Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Yağlar » Ocotea Yağı Faydaları

Ocotea Yağı Faydaları

Ocotea Yağı Faydaları

Ocotea yağı faydaları, sindirimi iyileştirmeyi, normal kan şekeri seviyesini korumayı, sağlıklı cildi korumayı, kaygı ve stresi azaltmayı, mantar enfeksiyonlarını önlemeyi, sağlıklı kalbi korumayı, iltihapla mücadele etmeyi, kilo vermeyi teşvik etmeyi, sağlıklı saçları korumayı, vücudu enfeksiyondan korunma ve detoksifikasyonu teşvik etmeyi içerir. .

Ocotea yağı nedir ?, Ekvator, Güney Amerika kökenli ve Tarçın ailesinin bir parçası olan çiçekli bir bitkidir. Ocotea yağı, dişi bitkinin gövdesinden ve yapraklarından elde edilir. Tarih, bu uçucu yağın dezenfektan olarak ve sindirim sistemine destek sağlamada kullanılmış olduğunu söylüyor. Şu anda, vücudun farklı bölümleriyle ilişkili çeşitli sağlık durumlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Ocotea Yağının Faydaları

 

1. Sindirimi İyileştirir

Ocotea esansiyel yağı, sindirim sistemine mükemmel destek sunarak sorunsuz sindirim sağlar. Çok sayıda sindirim enziminin salgılanması yoluyla sindirim metabolizmasını uyarır ve süreci olabildiğince pürüzsüz hale getirir.

Bu yağ, sindirilen gıda parçacıklarından önemli besinlerin emilimini teşvik etmede de rol oynar, böylece hazımsızlık, ishal ve kabızlık olasılığını azaltmaya yardımcı olur; ve daha da önemlisi, vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinlerin eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir.

2. Normal Kan Şekeri Seviyesini Korur

Sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzı, kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye başlamak için harika bir yoldur ve Ocotea yağı ile birleştirildiğinde, kan şekerini kontrol etme görevi çok daha verimli bir şekilde yapılır. Ocotea yağının düzenli kullanımı, insülin direnciyle mücadeleye de yardımcı olur.

3. Sağlıklı Cildi Teşvik Eder ve Korur

Cilt, vücuttaki enfeksiyonlara karşı en büyük bariyerdir ve bu bariyerin sağlamlığı her zaman korunarak bu bariyerin güçlü kalması için onun sağlığını desteklemeyi önemli kılar. Ocotea yağı, cilt tonunu iyileştirmenin ve cilt rengi pigmentasyonunu korumanın (hem hipo hem de hiper pigmentasyonu önleyerek) doğal bir yolu olarak kullanılabilir. Yüz, boyun ve eller gibi vücudun farklı bölgelerine Ocotea yağı ile yapılan düzenli masaj, nemlendirici özelliği sayesinde cilt sağlığını iyileştirmeyi sağlar

Ocotea esansiyel yağı aynı zamanda egzama ve akne gibi çeşitli cilt hastalıklarının tedavisi ve yönetimi için de çok etkili olabilir, çünkü cildin gençleşmesine yardımcı olur ve pürüzsüz, eşit bir doku sağlar. Ayrıca özellikle yüzdeki koyu lekeleri önleyebilir ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerinin görünümünü en aza indirebilir. 

4. Kaygı ve Stresi Azaltır

Ocotea yağı, sinir sistemini yatıştırmaya yardımcı olmak için aromaterapide kullanılabilir. Ayrıca vücuttaki stres hormonu salgısını düzenlemenin doğal bir yöntemi olarak da kullanılabilir, rahatlamanıza yardımcı olur ve sakinlik hissini destekler.

Bu uçucu yağ uykuyu teşvik ederek uykusuzluk çeken insanlara rahatlama sağlar. Ocotea yağı,saç derisi altındaki genişlemiş damarları daraltmaya ve sinirlerdeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olarak migrenlerin neden olduğu ağrıyı azaltmaya da yardımcı olabilir.

5. Mantar Enfeksiyonlarını Önler

Mantar enfeksiyonları çok yaygındır ve ayaklar ve yumuşak cilt bölgeleri de dahil olmak üzere vücudun birçok farklı bölümünü etkileyebilir. Ocotea yağı, mevcut enfeksiyonları tedavi etmenin yanı sıra mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Etki mekanizmasının doğada hem mantar öldürücü hem de mantar statik olduğuna inanılmaktadır (büyümeyi öldürür ve yavaşlatır), bu zahmetli mikozların ortadan kaldırılmasında etkili bir ikili terapi görevi görür.

6. Sağlıklı Bir Kalbi Korur

Ocotea yağı, kardiyovasküler sisteme ve aslında bir bütün olarak tüm vücuda fayda sağlayan antioksidan özelliklere sahiptir. Düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL) seviyesini azaltarak ve yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin (HDL) seviyesini artırarak ateroskleroz gelişimini, felç ve kalp krizi oluşumunu önlemeye ve kolesterol profillerini dengelemeye yardımcı olabilir. Bu uçucu yağ, ayrıca kan damarlarını esnek tutarak ve farklı kan hacimlerine uyum sağlayarak hipertansiyonu olan kişilere yardımcı olur.

7. İltihapla Mücadeleye Yardımcı Olur

Enflamasyon , vücudun bir yaralanma veya enfeksiyona verdiği doğal bir tepkidir ve vücudun farklı kısımlarını etkileyebilir. Kontrolsüz bırakılırsa, ciddi kronik sağlık sorunlarına neden olabilir, ancak neyse ki, Ocotea yağı, aşırı kronik inflamasyon durumlarını antagonize etmeye yardımcı olmada paha biçilmez olduğunu kanıtlayan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ocotea esansiyel yağının uygulanması, topikal inflamatuar durumların tedavisinde yardımcı olabilir ve bireyin hissettiği rahatsızlığı yatıştırmaya yardımcı olabilir.

8. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Su ile karıştırılmış sadece bir damla Ocotea esansiyel yağının, tokluğu artırabileceği ve öğünler arasında meydana gelen karbonhidrat isteklerinin yanı sıra aşırı yemeyi önleyebileceğinden, yiyecek isteklerini büyük ölçüde önlemede etkili olduğu bilinmektedir. 

9. Sağlıklı Saçların Korunmasına Yardımcı Olur

Ocotea esansiyel yağı, size parlak, sağlıklı ve parlak saçlar vermek için saç derisinde serbest kan akışını teşvik etmeye yardımcı olur. Saç dökülmesini önlemeye ve saç gücünü korumaya yardımcı olur. Ayrıca saçın büyüme evresini aktif tutarak kepeği ortadan kaldırmaya ve saç büyümesini optimize etmeye yardımcı olur . Zeytin gibi bir taşıyıcı yağ ile inceltilerek ve saç derisine ve saça bolca sürülerek en iyi şekilde kullanılır. Özenle yapılan bu uygulama saçınızın genel sağlığını desteklemeye yardımcı olacak ve noksanlığa bağlı saç dökülmesinin önüne geçecektir.

10. Vücudu Enfeksiyondan Korur

Ocotea yağı, dezenfektan görevi görmesini sağlayan ve böylece vücudu mikroplara karşı koruyan bileşenler içerir. İyileşme sürecini hızlandırmak için ya tüketilebilir ya da yaralara lokal olarak uygulanabilir. Antibakteriyel etkileri ayrıca lokal inflamasyonla ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olacak ve tüm deneyimi daha az travmatik hale getirecektir.

11. Detoksifikasyonu Teşvik Eder

Ocotea yağı, vücudu toksinleri karaciğer yoluyla atması için uyarır, dolayısıyla vücut için temizleyici ve arındırıcı olarak çalışır. Ayrıca, gıda sindiriminden sonra vücudun atık maddelerden kurtulmasına yardımcı olabilir ve karaciğeri toksik birikimden etkili bir şekilde temizler. Hepatit veya karaciğer yetmezliğinin yaygın bir öncüsü olan yüksek karaciğer enzim seviyelerini sıfırlamaya bile yardımcı olabilir.

Son söz

Ocotea yağı çok popüler olmayabilir, ancak etkili ve çok yönlüdür.Sağlığı etkileyebilecek birçok hastalığın yönetimine yardımcı olabilir. Sağlığınıza kesinlikle fayda sağlayabilir. Ancak dikkatli kullanılması gerekir.

Ocotea yağı yan etkileri

Bu uçucu yağın cilt ve mide iltihabı gibi farklı yan etkileri olabilir, bu da kullanımdan önce seyreltilmesini önemli hale getirir. Toksik değildir, ancak tahriş riski taşır. Diyabet veya yüksek tansiyon gibi önceden var olan sağlık sorunlarınız varsa bir tıp uzmanının tavsiyesine başvurun.

Ayrıca Bakınız..

Zerdeçal yağı faydaları

Mastürbasyon nedir

Ebegümeci yağı faydaları

Seksin faydaları

Zeytinin faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz