Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sebze ve Meyvelerinn Şifaları » Mısır Nedir?Mısırın Faydaları

Mısır Nedir?Mısırın Faydaları

Mısır Nedir?Mısırın Faydaları

Mısır Nedir ? Süt Mısırın Faydaları

Mısır Nedir ?

Mısır, her biri ‘mısır ipeği’ adı verilen ipek benzeri iplikler tarafından korunan ve bir kabuğa sarılmış çekirdek sıralarıyla kaplı olan ‘kulaklarda’ büyür. Mısır, Zea mays olarak bilimsel olarak bilinir.Ülkemizde her çeşidi tüketilmektedir.Haşlanmış mısır,közlenmiş mısır vb. yanında, mısır unu ve mısır gevrekleri sık kullanılmaktadır.Ayrıca hayvansal yem olarak da kullanılmaktadır.Peki mısırın faydaları nelerdir göz atalım

Mısırın Yararları

Süt mısırın sağlığa faydaları arasında diyabetin kontrol edilmesi, kalp rahatsızlıklarının önlenmesi, hipertansiyonun azaltılması ve doğumda nöral tüp defektlerinin önlenmesi sayılabilir. Mısır dünyanın en popüler tahıllarından biridir ve ABD, Afrika vb. Dahil birçok ülkede temel gıdaları oluşturur. Sadece günlük metabolizma için gerekli kaloriyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda A, B, E vitaminleri bakımından zengin bir kaynaktır ve birçok mineral içerir. Yüksek lif içeriği, kabızlık, hemoroit gibi sindirim rahatsızlıklarının ve kolorektal kanser gibi hastalıkların önlenmesinde rol oynamasını sağlar. Mısırda bulunan antioksidanlar ayrıca anti-kanser ajanları olarak görev yapar ve Alzheimer’ı önler.

Mısırın sağlığa faydaları, içinde kaliteli besinlerin bulunmasıyla sunulmaktadır. Ayrıca, fitokimyasallar bakımından zengin olması, birçok kronik hastalığa karşı koruma sağlar. Mısırın sağlığa faydalarından bazıları şunlardır:

  • Zengin Kalori Kaynağı: Mısır zengin bir kalori kaynağıdır ve birçok popülasyonda temel beslenmenin bir parçasını oluşturur. Mısırın kalorifik içeriği, tahıllarda en yüksek olanlardan biri olan 100 gramda 342 kaloridir.
  • Hemoroitlerin ve Kolorektal Kanserin Önlenmesi: Bir fincan mısırın lif içeriği, günlük önerilen miktarın% 18.4’ünü tutar. Bu, kabızlık ve hemoroid gibi sindirim sorunlarının hafifletilmesinde ve kolon kanseri riskinin azaltılmasında yardımcı olmaktadır.
  • Zengin Vitamin Kaynağı:Mısır, B vitamini bileşenlerinde, özellikle Thiamin ve Niacin bakımından zengindir. Thiamin, sinir sağlığını ve bilişsel işlevi korumak için çok önemlidir. Niasin eksikliği Pellagra’ya; ishal, demans ve dermatit ile karakterize ve genellikle yetersiz beslenmiş bireylerde gözlenen bir hastalık. Mısır aynı zamanda vücutta protein ve lipit metabolizmasının yanı sıra karbonhidrat için gerekli bir vitamin olan iyi bir Pantotenik asit kaynağıdır. Gebe kadınlarda folik asit eksikliği, düşük kilolu bebeklerin doğumuna neden olur ve ayrıca doğumda nöral tüp defektlerine neden olabilir. Mısır günlük folat ihtiyacının büyük bir kısmını sağlar. Sarı mısır vücutta A vitamini oluşturan, iyi görme ve cildin bakımı için gerekli olan zengin bir beta-karoten kaynağıdır. Mısır taneleri, E vitamini bakımından da zengindir.
  • Gerekli Mineraller Sağlar: Mısır, magnezyum, manganez, çinko, demir ve bakır dışında bol miktarda fosfor içerir. Ayrıca selenyum gibi iz mineraller içerir. Fosfor normal büyüme, kemik sağlığı ve normal böbrek fonksiyonlarının sürdürülmesi için esastır. Magnezyum normal kalp atış hızını korumak ve kemik kuvvetini korumak için gereklidir.
  • Mısırın Antioksidan Özellikleri: Özellikle C vitamini bakımından zengin olması bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Ayrıca hücre yenilenmesini teşfik eder..

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz