Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Oolong Çayı Faydaları ve Zararları

Oolong Çayı Faydaları ve Zararları

Oolong Çayı Faydaları ve Zararları

Oolong Çayı Faydaları ve Zararları

Oolong Çayı Nedir?

Oolong çayı hoş bir aroma ile kokulu ve meyveli bir tada sahiptir. Kafein içeriğine rağmen, rahatlatıcı bir içecektir. Oolong çayın sağlığa faydaları, siyah çay ve yeşil çayın kombine nitelikleri nedeniyle iki katına çıkar. Çay yapraklarının kısmen oksitlendiği için yeşil ve siyah çay arasında bir yeri vardır. Bu dünyada çok sayıda çay var, ama oolong çayı en faydalı olanlardan biridir.

Oolong çayının kökeni, Çin’de geniş kullanım bulduğu zaman neredeyse 400 yıl öncesine dayanmaktadır.

Oolong Çayı Besin Değerleri

Bu çay antioksidan açısından zengin doğal bir hediyedir. Oolong çayı, kalsiyum, manganez, bakır, karotin, selenyum, potasyum ve magnezyum gibi hayati vitaminler ve mineraller içerir.Ayrıca, niasinamid ve diğer detoksifiye edici alkaloidleri içerir. Çok çeşitli polifenolik bileşiklerle çayın temin edildiği ve daha değerli sağlık yararları sağlayan yarı fermente işlemede geliştirilmiştir . Oolong çayı da kafein, teofilin ve teofromin (kafein benzeri) içerir ve aşırı tüketimde sinir sistemini uyarır.

Oolong Çayı Sağlığa Faydaları

Bu kadar çok sağlık yararı ile, bu çayın diyetinize dahil edilmesi harika bir fikir. Oolong çayın inanılmaz faydalarına bir bakalım.

Oolong Çayı Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Oolong çayda bulunan polifenolik bileşik, vücuttaki yağ metabolizmasını kontrol etmek ve obeziteyi azaltmak için pozitif olarak bağlantılıdır. Bir çalışmada ; 102 kişi (aşırı kilolu veya obez insanlar ) Oolong çayı (4 2 gram çay poşetleri dan demlendi) dört bardak içtiler ve kilo kaybettiler. Yüzde 22’si 3 kilodan fazla kilo vermiştir. Ayrıca, tüm katılımcıların toplam kolesterol ve trigliserit düzeylerinde kayda değer bir azalma göstermektedir

Ayrıca, Uluslararası Obezite ve İlgili Metabolik Bozukluklar Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada , fareler üzerinde yapılan laboratuar testlerinin, oolong çayının alımının belirli enzimleri aktive ettiğini ve yağ hücrelerinin fonksiyonlarını geliştirdiğini gösterdiğini belirtmiştir.

Başka bir çalışmada, yüksek yağlı ve yüksek şekerli bir diyete ek olarak polifenol verilen fareler, genel vücut ağırlığı ve yağ indeksinde düşüş gösterdi. Çalışmalar, kafein içeriğinin, kilo kaybı için aktif bir bileşen olduğunu ve şimdi bu çayda mevcut olan polifenollerden dolayı kilo kaybının daha da hızlandığını göstermektedir.

Oolong Çayı Diyabeti Kontrol Eder

Oolong çayı, tip-2 diyabetik bozuklukların tedavisinde ve hastalığın tedavisi için diğer ek ilaçlara ilave olarak bir bitkisel hamur olarak kullanılır.

 

Dr. Beverly Clevidence, çalışmasında düzenli hiperglisemik ilaçlarla kombine edildiğinde, oolong çayının kan şekeri seviyelerini daha da dengelediğini ve ani düşüşleri önlediğini ortaya koydu.

Oolong Çayı Zararlı Serbest Radikalleri Kaldırır

Oolong çayındaki polifenolik bileşik, aynı zamanda, bir antioksidan olarak işlev gördüğü için vücudumuzdaki serbest radikallerin ayrılmasından da sorumludur. Araştırmalar çay fenollerinin serbest radikalleri temizlemede yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, günlük oolong çayı dozlarını tüketmek, bu serbest hareket eden hücrelerin kanser, ateroskleroz , inme, romatoid artrit, nörodejenerasyon ve diyabet dahil olmak üzere sıklıkla vücuda maruz kaldığı potansiyel zarara karşı insanlara yardımcı olabilir .

Oolong Çayı Zihinsel Uyarıyı Artırır

Oolong çayın sağlık yararları arasında zihinsel performans ve uyanıklık gelişmiştir. Kafein açısından zengin olan oolong çayın düzenli olarak alınması, zihinsel performansın iyileştirilmesine ve gün boyu uyanıklığın korunmasına yardımcı olabilir.

Oolong Çayı Kanseri Önler

Çay içenlerin cilt kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu bilinen bir gerçektir . Ayrıca, oolong çayda bulunan polifenolik bileşik, midede kanserli hücre büyümesi durumunda apoptosisi teşvik eder. Bu polifenolik özüt ayrıca diğer kanserlerin gelişmesine karşı kemo-koruyucu bir araç olarak da görev yapar. Bileşikler karsinojenik hücrelerin aktivasyonunu zorlaştırır, N-nitroso bileşiklerinin oluşumunu önler .Buda kansere yakalanma riskini azaltır.

Ayrıca, oolong çayı içmek kadınlarda yumurtalık kanseri gelişme riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Çaydaki güçlü antioksidan polifenollerin insan sağlığı üzerinde potansiyel olarak yararlı bir anti-kanser etkisine sahip olduğunu belirtmektedir.

Oolong Çayı Cilt bakımına Yardımcı Olur

Bilimsel deneylere göre, egzama teşhisi konan hastalar gün boyunca 3 bardak oolong çayı içtiler ,bu hastalar cilt sorunlarından kurtulmada dikkate değer iyileşme gösterdiler. Yayınlanan bir çalışmada , test deneklerinin% 54’ünün, günlük olarak oolong çayı alımından 6 ay sonra cilt koşullarında pozitif, uzun süreli sonuçlar gösterdikleri bulunmuştur.

Oolong Çayı Atopik Dermatit Tedavisinde Etkilidir

Aktif mekanizma tam olarak kesinleşmemiş olmasına rağmen, birçok kişi oolong çayı içinde bulunan polifenollerin anti-alerjenik bileşikler olarak çalıştığına, dolayısıyla atopik dermatit gibi tahriş ve kronik cilt problemlerini giderdiğine inanmaktadır. Çay alımı ayrıca, alerjileri yatıştırmaya yardımcı olan vücutta stres seviyelerini azaltır.

Oolong Çayı Kemik Sağlığını Geliştirir

Oolong çayı içinde bulunan antioksidanlar dişleri çürümeye karşı korur, kemik yapısını güçlendirir, osteoporozu önler ve insan vücudunun normal, sağlıklı büyümesini destekler. Bir dizi çalışma, bu çayı içmenin, özellikle de kemik mineral yoğunluğu (BMD) üzerindeki uzun vadeli etkilerini analiz etmiştir . 10 yıldan uzun süredir oolong çayı içen insanların bu süre zarfında kemik mineral yoğunluğunu kaybetme ihtimallerinin daha düşük olduğunu göstermişlerdir. Bu çaydaki bazı bileşenlerin, tükettiğimiz diğer gıdalardan minerallerin tutulmasını uyardığı düşünülmektedir.

Oolong Çayı Stresi Önler

Japonya’daki Osaka Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yapılan ayrıntılı bir çalışmada , oolong çayını alan deney fareleri, stres seviyelerinde% 10 ila 18 oranında belirgin bir iyileşme gösterdi. Oolong çayı içindeki doğal polifenoller, stres-kırıcı olmasının ana nedeni olarak gösterildi. Ayrıca, çay yapraklarında bulunan L-teanin, beyindeki glutamat reseptörlerine L-glutamik asidi bloke eden bir amino asittir. Bu normalde kortikal nöronun heyecanına neden olur, bu da artan bilişsel aktiviteye ve nöral stres yanıtlarına yol açar. Bu amino asit bu bölgelere bağlandığı için, uyarma gerçekleşmez ve stres azalır.

Oolong Çayının Sağlığa Zararları

Tüm bu önemli faydalara rağmen bu faydalı içeceğin içinde kafein olduğunu unutmamak gerekir . Kafein insanları farklı şekilde etkiler . Fazla kafeinin yan etkilerinden bazıları:

  • Kaygı
  • Baş ağrısı
  • Uykusuzluk
  • İshal
  • Mide ekşimesi
  • Düzensiz kalp atışı

 

Çok fazla kafein alımı ile daha da kötüleşen daha ciddi durumlar diyabet, kalp rahatsızlıkları, anksiyete bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu ve yüksek tansiyondur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz