Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Papatya Yağının Faydaları

Papatya Yağının Faydaları

Papatya Yağının Faydaları

Papatya Yağı Nedir ?

Papatya yağı, papatya çiçeğinden çıkarılan esansiyel bir yağdır.

Papatya yağı yapımı, bitkinin çiçeklerinden ekstrakte edilir. Bitkilerden yağ çıkarmak için çoğu üretici buhar damıtma kullanır. Çiçekler daha sonra sıcak buharın uygulandığı bir durağa yerleştirilir. Bitkiyi yakmadan nüfuz edecek kadar sıcak olması gereken buhar, esansiyel yağı bitki dışına iterek bağımsız olarak toplanabilmesini sağlar.

 

Papatyadan Ne kadar Yağ çıkar

Her bitkinin vereceği yağ miktarı çeşitliliğe bağlıdır taze papatya çiçekleri % 1.7 uçucu yağ üretme eğilimindedir, Alman papatya çiçekleri sadece% 0.2-0.4 uçucu yağ verir.

Papatya Yağının Sağlığa Faydaları

Yağ birçok tıbbi amaca hizmet eder, ancak en iyi belgelenmiş kullanımlardan biri gevşeme içindir. Yağın insanlar üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır ve uykuya neden olmak, yıpranmış sinirleri hafifletmek ve genel bir sakinlik ve refah duygusunu teşvik etmek için kullanılabilir.

Sinirlilik veya anksiyete problemleri olanlar için harikadır. Zihinsel sakinleştirici özelliklere sahip olmanın yanı sıra, papatya aynı zamanda boğaz kaslarını ve sıkı eklemleri de rahatlatır. Menstrüel krampları ve sırt ağrılarını hafifletebilir, ayrıca mide veya hazımsızlık sorunlarını hafifletmek için sindirim sistemini rahatlatır.

 

Papatya yağı cilde faydaları, cilde topikal olarak uygulandığında kızarıklığı ve tahrişi yatıştırır. Bu nedenle cilt bakımında yaygın bir bileşendir. Ayrıca kaşıntıyı ortadan kaldırır ve alerjik reaksiyonları olanlar için iyidir. Antienflamatuar özellikleri nedeniyle,papatya döküntülerde kullanılır.

 

Papatya yağının saça faydaları antienflamatuar etkileri saçlarda ki kaşıntıya çare olur ayrıca kafa derisindeki döküntülere engel olur ve kepeğe karşı etkilidir.

Son olarak, yağ antibakteriyel özelliklere sahiptir ve yaraları enfeksiyonlardan temizlemeye ve korumaya yardımcı olabilir. Genellikle diş apseleri, konjonktivit ve diğer enfeksiyonlar için tamamen doğal bir ilaç olarak kullanılır.

Papatya yağı nasıl kullanılır

Ürünün kullanım nedenine bağlı olarak, papatya yağının vücuda alınabileceği veya vücuda uygulanabileceği çok çeşitli yollar vardır. Örneğin, yağ, mide rahatsızlığı veya diğer gastrointestinal sorunlar için topikal olarak uygulanır. Cilt problemleri için zeytin yağı,hindistan yağı gibi taşıyıcı yağlarla seyreltilerek cilde sürülmelidir.

Yağı yutmak için, sadece küçük bir miktar oldukça güçlü olduğu için suya seyreltilmelidir. Bir bardak suda bir ila iki damla, ağız gargarası olarak kullanmak veya mide problemleri için yutmak için yeterli olmalıdır. Banyo suyunda aromaterapi maddesi ve kas gevşetici olarak kullanmak için, 10 damladan daha azı yeterli olmalıdır.

Uçucu yağın kokusu bir aromaterapi formu olarak solunabilir. Yağ, aromaterapi kullanımı için kaynar suya damlatılıp buharından yararlanılır. Bu yöntem sinirleri ve baş ağrılarını yatıştırmak için iyi çalışır. Ağrıyan kaslara ve eklemlere masaj yapmak için kullanılmak üzere susam, mineral veya zeytin gibi başka bir yağ ile karıştırılabilir . Son olarak, döküntülerden ve tahriş olmuş deriden kurtulmak için yağ diğer krem ​​bazlı losyonlarla karıştırılabilir.
Bebeklerde papatya yağı kullanımı mutlaka seyreltilerek olmalıdır.papatya yağını bebeklere vermeniz önerilmez ama topikal olarak uygulayabilirsiniz. Yağı mutlaka başka yağlar ile seyreltilerek kullanınız.

 

Papatya yağı zararları

Papatya esansiyel yağı genellikle her yaştan insan tarafından oldukça güvenli bir şekilde kullanılırken, hamile olanlar için önerilmez. Ek olarak, yakupotu gibi bitkilere güçlü alerjisi olanların, tüm vücuda uygulamadan önce küçük bir cilt yaması üzerinde bir nokta kontrolü yapmaları önerilir. Çünkü papatya, bazen alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Compositae ailesinin bitkilerine (papatyalar, yakup otu, asterler ve krizantem gibi çiçekleri içeren büyük bir grup) alerjiniz varsa, ilk önce papatya kullanma konusunda dikkatli olmak isteyebilirsiniz. Deri döküntülerine ve bronşiyal daralmaya neden olan alerjik reaksiyonların izole raporları olsa da, çoğu insan bu otu sorunsuz bir şekilde kullanabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz