Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Diyet ve Beslenme » Neden C Vitaminine ihtiyacımız var?

Neden C Vitaminine ihtiyacımız var?

Neden C Vitaminine ihtiyacımız var?

C vitamini sağlık için hayati bir besindir. Kemikleri, deriyi ve kan damarlarını oluşturmaya ve korumaya yardımcı olur. Bazı gıdalarda, özellikle meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur. Takviyeler de mevcuttur.

 

Vitaminler C vitamini dahil olmak üzere, organik bileşiklerdir. Organik bir bileşik, canlılarda var olan ve karbon ve oksijen elementlerini içeren bir bileşiktir.

C vitamini suda çözünür ve vücut onu saklıyamaz. Yeterli C vitamini seviyelerini korumak için, insanların günlük besin alımına ihtiyaç duyarlar.

C vitamini kollojen , L-karnitin ve bazı nörotransmitterlerin üretimi de dahil olmak üzere bir dizi vücut fonksiyonunda önemli bir rol oynar . Proteinlerin metabolize edilmesine yardımcı olur ve antioksidan aktivitesi bazı kanser riskini azaltabilir .

C vitamininin üretmeye yardımcı olduğu kolajen, bağ dokularının ve memelilerdeki en bol proteinin ana bileşenidir. Kas dokusunun yüzde 1 ila 2’si kollajendir. Lifli dokularda hayati bir bileşendir:

 

Scurvy C vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Semptomları şişmiş eklemler, diş eti kanaması ve gevşek dişler, anemi ve yorgunluğu içerir

Yara iyileşmesi, enfeksiyonlar ve tüberküloz

1982’de, araştırmacılar yaraların, kesiklerin ve sıyrıkların, C vitamini alımının artması ile daha hızlı iyileştiğini kanıtladılar. Bunun nedeni C vitamininin kolajen üretimine katkıda bulunmasıdır.

Bir antioksidan olarak C vitamininin rolü de dokuları onarmaya ve iltihap ve oksidasyondan kaynaklanan hasarları azaltmaya yardımcı olur .

Yeterli C vitamini düzeyi olan kişilerin, C vitamini eksikliği olan kişilere kıyasla enfeksiyonlarla daha iyi mücadele ederler

C vitamini, özellikle de beslenme bozukluğu olan kişilerde ve fiziksel olarak stres altında olanlarda akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir .

Araştırmacılar ayrıca C vitamininin laboratuar kültüründe ilaca dirençli tüberkiloz (TB) bakterilerini öldürebildiğini bulmuşlardır .

C vitamini ve kanser tedavisi

C vitamini kanserin tedavisinde yardımcı olabilir. Bir antioksidan olarak, vücudu oksidatif strese karşı korur ve diğer moleküllerin oksidasyonunu önlemeye yardımcı olur. Vücuttaki diğer antioksidanları da yeniden canlandırır.

Oksidasyon reaksiyonları serbest radikaller üretir. Serbest radikaller hücrelere zarar veren zincir reaksiyonlarını başlatabilir.

Yüksek dozda C vitamininin bazı kanser türlerinin büyümesinin hızını azalttığı bulunmuştur.

C Vitaminin Diğer faydaları

C vitamininin diğer faydaları şunları içerebilir:

Kardiyovasküler sağlık: C vitamini kan damarlarını genişletebilir ve bu da kalp hastalığına ve hipertansiyona veya yüksek tansiyona karşı korumaya yardımcı olabilir .

  • Kolesterol düzeyleri: Yeterli C vitamini seviyesi olan bireylerde daha düşük bulunmuştur.
  • Kataraktlar: C vitamini , katarakt riskini ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Diyabet: C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler tüketiyorsa, hastalar böbreklerin, gözlerin ve sinirlerin bozulma olasılığını azaltabilir.
  • Anemi: C Vitamini demirin emilimini arttırır.
  • C vitamini alımının yeterli olması halinde kurşun seviyeleri azaltılabilir.
  • Histamin: Histamin, bağışıklık sisteminin ürettiği, iltihap ve diğer problemlerle sonuçlanan bir maddedir. 1992 yılında yapılan bir çalışmada, günde 2 gram (g) C vitamini alan kişilerde histamin düşük kan düzeyleri bulundu.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz