Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sağlık » MS Hastalığı Nedir ? Ms Hastalığı Nedenleri Ms Hastalığı Tedavisi

MS Hastalığı Nedir ? Ms Hastalığı Nedenleri Ms Hastalığı Tedavisi

MS Hastalığı Nedir ? Ms Hastalığı Nedenleri Ms Hastalığı Tedavisi

Multipl Skleroz (MS) Nedir ?

Multipl skleroz (MS) , merkezi sinir sistemini (CNS) etkileyebilen ilerleyici bir nörolojik hastalıktır . Beyindeki milyonlarca sinir hücresi, hareketi, hissi, hafızayı, bilişi ve konuşmayı kontrol etmek için vücut boyunca sinyaller gönderir.

Bir adım attığınız, göz kırptığınız veya kolunuzu hareket ettirdiğinizde, merkezi sinir sistemininiz iş başında olur

Sinir hücreleri sinir lifleri yoluyla elektrik sinyalleri göndererek iletişim kurarlar. Miyelin kılıfı denen bir tabaka bu lifleri örter ve korur. Bu koruma, her sinir hücresinin hedeflenen hedefe düzgün bir şekilde ulaşmasını sağlar.

İmmün hücreler, MS hastalarında yanlışlıkla miyelin kılıfına saldırır ve zarar verir. Bu hasar sinir sinyallerinin bozulmasına yol açar.

MS neden olur?

Hasarlı sinir sinyalleri, dahil olmak üzere zayıflatıcı semptomlara neden olabilir:

  • Yürüyüş ve koordinasyon problemleri
  • Kas Güçsüzlüğü
  • Yorgunluk
  • Görüş problemleri

MS herkesi farklı şekilde etkiler. Hastalığın şiddeti ve semptom türleri kişiden kişiye değişir. MS’in kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, bilim adamları, hastalığın gelişiminde dört faktörün rol oynayabileceğine inanmaktadır.

Neden 1: Bağışıklık sistemi

MS, immün aracılı bir hastalık olarak kabul edilir: bağışıklık sistemi, merkezi sinir sistemine zarar verir ve saldırır. Araştırmacılar miyelin kılıfının doğrudan etkilendiğini biliyorlar, ancak bağışıklık sisteminin miyelinlere saldırmasını tetikleyen şeyleri bilmiyorlar .

Saldırıdan hangi bağışıklık hücrelerinin sorumlu olduğu araştırması devam etmektedir. Bilim adamları, bu hücrelerin neden saldırıya geçtiğini ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Ayrıca hastalığın ilerlemesini kontrol etmek veya durdurmak için yöntemler araştırıyorlar.

Neden 2: Genetik

MS’de birkaç genin rol oynadığı düşünülmektedir. Bir ebeveyn veya kardeş gibi yakın bir akraba hastalığa sahipse, MS geliştirme şansınız biraz daha yüksektir.

Bilim adamları, MS’li kişilerin belirli (bilinmeyen) çevresel ajanlara tepki gösterme konusunda genetik bir duyarlılıkla doğduklarına inanmaktadır. Bu ajanlarla karşılaştıklarında bir otoimmün tepki tetiklenir.

Neden 3: Ortam

Epidemiyologlar, ekvatordan en uzak bulunan ülkelerde MS vakalarının artmış bir modelini görmüşlerdir. Bu korelasyon, bazılarının D vitamininin rol oynayabileceğine inanmasına neden olmaktadır.

D vitamini bağışıklık sisteminin işlevinden yararlanır. Ekvatorun yakınında yaşayan insanlar daha fazla güneş ışığına maruz kalırlar. Sonuç olarak, vücutları daha fazla D vitamini üretir.

Cildiniz güneş ışığına ne kadar uzun süre maruz kalırsa, vücudunuz doğal olarak vitamin üretir. MS, immün aracılı bir hastalık olarak kabul edildiğinden, D vitamini ve güneş ışığına maruz kalma ona bağlı olabilir.

Neden 4: Enfeksiyon

Araştırmacılar virüslerin ve bakterilerin MS’e neden olabileceğini düşünüyor. Virüslerin iltihaplanmaya ve miyelinin bozulmasına neden olduğu bilinmektedir ( demiyelinizasyon adı verilir ). Bu nedenle, bir virüs MS’yi tetikleyebilir.

MS’in gelişimine dahil olup olmadıklarını belirlemek için birkaç virüs ve bakteri araştırılmaktadır. Bunlar şunları içerir:

  • Kızamık virüsü
  • İnsan herpes virüsü-6 (HHV-6)
  • Epstein-Barr virüsü (EBV)

Diğer risk faktörleri

Genetik, enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi ve çevre yanı sıra, diğer risk faktörleri MS gelişme şansınızı artırabilir. Örneğin:

  • Cinsiyet: Kadınlar, MS’den erkeklere göre iki üç kat daha fazladır.
  • Yaş: MS genellikle 20 ila 40 yaşları arasında yaygındır
  • Etnik köken: Kuzey Avrupa kökenli insanlar MS’i geliştirme riski en yüksek seviyededir.

MS semptomlarını ne tetikleyebilir?

MS’li kişilerin kaçınması gereken birkaç tetikleyici vardır.

Stres

Stres MS semptomlarını tetikleyebilir ve kötüleştirebilir. Stresi azaltmaya ve baş etmenize yardımcı olan uygulamalar MS’li kişiler için yararlı olabilir. Gününüze yoga veya meditasyon gibi yıkıcı ritüelleri ekleyin.

Sigara içmek

Sigara dumanı MS’in ilerlemesine katkıda bulunabilir. Sigara içiyorsanız, etkili bir şekilde bırakma yöntemlerine bakın. Sigara dumanından kaçının.

Sıcaklık

Herkes sıcaktan dolayı semptomlarda fark görmez, ancak onlara tepki verdiyseniz, doğrudan güneş veya sıcak küvetlerden kaçının.

ilaç

İlaçların semptomları kötüleştirmesinin birkaç yolu vardır. Çok fazla ilaç alıyorsanız ve zayıf bir şekilde etkileşiyorsanız, hangi ilaçların hayati olduğunu ve hangilerinin durdurabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Bazı insanlar MS ilaçlarını kullanmayı bırakmaktadır çünkü çok fazla yan etkisi vardır ya da etkili olmadıklarına inanmaktadırlar. Bununla birlikte, bu ilaçlar relapsları ve yeni lezyonları önlemeye yardımcı olmak için kritik öneme sahiptir, bu yüzden üzerinde kalmak önemlidir.

Uyku eksikliği

Yorgunluk MS’in sık görülen bir belirtisidir. Yeterince uyuyamıyorsanız, bu enerjinizi daha da azaltabilir.

Enfeksiyonlar

İdrar yolu enfeksiyonlarından soğuk algınlığına veya gripten enfeksiyonlar, semptomlarınızın kötüleşmesine neden olabilir. Aslında, bir araştırmaya göre, enfeksiyonlar MS semptomlarının yaklaşık üçte birinin patlamasına neden oluyor .

MS Tedavi edilebilirmi

MS için herhangi bir tedavi olmamasına rağmen, MS belirtilerini yönetmeye yardımcı olan tedavi seçenekleri vardır.

En yaygın tedavi kategorisi, oral inflamasyonu azaltan oral prednizon ve intravenöz metilprednizolon gibi kortikosteroidlerdir.

Steroidlere cevap vermeyen vakalarda, bazı doktorlar plazma değişimi reçete ederler. Bu tedavide kanınızın (plazma) sıvı kısmı çıkarılır ve kan hücrelerinizden ayrılır, bunlar daha sonra bir protein solüsyonu (albümin) ile karıştırılır ve vücudunuza geri konur.

Şu anda primer ilerleyen MS’nin ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmış hiçbir tedavi bulunmamaktadır. Tekrarlayan remitting MS için, çeşitli hastalık modifiye edici tedaviler mevcuttur, ancak hepsi önemli sağlık riskleri gerektirir. Sizin için doğru olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

MS’in neden olduğu ve engellediği şeylerin çoğu gizemli olsa da, MS hastalarının tedavi seçenekleri ve yaşam tarzı ile sağlık seçimlerindeki genel iyileştirmeler nedeniyle giderek daha fazla yaşam sürdüğü biliniyor.

Devam eden araştırmalarla, MS’in ilerlemesinin durdurulmasına yardımcı olmak için her gün adımlar atılıyor.Umuyoruz ki çok yakında bu ms hastalığınada bir çözüm bulunacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz