Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Nedir » Mide Virüsü Nedir ? Mide Virüsü Belirtileri Nelerdir. Mide virüsünden nasıl korunulur

Mide Virüsü Nedir ? Mide Virüsü Belirtileri Nelerdir. Mide virüsünden nasıl korunulur

Mide Virüsü Nedir ? Mide Virüsü Belirtileri Nelerdir. Mide virüsünden nasıl korunulur

Mide virüsü,Mide problemleri her zaman ortaya çıkabilir ve sonunda geçer. Bir virüs sindirim sisteminize girdiğinde, mide ve bağırsakta iltihaplanmaya neden olabilir, bu da ishali ve diğer rahatsız edici semptomlara yol açabilir.

 • Durumunuzu yönetmek ve daha iyi bir iyileşmeyi kolaylaştırmak için hangi yiyeceklerin, neyin önüne geçilmesinin yanı sıra, neyi yemeye ihtiyacınız olduğunu öğrenin.
 • Bir virüs sindirim sisteminize girdiğinde ve birkaç gün süren rahatsız edici semptomlara neden olduğunda ne olur? Şu anda yaşadığınız şey, genellikle mide gribi veya gastroenterit olarak adlandırılan bir hastalıktır.

Mide Virüsü Nedir?

Bir mide virüsü (veya mide gribi), mide ve bağırsakların iltihaplanmasına neden olan ve rahatsız edici, sindirime bağlı çeşitli semptomlara neden olan bir hastalık türüdür.ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, bu duruma neden olabilecek birçok virüs türü vardır, bazıları aşağıdadır

 • Norovirüs: Norovirüsün çok bulaşıcı olduğunu ve sağlıksız yiyecekler, su veya yüzeyler gibi çeşitli yollarla yayılabileceğini belirtmektedir.Ayrıca akut gastroenterit en yaygın nedeni olarak kabul edilir.
 • Rotavirüs: Rotavirüs, virüslerin Reoviridae familyasına aittir ve çift kabuklu bir dış tabaka tarafından çevrelenmiş çift iplikli RNA ile tanımlanır. Diğer virüslerde olduğu gibi, çok bulaşıcıdır ve bebeklerde ve çocuklarda şiddetli ishale neden olur .
 • Astrovirüs: Astrovirüs suşları, Mamastrovirus ailesine ait tek iplikçikli, pozitif duylu ve zarfsız RNA virüsleridir. Virüs, çocuklar ve yaşlılar arasında bulaşıcıdır, ancak yetişkinler buna daha dirençlidir.

Bu virüsler genellikle sağlıksız yiyecekler veya su ile alınabilir. Bazı durumlarda, enfekte kaplar, havlular veya diğer kullanılan malzemeler hastalığı yayabilir.

Mide Virüsünün Belirtileri

Bir virüs sindirim sisteminizi etkilemeye başladığında, çeşitli belirtiler geliştirebilirsiniz, örneğin:

İshal Karın krampları ve ağrı
Mide bulantısı Kusma
Kas ağrıları veya baş ağrısı Düşük dereceli ateş

 

Karnınıza giren virüsün türüne bağlı olarak, semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişen yoğunluklarda bir ila üç gün içinde ortaya çıkabilir. Bu semptomları hemen yaşıyorsanız, doğru teşhis için önce bir doktora başvurunuz.

Mide virüsü için neler yapmalısınız ?

Mide virüsü iştahınızı kesse’de, kötüleşen semptomların olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için sağlıklı yiyecekler yemeye ve içmeye ihtiyaç duyacaksınız. İlk adımlar için önerilerimiz

1.Birkaç saatliğine yemeyi bırakın: Midenizin yerleşmesine izin verin, böylece kendinizi tekrar yiyecek ve su tüketmeye hazırlayabilirsiniz.

2.İçme sıvılarına yavaşça başlayın: Daha iyi hissettiğinizde, birkaç saat içinde az az su içmeye başlayın. Ancak, bulantı ve kusmayı şiddetlendirebileceğinden, bir kerede çok fazla su içmeyin.

 1. İdrarınızı kontrol edin : İdeal olarak idrarınız açık ve net olmalıdır. Bu, uygun şekilde hidratlandığınızı gösterir. Koyu renkli idrar, sıvılardan yoksun olduğunuz anlamına gelir. İdeal rengi elde edene kadar içmeye devam edin.

4.İlk önce yumuşak yiyecekler yiyin: Muz ve tavuk gibi sindirilebilen ve kolay sindirilebilen gıdalar, ishalden kaynaklanan kayıp besinlerin yenilenmesine yardımcı olabilir.

Muz genellikle bir mide gribinde tavsiye edilir, çünkü lif dışkıda biriken hacmin artmasına yardımcı olabilir, ancak elmanın da faydası çoktur.Sağlığınız gelişmeye başladığında, diğer sağlıklı yiyeceklere geçebilirsiniz, kendinizi yavaş yavaş yumurta, taze meyveler ve sebzeler gibi diğer yiyeceklere kolayca geçebilirsiniz

Miğdeniz buna tahammül ederse, zencefil çayı içmeniz belirtilerinize yardımcı olabilir. Midenizde bulantı, kusma ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar bileşikler içerir. Çayı yapmak için:

 1. 1 bardak suya bir taze zencefil kökü yerleştirin.
 2. Suyu beş dakika kaynatın ve 10 dakika boyunca dik tutun.
 3. Çayı kaynadıktan sonra süzün, sonra için. Günde iki ila üç kez tekrarlayın.

Mide Virüs Olduğunda Kaçınılması Gereken Gıdalar

Bazı besinler, iyileşirken sağlığınızı takviye etmenize yardımcı olsa da, kaçınmanız gereken yiyecekler de vardır. Özellikle, meyve suları ve kızarmış yiyecekler de dahil olmak üzere işlenmiş yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

 

Bunlar sindirim sisteminizi daha fazla tahriş edebilir. Aşağıdaki tablo, hangi yiyecek ve içeceklerden kaçınacağınızı daha fazla açıklamaktadır:

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri Baharatlı yiyecekler Kahve gibi kafeinli içecekler
Gazlı ve / veya şekerli içecekler Konserve veya paketlenmiş çorbalar Çikolata
Patates kızartması gibi kızarmış yiyecek Baharatlı yiyecekler Alkollü içecekler

Mide Virüsünden nasıl kurtulurum

Diğer viral enfeksiyonlarda olduğu gibi, mide gribi için kesin ve acil bir tedavi yoktur. Bunun yerine, vücudunuzun hastalığı yavaşça savaşması gerekecektir. Uygun hareket şekli, sağlıklı yiyecekleri yediğinizden ve bol sıvı tükettiğinizden emin olarak semptomlarınızı kontrol etmektir;

 

Bu da, dehidratasyon gibi komplikasyonları geliştirme riskinizi azaltacaktır. Çok fazla dinlenmeyi ve yüksek kaliteli uyku almayı unutmayın, çünkü bu da vücudunuzun virüsle savaşmasına yardımcı olacaktır.

Mide Gribi olmamak için neler yapmalıyız

Mide gribi avrupada en yaygın hastaneye yatış nedenlerinden biridir. Hemen tedavi edilmezse, ölümcül bile olabilir. Bu durumun tedavisi olmadığı için, aile üyeleri arasında hastalık yayma riskini azaltmaya yardımcı olmak için önlem almak gereklidir. Düzenli olarak takip etmeniz gereken bazı etkili ipuçları:

 • Yiyecek hazırlamadan önce ellerinizi ılık su ve triklossan içermeyen sabunla yıkayın.
 • Tüketmeden önce tüm meyve ve sebzeleri iyice yıkayın
 • Mutfak tezgahı gibi yiyeceklerin hazırlandığı alanı düzenli olarak temizleyin
 • Mutfak eşyalarını paylaşmaktan kaçının ve banyoda ayrı havlu kullanın

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz