Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Nanenin Faydaları

Nanenin Faydaları

Nanenin Faydaları

Mucize Bitki nane’nin birçok sağlık yararlarına sahip olduğu bilinmektedir.Nane’nin sağlığa faydaları nelerdir ?

Alerjiler: Nane bitkileri rosmarinik asit adı verilen bir antioksidan ve anti-inflamatuar ajan içerir. Bu mevsimsel alerji semptomlarının giderilmesinde etkinliği için umut verici bir doğal tedaviyi ortaya çıkarmıştır.

Anne sütü: Emzirme, hem bebek hem de ebeveyn için önemli yararlar sağlar, ancak ağrıya ve meme ucunda hasara neden olabilir. Uluslararası Emzirme Dergisi’nde Nisan 2007’de yayınlanan bir çalışmada , nane suyunun emziren ilk annelerde meme uçlarındaki çatlakları ve meme ucu ağrısını önlemeye yardımcı olabileceği öne sürülmüştür.

Soğuk algınlığı: Nane, balgam ve mukusun parçalanmasına yardımcı olan ve dışarı atılmasını kolaylaştıran doğal bir aromatik dekonjestan olan mentol içerir. Mentol ayrıca bir soğutma etkisine sahiptir ve özellikle çay ile birlikte kullanıldığında boğaz ağrısını hafifletebilir.

Hazımsızlık ve gaz: Nane, mide veya hazımsızlığa yardım etmek için binlerce yıldır kullanılan sakinleştirici ve yatıştırıcı bir bitkidir . Nane safra salgısını artırmak ve sindirim hızlandırmak ve kolaylaştırmak için yardımcı olan (ve sağlıklı kolestrol seviyelerini de destekleyebilir ) safra akışını teşvik ettiği düşünülmektedir . Gaz ve şişkinlik ile gelen ağrı ve rahatsızlık nane sayesinde rahatlama olduğu düşünülmektedir.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS): Nane yağı kullanımı, İBH ile ilişkili karın ağrısı veya rahatsızlığı olan kişiler için etkili ve güvenli bir tedavi olarak bulunmuştur. Enterik kaplı kapsüller en etkilidir ve kapsülün midede çözülmesini önler, bu da mide yanmasına faydalıdır

Bir klinik denemede, 4 hafta boyunca günde iki kez enterik kaplı nane yağı kapsülleri alan IBS’li hastaların% 75’i, toplam IBS semptomlarında en az% 50’lik bir düşüşe sahipti (almayan hastalarda anlamlı bir değişiklik olmadı).

Gastrik ülserler: Hayvanlarda yapılan bir çalışmada, Nanenin; mentolün midenin kaplanmasını indometazin ve etanolün olumsuz etkilerinden korumaya yardımcı olduğu ve bu da alkol tüketimi ve ağrı kesiciler ile ilişkili gastrik ülserlerin önlenmesinde potansiyel bir rol oynadığı bulunmuştur.

Ağrı giderme: Nane ekstrelerinin dışarıdan uygulanmasının insanlarda ağrı kesici etki yarattığı tespit edilmiştir. Nane çayını ağrılı bölgelere sürdüğünüzde ağrılarınızda bir hafifleme olacaktır.

Cilt: Yağ, merhem veya losyonda topikal olarak uygulandığında, nane, böcek ısırıklarından, kızarıklık veya diğer reaksiyonlardan etkilenen cildi sakinleştirici ve serinletici etkiye sahiptir.

Ağız sağlığı: Nane, doğal bir anti-mikrobiyal ajan ve nefes spreyidir.Buda ağızdaki mikropları yok etmeye yarar.

Nanenin ayrıca diğer faydaları ;

Taze nane yaprakları baş ağrısı ve miğde bulantısını hafiflettiği bilinmektedir.

Taze nanenin güçlü aroması soğuk algınlığı ve astım gibi hastalıklardan meydana gelen burun,boğaz ve akciğer tıkanıklığına iyi gelir.

Taze nane ve limon karışımını herkes bilir. Bu ikili soğuk algınlığına iyi gelir ve bağışık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada nanenin hafızayı güçlendirdiği tespit edilmiştir.

Kuru nane güçlü organik bileşikler barındırır. Buda kadınlarda testosteron düzeylerini azaltarak hormonların dengelenmesini sağlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz