Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Muzun Faydaları ve Muzun Besin Değeri

Muzun Faydaları ve Muzun Besin Değeri

Muzun Faydaları ve Muzun Besin Değeri

Muz, dünyadaki en iyi tüketilen meyvelerden biridir. Muz tüketmek, kan basıncını düşürmeye ve kanser ve astım riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Günümüzde muzlar en az 107 ülkede yetiştirilmekte ve dünyadaki gıda ürünleri arasında parasal değerde dördüncü sırada yer almaktadır.

Dünyada bu kadar çok muz tüketirken, insanların bu soruyu sorması şaşırtıcı değildir.Muz neden bu kadar değerli ?

Muzlar potasyum ve lif bakımından zengindir.

Astım, kanser, yüksek tansiyon, diyabet, kardiyovasküler hastalık ve sindirim problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilirler.

 

Aşağıda, muzun sağlığa faydaları listelenmiştir. Bu sağlık yararı kesin olarak kanıtlanmadan önce daha yüksek kaliteli çalışmaların gerekli olduğunu belirtmek önemlidir.

Muz düşük kan basıncını korumak kan basıncını düşürmek için gereklidir, ancak artan potasyum alımı vazodilatasyon etkilerinden dolayı önemli olabilir. Ulusal Sağlık ve Beslenme örgütünün ABD’de yaptığı araştırmaya göre, ABD’li yetişkinlerin% 2’sinden azı günlük 4700 mg’lık gereksenimi almaktadır.

Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada, günde sadece bir muz yiyen çocukların daha az astıma yakalanma olasılığı bulunmaktadır.

 

+ Yaşamın ilk iki yılındaki muz, portakal ve portakal suyunu tüketmek çocukluk çağındaki lösemi gelişme riskini azaltabilir. İyi bir C vitamini kaynağı olarak muz, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadeleye yardımcı olabilir Meyve ve sebzelerden muz gibi yüksek lif alımları, düşürülmüş kolorektal kanser riski ile ilişkilidir.

 

+Muzlardaki lif, potasyum, C vitamini ve B6 içeriği kalp sağlığını destekler. Potasyum alımının sodyum alımındaki düşüşle birlikte artması, kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabileceği en önemli diyet değişikliğidir. ve bir çalışmada, günde 4069 mg potasyum tüketenlerin, daha az potasyum tüketenlere kıyasla (günde yaklaşık 1000 mg), iskemik kalp hastalığından% 49 daha düşük ölüm riski vardı.

 

+Yüksek potasyum alımları ayrıca inme riski, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma ile ilişkilidir.

 

+Çalışmalar yüksek lifli beslenmelerin tip 1 diyabetiklerin daha düşük kan şekeri seviyelerine ve tip 2 diyabetlilere göre kan şekerinin, lipitlerin ve insülin seviyelerinin iyileştiğini göstermiştir. Bir orta muz yaklaşık 5 gram lif sağlar.

Avrupa insanlarının ortalama lif gereksinimleri kadınlar için günde 21-25 g / ve erkekler için günde 30-38 g / önerir.

 

+ Ishal tedavisi için elma ve muz gibi yumuşak yiyecekler tavsiye edilir.

+ Muzlar ayrıca düzenliliğin arttırılmasına ve potasyum depolarının yenilenmesine yardımcı olabilir.

+ Hafızayı korumak ve ruh halini geliştirmek için muz tüketilmelidir

 

Muzlar ayrıca, tripodogan içeren bir amino asit içerir; bu çalışma, belleğin korunmasında ve ruh halinizi artırmada rol oynadığını gösterir.

MUZ VE POTASYUM iLİŞKİSİ

Muzlar potasyum denilen mineral bakımından zengindir. Bu mineral, vücuttaki sıvı seviyelerini korumaya yardımcı olduğu ve hücrelerin içindeki ve dışındaki besin ve atık ürünlerinin hareketini düzenlediği için önemlidir.

Potasyum ayrıca kasların kontraksiyona ve sinir hücrelerine cevap vermesine yardımcı olur. Kalbi düzenli aralıklarla tutar ve sodyumun kan basıncı üzerindeki etkisini azaltabilir.Bu sebepten dolayı muz tüketmek aynı zamanda potasyum ile iyi ilişki kurmak demektir.

Potasyum, insan yaşı olarak meydana gelen böbrek taşlarının riskini azaltabilir. Buna karşılık, sağlıklı böbrekler, doğru miktarda potasyumun vücutta tutulmasını sağlar.

Bir orta boy muz, 422 miligram potasyum içerir. Muz gibi besin kaynaklarından potasyum elde etmek en iyisidir. Aksi takdirde, potasyum takviyeleri  almak gerekir.

Muz Besin Değerleri

Bir porsiyon muz yaklaşık 126 gram olarak kabul edilir. Bir porsiyon muz 110 kalori, 30 gram karbonhidrat ve 1 gram protein içerir. Muzlar doğal olarak yağ, kolesterol ve sodyum içermez.

 

Muz çeşitli vitamin ve mineraller sağlar:

Vitamin B6 – 0.5 mg

Manganez – 0.3 mg

C Vitamini – 9 mg

Potasyum – 450 mg

Diyet Lif – 3g

Protein – 1 gr

Magnezyum – 34 mg

Folat – 25.0 mcg

Riboflavin – 0.1 mg

Niasin – 0.8 mg

Vitamin A – 81 IU

Demir – 0.3 mg

 

Yetişkinler için önerilen potasyum alımı günde 4.700 miligramdır.

Taze muz yıl boyunca mevcuttur. Diğer meyvelerden farklı olarak, muzların olgunlaşma süreci toplandıktan sonra yavaşlamamaktadır. Muzlar oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Sıcak ortamlarda muzlar olgunlaşır. Ancak, olgunlaşmayı yavaşlatmak için muzlar soğutulmalıdır. Muzun dış kabuğu kararacak, ama muzun kendisi daha uzun süre bozulmadan kalacaktır.

Daha hızlı olgunlaşmasını teşvik etmek için, muzu kahverengi bir kağıt torbaya oda sıcaklığında koyunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz