Papaya’nın Sağlığa Faydaları

Papaya Nedir? Papaya’nın Sağlığa Faydaları

Papaya Nedir? Papaya’nın Sağlığa Faydaları

Papaya Meyvesine Genel bakış ;

Güney Meksika ve Orta Amerika’ya özgü olan papaya, 1800’lerin başlarında tanıtıldığı Hawaii dahil olmak üzere birçok tropikal bölgede yetiştirilmektedir. Bugün Hawaii, papaya’nın ticari olarak yetiştirildiği tek ABD eyaletidir.

 

İki ana papaya çeşidi vardır: Meksika, 10 liraya kadar satılabilir ve marketlerde görülen daha küçük Hawai türü. Bazen bir ağaç kavun ya da pawpaw olarak bilinen papaya, sadece zengin tatlı aroması için değil, aynı zamanda bir et tenderizer olarak kullanımı için bilinmektedir

 

Başlangıçta yeşil ve tat olarak biraz acı, papayalar tamamen olgunlaşmış ve bir armut gibi şekillendiğinde tereyağı sarısı rengindedir. Papaya’nın soluk portakal içinin merkezinde, bir kavun benzeri, düzinelerce küçük, siyah, gelitonous tohumları vardır.

 

Olgunlaşmamış papaya, dünyanın bazı bölgelerinde bir sebze yerine kullanılır, ancak pişirilmedikçe yeşil kaldığında, yemek olarak pek tavsiye edilmez. Papaya yemek için önerilen yollar, hoş kokusu nedeniyle bazen diğer doğal meyve sularına eklenmiş olan meyve suyunu içerir, ama aynı zamanda salatalarda, salsada ve tabii ki tek başına harikadır.

 

Papaya, ilk kez 1526 yılında İspanyol korsan Oviedo tarafından, bu meyveyi Panama ve Kolombiya Karayip kıyılarında keşfettikten sonra bulundu. Christopher Columbus’un papayas’ı “melekler meyvesi” olarak adlandırdığı söyleniyor.Hem Meyve hemde sebze olarak tüketilen bu meyvenin hemen faydalarına geçelim..

Papaya’nın Sağlığa Faydaları

C vitamini, papaya’nın güçlü noktalarından biridir ve porsiyon başına günlük olarak önerilen değerin% 144’ünü sağlar, bu da bir enfeksiyon savaşçısı kadar serbest radikal süpürücü antioksidandır. Diğer vitaminler, sağlıklı cilt, mukoza ve vizyon için gerekli olan ve özellikle maküler dejenerasyona karşı etkili olan A vitamininin günlük değerinin% 31’ini içerir.

 

Papaya, DRV’nin% 13’ünü folat ve kalp atışı ve kan basıncını kontrol eden bir hücre ve vücut sıvısı bileşeni olan iyi miktarda lif ve potasyum sağlar.Özellikle kış aylarında grip için birebirdir.Veya grip olmak istemiyorsanız bu tropikal meyveyi mutlaka tüketmelisiniz. Ülkemizde kışın bu meyve nasıl bulunur oda ayrı bir soru elbette…

 

Folik asit, piridoksin (B6 vitamini) , riboflavin ve tiamin (B1 vitamini) gibi papaya’larda bulunan B vitaminleri , vücudunuz tarafından gerekli olduğu için vücudunuz tarafından üretilmediğinden önemlidir,

Papaya, ateroskleroz, kalp hastalığı ve romatoid artrit gibi birçok rahatsızlık için doğal bir ilaçtır ve sindirim sisteminizi ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Papaya ayrıca akciğer ve ağız kanserine karşı koruma sağlamaya yardımcı olduğu kanıtlanmış flavonoid beta karoten içerir.

 

Diğer flavonoidler, yani lutein, zeaksantin ve kriptoksantinler, vücudunuzu yıpratan ve erken yaşlanma ve dejeneratif hastalıklara neden olabilen serbest radikallere karşı güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

 

Papaya, ameliyat sonrası gelişebilecek şişlik ve ateş gibi mide üzerine bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan bir proteolitik enzim olan papain dahil olmak üzere 212 amino asit ve birkaç enzim içerir.

 

Papain proteinlerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olur, bu da asit geri akışını engeller ve ülserlerin tedavisinde ve hatta irritabl bağırsak sendromunu hafifletmede etkinliği gösterir. Papaya tohumu parazit ve ringworm enfeksiyonlarını tedavi etmek için halk tıbbında çok kullanılmıştır.

Bununla birlikte, papaya meyvesini kontrollü tüketin çünkü fruktoz içerirler, bu da aşırı miktarda sağlığınıza zararlı olabilir. Papayanın zararları arasında en önemli konudur.

 

Ayrıca papaya yara tedavilerinde denenmiş ve faydaları görülmüştür. Farelerde yapılan araştırmada aynı iki yaraya sahip fareye yaranın birine papaya püresi uygulanmış diğer yara’ya sürülmemiştir. Papaya sürülen yer diğer yaradan daha hızlı iyleştiği görülmüştür. Çok yakında papaya’dan yapılmış kremler ortaya çıkıcaktır.

Papaya Üzerinde Yapılan Çalışmalar

Fermente edilmiş bir papaya preparatının, bir analizde yara iyileşme özelliklerine sahip olduğu bulunmuştur; araştırmacılar, diyabet hastaları için özellikle yararlı olacaktır. Başka bir çalışmada, çift etkili bir temizleyici / debrilatörün, papayadan türetilmiş enzim papainin antibakteriyel özellikleriyle başarılı bir şekilde formülasyonunu içermesi, araştırmacıların yara tedavisi için yararlı olabileceğini bildirmiştir.

Bir başka çalışmada, papaya tohumlarında ve posada, anti-kanser aktivitesi, benzil glukozinolat bileşiklerinin varlığından kaynaklanmıştır. Bununla birlikte, tohumlardaki BG bileşiklerinin olgunlaşma sürecinin her aşamasında benzer bir kuvvete sahip olduğu gösterilmiş olsa da, hamura, papaya olgunlaşmadan önce bu bileşiğin daha fazlasını içerdiği bulunmuştur, meyvenin hemen ardından ortadan kaybolduğu noktaya kadar. tamamen olgunlaşmış. Testler, daha yüksek BF varlığıyla birlikte daha yüksek kanser inhibisyonu konsantrasyonunu doğruladı..

Özet

Bazen egzotik bir meyve olarak düşünülen papayalar, ABD’de yetiştirildikleri tek yer olan Hawaii de dahil olmak üzere tropikal bölgelere özgüdür. Bu tatlı, etli meyve, enfeksiyonu için bilinen günlük C vitamini miktarının yaklaşık% 300’ünü içerir.

 

Sağlıklı ciltler, mukus zarları ve görme için savaş yetenekleri ve A vitamini. Papayadaki diğer besinler arasında folat, diyet lifi, potasyum, temel B vitaminleri ve akciğer ve ağız kanserine karşı korunmaya yardımcı olmak üzere betakaroten dahil olmak üzere çeşitli flavonoidler bulunur.

Papayada en önemli bileşenlerden biri, parazitlerden irritabl bağırsak sendromu semptomlarını hafifletmeye kadar çeşitli mide ve bağırsak problemlerine karşı etkili olduğu gösterilen papain enzimidir.

Diğer meyvelere ek olarak iyi olmakla birlikte, papaya meyvesinin tadını çıkarmanın en iyi yollarından biri onu bir kavun gibi kesmek ve kendi başına yemektir..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz