Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Bitkisel Çaylar » Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Mısır Püskülü Nedir?

Mısır püskülü genellikle mısır çiçekleri ile birlikte büyüyen iplik benzeri liflerin adıdır.

Mısır püskülü aslında çiçeğin bir aksesuarıdır ve tohumlara bağlı stil olarak bilinir. Başlangıçta, mısır püskülü hakkında gerçekten özel bir şey yoktu, ancak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek birkaç ilginç faydaya sahip olduğu keşfedilene kadar.

Mısır püskülü, bilim adamları tarafından yakın zamanda “yeniden keşfedilmeden” çok önce yüzyıllar boyunca kullanılmıştı. Aslında, eski Çin, Fransız, Türk ve hatta Kızılderili tıbbında kullanımı yaygındır.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır

Mısır püskülü çayı yapmak için, ihtiyacınız olan tek şey suya kıyılmış mısır püskülü eklemektir. Bir çorba kaşığı mısır püskülü yaklaşık 1 bardak suya yeterlidir. Kaynamış suya ekleyin,yaklaşık 15 dakika bekletin ve sonra soğutun.Süzerek tüketebilirsiniz

Daha sonra isterseniz balla tatlandırabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan mısır püskülü çayı buzdolabınızda 72 saate kadar saklanabilir.

Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Mısır püskülü çayı kan şekerinin yönetimine yardımcı olur,mısır püskülü çayında kan şekeri kontrolünü iyileştiren özel flavonoidler vardır. Ayrıca mısır püskülü nün böbrek hastalığı gibi diyabetle ilişkili komplikasyonları önlemeye bile yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

  1. Tansiyon Yönetimine Yardımcı Olabilir

Mısır püskülü, birkaç farklı mekanizma ile çalışan kan basıncının yönetimine yardımcı olabilir. Örneğin, çalışma özelliklerinden biri, bir diüretik olarak işlev görmesidir.Üstelik reçeteli diüretik ilaçlara alternatif olabilir.

Buna ek olarak, anjiyotensin dönüştürücü enzim olarak bilinen ve kan damarlarının daralmasına neden olan bir enzimin inhibe edilmesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da vardır. Bu enzimin inhibisyonu, kan basıncının daha fazla esnekliğe izin verdiği için kan basıncı kontrolünün ana dayanaklarından biridir.

  1. Kolesterol Seviyelerinin Optimize Edilmesine Yardımcı Olabilir

Kolesterolü düşürmek için birçok reçeteli ilaç zaten mevcut olsa da, bu ilaçların istenmeyen yan etkileri vardır.Mısır püskülü çayı bu yan etkilere sahip olmadan kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Mısır püskülü çayı kötü LDL kolesterol seviyelerini düşürür, istenen HDL kolesterol seviyelerini arttırır. Araştırmalarda farelerin yüksek yağlı bir diyetle beslendiği durumlarda bile, bu etkilerin devam ettiği görüldü.

  1. Cilt Sağlığını Geliştirmeye Yardımcı Olur

Mısır püskülü çayı, genel cilt sağlığının düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan zengin bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, vücudun en önemli yapısal proteinlerinden biri olan ve ciltte bol miktarda bulunan protein kolajeninin doğal üretimine katılır.

Bu ve diğer birçok antioksidan vitamin ayrıca UV hasarına erken yaşlanma ve cilt bozulmasına neden olabilecek faktörleri azaltmaya yardımcı olur.

  1. Artrit Ağrı ve Belirtilerinin Yönetimine Yardımcı Olabilir

Aslında ağrı ile birlikte yoğun şişlik ve hassasiyete neden olan osteoartrit, romatoid artrit ve gut artrit gibi birkaç farklı artrit hastalığı türü vardır. Mısır püskülü çayı tüketimi, ürik asit birikimini azaltmanıza yardımcı olabileceğinden, gutla baş etmede özellikle yararlı olabilir.

Günde üç bardak mısır püskülü çayı ile başlamanız ve ağrının azalması ile günde 1 bardak çay tüketmeniz tavsiye edilir.

  1. Normal Kan Pıhtılaşmasını Kolaylaştırır

insanlarda kan pıhtılaşma bozukluklarının dikkatli olmazlarsa ölümlerin kaçınılmaz olduğu durumlar vardır. Trombositopeni gibi durumları, yönetmek için K vitamini gerektirebilecek ciddi kanamalara neden olabilir.

Mısır püskülü çayı, kan pıhtılaşma süreci için gerekli olan bol miktarda K vitamini sağlar. Bu ayrıca bir yaralanma veya kaza durumunda aşırı miktarda kan kaybetmenize engel olur.

  1. Kemik Sağlığını Destekler

Pıhtılaşma sağlayan K vitamini yardımına ek olarak, kalsiyum emilimi ve daha sonra kemik dokusunun mineralizasyonu için de çok önemlidir. Yetersiz K vitamini tüketimi, yaşlılıkta kırık veya osteoporoz riskinin artmasına neden olabilir.Mısır püskülü çayı tüketimi, bu sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  1. İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Tedavisinde Yardımcı Olabilir

İdrar yolu enfeksiyonlarına genellikle bakteriler neden olur, ancak bazen sadece idrar yolu boyunca enflamatuar süreçlerin sonucu olabilir. Mısır püskülü çayı tüketimi rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir ve ayrıca enfeksiyonu kötüleştirebilecek bakterilerin büyümesini baskılayabilir. Mısır püskülü çayı idrar yollarında ki iltihabı atmaya yardımcı olur.

  1. Böbrek Taşlarının Önlenmesine Yardımcı Olur

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle böbrek taşlarıyla ilişkilidir, ancak birinin diğeriyle kesinlikle eş anlamlı olduğu kuralı yoktur. Birçok durumda böbrek taşları yetersiz su tüketiminin ve böbrek içindeki yapılarda minerallerin kristalleşmesinin sonucudur.

Tedavi edilmeden bırakılırsa, şiddetli ağrıya, idrarda kan veya daha kötüsüne neden olabilirler, ancak düzenli olarak tüketilen mısır püskülü çayı, böbreklerin idrara çıkmasını ve sık sık kızarmasını teşvik eden bir diüretik etkiye sahip olduğu için bunun meydana gelme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Böbreklerden ne kadar çok sıvı alınırsa, sağlık açısından iyidir.

  1. Sindirimi Geliştirir

Sindirim süreci genellikle doğru yiyecekler tüketerek veya mısır püskülü çayı içerek arttırılabilir. Bu içeceğin tüketimi, tüketilen gıda maddesinin bozulmasını artıran safra asidi ve diğer enzimlerin salınımını uyarmaya yardımcı olur.

Buna karşılık, aşırı gaz, kramp ve diğer semptomlar gibi sindirim bozuklukları benzer şekilde en aza indirilir.

Mısır püskülü çayı zayıflatır mı ? 

Sindirime olan faydaları ile mısır püskülü çayı besinlerin iyi sindirlmesini sağlar ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olabilir. Mısır püskülü’nün kilo verme üzerindeki etkileri hala araştırma sürecindedir. Ama hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda yağ yakmaya yardımcı olduğu gözlenmiştir

Sonuç

Mısır püskülü çayı yapmak veya elde etmek zor değildir, bu yüzden denememek için neredeyse bir nedeniniz yoktur. Birçok sağlık faydası oldukça şaşırtıcıdır, bu nedenle düzenli olarak tüketmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz