Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Paçuli Yağı Nedir? Paçuli Yağı Faydaları

Paçuli Yağı Nedir? Paçuli Yağı Faydaları

Paçuli Yağı Nedir? Paçuli Yağı Faydaları

Paçuli yağı sağlık yararları, cinsel sorunların tedavi edilmesi, iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olmayı, vücuttaki fazla suyu ve toksini gidererek diüretik görevi görmeyi, kanserli hücrelerin büyümesini önlemeyi, sağlıklı hücresel büyümeyi teşvik etmeyi ve temizlemeye yardımcı olmayı içerir.

Diğer faydaları cilt görünümünü iyileştirmek, mantarların büyümesini durdurmak, vücut yaşlanma sürecini yavaşlatmak, yaraların iyileşmesini sağlamak ve depresyonu hafifletmektir.

Paçuli Yağı Nedir?

Paçuli uçucu yağı, nane ailesinin bir üyesi olan Patchouli bitkisinin yapraklarından çıkarılır. Asya’da bir yerlerden gelmiş olabilir, ancak şimdi özellikle yararlı esansiyel yağı nedeniyle birçok ülkede yetiştirilmektedir. Kullanımının kanıtı 18. yüzyıla kadar uzanır ve burada böcekleri de uzaklaştırabilen kumaş ve giyim eşyalarına koku vermek için kullanılmıştır.

Paçuli Yağının Faydaları Nelerdir

 1. Cinsel Sorunların Tedavisine Yardımcı Olun

Paçuli esansiyel yağının düzenli kullanımı, erektil disfonksiyon, libido kaybı ve iktidarsızlık gibi cinsel sorunları hafifletebilir. Seks hormonları, östrojen ve testosteronun salgılanmasını teşvik ederek hem erkekler hem de kadınlar için cinsel güdüyü geri kazanmaya yardımcı olUR.

 

 1. Enflamasyonu Azaltmaya Yardım

Paçuli esansiyel yağı topikal olarak uygulandığında, tahrişten kaynaklanan iltihaplanmayı yatıştırmaya ve azaltmaya yardımcı olabilir, bu da kontrol edilmezse ciddi hale gelebilir. Yatıştırıcı doğası sadece şişmeyi durdurmaz, aynı zamanda kaşıntı ve dermatit vakalarından rahatlama sağlayabilir. Bu esansiyel yağ, dahili olarak iltihaplanmayı önlemede ve eklem iltihabının neden olduğu artrit gibi durumların yönetilmesine yardımcı olabilir.

 

 1. Diüretik Olarak Hareket Edebilir

Paçuli yağı, idrar atılmasının hem miktarını hem de sıklığını artırarak vücudun fazla suyu ve toksinleri atmasına yardımcı olmak için bir diüretik olarak etkili olabilir, böylece sıvı dengesi ve kan basıncı normalleştirilebilir. Bu uçucu yağ ayrıca ürik asit birikimini azaltmada etkili olabilir, bu nedenle safra kesesi taşları ve gut gibi hastalıkların gelişme riski de aynı şekilde azalır.

 1. Kanserli Hücrelerin Büyümesini Önleyebilir

Paçuli yağında bulunan bir madde, malign kanserli hücrelerin büyümesini etkileyebilecek ve onları ortadan kaldırabilecek veya hücresel aşamada apoptoz sürecini başlatabilecek şekilde hızlı bir şekilde yayılmamaları için paçuli esansiyel yağının önemli bir bileşenidir. Bu, normal hücre bölünmesi sürecini bozma ve birden fazla organ sistemini kolayca metastaz yapabilen ve etkileyebilen bir tümöre dönüşebileceğinden daha fazla hasarı önleme çabası içindedir.

 1. Sağlıklı Hücresel Büyümeyi Teşvik Edebilir

Bu önemli bir özelliktir, çünkü Paçuli yağı sağlıklı hücrelerin iyileşmesini engellemez. Paçuli esansiyel yağı, uyarıcı olarak işlev görebilir ve kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırarak hücre büyümesini ve yenilenmesini teşvik edebilir. Kırmızı kan hücrelerinde bir artış olduğunda, özellikle oksijen verimliliğinde artış olduğunda vücutta enerji seviyesinde bir artış olur. İyileştirilmiş oksijenasyonun sonucu, vücuttaki çeşitli metabolik aktivitelerin işleyişi düzelir.

 1. Ağız Temizliğinde Etkili Olabilir

Paçuli esansiyel yağı, özellikle nane yağı ile kombinasyon halinde ev yapımı bir ağız durulama olarak kullanılabilir. Ağzını kokudan arındırmak için birlikte çalışırlar ve her zaman taze kokarlar. Bu uçucu yağın antibakteriyel doğası, kötü nefes, diş eti iltihabı ve daha ciddi sistemik hastalıklardan sorumlu bakterileri ortadan kaldırmada etkili olabilir.

 1. Paçuli yağı cilde faydaları

Paçuli esansiyel yağı, cilde nem sağlamaya yardımcı olabilecek nemlendirici özelliklere sahiptir, böylece kuru cilt güzel ve genç görünebilir. Argan yağı, jojoba yağı veya hindistancevizi yağı gibi iyi bir taşıyıcı yağ ile birlikte topikal olarak uygulandığında akne eğilimli ciltler için de etkili olur.

 1. Mantar Büyümesini Engelleyebilir

Paçuli yağı, mantarların büyümesini durdurmada, sporcunun ayağı gibi zor mantar enfeksiyonlarının yönetimine veya tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Paçuli yağı, zamanında düzenli olarak kullanılırsa, mantarların vücuda zarar vermesini önlemek için değerli olabilir ve vücuda bir ölçüde koruma sağlayabilir.

 1. Paçuli Esansiyel Yağı Cilt Üzerinde Sıkılaştırıcı Bir Etkiye Sahiptir

Paçuli yağı, sarkma veya elastikiyet ve yapı kaybını önlemek için cildin hücrelerinin daralmasının yanı sıra kas kasılmasını uyararak güçlü bir şekilde hareket edebilir. Kas kasılmalarını uyararak, paçuli esansiyel yağı, kas dokusunun gevşemesini önleyen yaşlanma karşıtı bir madde olarak hareket edebilir ve ayrıca gözeneklerde kir birikmesini önlemede de yararlı olur.

 1. Hoş olmayan Vücut Kokusunu Engeller

Paçuli esansiyel yağı, antibakteriyel potansiyeli ve ter azaltma yeteneklerinin yardımıyla vücut kokusunu gidermeye yardımcı olabilecek güçlü ve ayırt edici bir aromaya sahiptir. Taze bir koku sağlamak için parfümlere bile eklenebilir ve ayrıca antibakteriyel özelliklere sahip diğer taşıyıcı yağlarla karıştırılabilir. Paçuli esansiyel yağının aroması, solunduğunda çok sert olabilir ve koku alma duyularını tahriş edebilir, bu da kullanımdan önce seyreltilmesini gerektirir.

 1. Metabolik Süreçleri İyileştirebilir

Metabolik süreçler sindirimden, detoksifikasyona ve atılımlara kadar uzanan bir dizi aktiviteyi kapsar. Paçuli esansiyel yağı, gıdanın parçalanmasını ve emilimini ve besinlerin asimilasyonunu teşvik ederek sindirimi artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca boşaltım sisteminin işlevini artırabilir ve bezlerin hormonal ve enzim salgılanmasını düzenlemeye yardımcı olabilir, böylece vücut dengeli kalır ve çeşitli işlev bozukluklarından korunur.

 1. Yara İyileşmesini Teşvik Edebilir

Paçuli esansiyel yağı, enfeksiyonu önleyen ve yaraların iyileşmesi için gereken süreyi kısaltan antiseptik ve antienflamatuar özellikler göstererek yaraların iyileşmesini hızlandırabilir. Küçük kesikler, daha ciddi yanıklar ve hatta akne sivilceleri için kullanılabilir. Bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek kullanabilirsiniz.

 1. Depresyonu Azaltabilir

Paçuli yağı, serotonin ve dopamin gibi mutluluk gibi hoş duyguları tetikleyen, öfke ve üzüntü duygularını azaltan ve hatta hafif sakinleştirici etkiler sunabilen nörotransmitterlerin salınmasını uyarabilir.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz