Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Osteoartrit nedir? Kireçlenme nedir

Osteoartrit nedir? Kireçlenme nedir

Osteoartrit nedir? Kireçlenme nedir

Osteoartrit nedir?

Osteoartrit, eklemdeki kemiklerin uçlarını kaplayan kaygan dokuya zarar veren bir hastalıktır. Osteoartrit halk arasında kireçlenme olarak bilinmektedir.Daha çok 50 yaş üstü kişilerde görülür. Bu kemiklerin birbirine sürtünmesine izin veren bir hastalıktır. Sürtünme ağrıya, şişmeye ve eklemde hareket kaybına neden olur. Zamanla, eklem normal şeklini kaybedebilir.

Bu durum kemik mahmuzlarının eklem kenarlarında büyümesine neden olabilir. Kemik veya kıkırdak parçaları kırılabilir ve eklem boşluğu içinde yüzebilir ve bu da daha fazla ağrı ve hasara neden olur.

Diğer bazı artrit formlarının aksine , osteoartrit iç organları değil sadece eklemleri etkiler. En sık görülen artrit türüdür.

 

Osteoartrit Hakkında Hatırlanması Gerekenler

  • Osteoartrit, eklemdeki kemiklerin uçlarını kaplayan kaygan dokuya zarar veren bir hastalıktır. Bu kemiklerin birbirine sürtünmesine izin vererek ağrıya ve sertliğe neden olur.
  • Osteoartrit en sık yaşlılarda görülür. Genç insanlar bazen eklem yaralanmalarından sonra hastalığa yakalanırlar.
  • Tek bir test osteoartriti teşhis edemez. Doktorlar hastalığı teşhis etmek ve diğer sorunları ekarte etmek için birkaç yöntem kullanır.
  • Osteoartrit için tedaviler arasında ilaçlar, ilaç dışı ağrı kesici teknikleri, cerrahi ve alternatif tedaviler yer alır.
  • Egzersiz, kilo kontrolü ve diğer kişisel bakım aktiviteleri osteoartrit ile yaşamanıza yardımcı olabilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz