Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Mide Ülseri Nedir ? Mide Ülseri Belirtileri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Mide Ülseri Nedir ? Mide Ülseri Belirtileri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Mide Ülseri Nedir ? Mide Ülseri Belirtileri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Ülser Nedir ? ( Mide ülseri Nedir ? )

Genellikle mide ağrıları olarak bilinen, mide zarının çevresinde ve bağırsaklarınızın üst kısmında ülser oluşur. Çeşitli araştırmalar, her 10 kişiden birinin yaşam boyu en az bir kez ülserle karşılaştığını ortaya koydu.

Sağlık uzmanları, mide üst bağırsak ve mide zarının zararlı mide asitleri tarafından tahriş edildiğinde ülser geliştirdiğini bildirdiler.

 

Mide ülseri neden olur? Aşırı alkol tüketimi, yanıklar, fiziksel yaralanma, radyasyon tedavisi, aşırı dozda anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) veya bakteri Helicobacter pylori (H.pylori) gibi mide asitlerinin bu durumuna çeşitli faktörler katkıda bulunur.

 

Ülser Çeşitleri

 

Yaygın ülser tiplerinden biri, ayrıca üç farklı ülser türüne bölünen peptik ülserdir:

 

Yemek borunuz da gelişen bir özofagus ülseri

Midenizi etkileyen mide ülseri

İnce bağırsaklarınızın üst kısmında yetişen bir oniki parmak bağırsağı ülseri

 

Mide Ülseri Belirtileri

 

En yaygın ülser belirtileri aşağıdadır

 

Göğüs ve göbek bölgesi arasında yanma hissi

Göğüs ve göbek bölgesi arasında hafif ve şiddetli ağrı

Mide ekşimesi

Hazımsızlık

İştah azalması

Kusma

Kilo kaybı

Mide bulantısı

Sık geğirme isteği

 

Her ne kadar mide rahatsızlığından kurtulmak için tedaviler mevcut olsa da, sağlığınız için ilaçların olumsuz etkilerden kaçınmak ve mide ülserinden kısa sürede kurtulmak için daima ülser için doğal tedavi tercih edebilirsiniz.

 

Ülser İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

 

Mide ülseri, mide ağrısı, mide yanması, mide ekşimesi mide gazları aklınıza hangisi gelirse gelsin size önerebileceğim ilk ve en faydalı doğal ürün ballı kudret narlı macun dur. Ballı kudret narlı macunu evde siz tam ayar tutturup yapamazsınız. Bunun için en yakın aktar’a gidip hazır kavanozda satılanından alabilirsiniz.Kesinlikle mide ülseri tedavisi için birebir bir karışımdır. Bu macunu günde kaç öğün yemek yiyorsanız yemeklerden yarım saat önce 1 yemek kaşığı yemeniz yeterlidir.Mümkünse tahta kaşık kullanın. Fiyatıda 25 TL civarında gelelim ülser tedavisi için diğer doğal yöntemlere

 

  1. Meyan kökü

 

Meyan kökü, ülser önleyici özellikleri nedeniyle bitkisel ilaçlarda hayati bir rol oynamıştır. Şifalı bitki, asidik bileşenlerden gelen mide zarını kaplamak için gereken mukus üretmek için bağırsak ve mideyi uyarır. Bu mukus sadece mideyi korumakla kalmaz, aynı zamanda zayıflatıcı ağrıyı azaltırken iyileşme sürecine de yardımcı olur.

 

  1. Sarımsak

 

Sarımsak, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip bir güç merkezidir. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar, yemeklerinize sarımsak özü eklemenin sadece ülser iyileşme sürecini hızlandırmakla kalmayıp aynı zamanda ülser gelişme olasılığını da azalttığını göstermiştir.

 

  1. Lahana Suyu

 

Lahana suyu mide rahatsızlıklarını uzak tutar. İçinde bulunan iyileştirici ve rahatlatıcı özellikleri, mide ülseri hastalarına anında rahatlama sağlar. Suyu, H. pylori bulaşıcı bakterileri gideren C vitamini ile doldurulur. Lahana suyu, peptik ülserin neden olduğu sindirim sistemi ağrısını tedavi etmek için nihai bir çözüm olabilir.

  1. Bal Mide Ülserine iyi Gelir

 

Antioksidanlarla zenginleştirilmiş bal, sayısız sağlık yararına sahiptir. Bunlardan biri mide yaralarını tedavi ediyor. Çeşitli araştırmalar, ülserleri önlemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için önemli bir rol oynayan anti-bakteriyel özelliklerini de kanıtlamıştır.

 

  1. Flavonoidler

 

Birçok yarı sentetik flavanoid, belirgin anti-ülser özelliklere sahiptir. Bu, diyete biyoflavonoid ilavesinin gastrik ülserleri tedavi etmenin etkili bir yolu olabileceği anlamına gelir. Etkili besin maddeleri, mide zarındaki yaraları tedavi etmek için mükemmel savunma mekanizmaları nedeniyle “mide koruyucu” olarak kabul edilir. Flavonoidler üzerine yapılan son bir araştırma, yeterli miktarda flavonoid yemenin olumsuz bir etkisi olmadığını göstermiştir.

 

Flavonoidleri aşağıdaki gibi gıda kaynaklarından elde edebilirsiniz ;

 

Kırmızı üzüm

Soya fasulyesi

Meyveler

Elma

Brokoli

Yeşil çay

Süs lahanası

 

  1. Probiyotikler

 

Probiyotikler insan sindirim sistemi için önemli mikroorganizmalar olan Nostoc, Cyanobacteria gibi bakteri veya parazitleri içerir. Aşağıdaki fermente gıdalar, probiyotiklerin alımını dengelemek için uygun bir yoldur:

 

Yoğurt

Kefir

Yağlı süt

Diyetinize probiyotikler eklemek, H. pylori bakterilerinin mide zarında yükselmesini önlemenin etkili bir yoludur.Mide yanması için bir bardak yağlı süt kullanabilirsiniz.

 

  1. Kızılcık

 

Tatlı ve ekşi, kızılcık ülser ve idrar yolu enfeksiyonlarıyla mücadele eder. Bakterilerin üremesini ve idrar kesesi duvarlarına yapışmasını önler. Bu kızılcık mekanizması ülser oluşumuna yol açan ciddi mesane enfeksiyonları ile ilişkili riskleri azaltır.

 

  1. Muzlar

 

Muzdaki ‘Leucocyanidin’ bileşiği vücuttaki mide mukus üretimini uyararak, mide duvarı ve sindirim asitleri arasında bir bariyer oluşmasına yardımcı olur. Dahası, lezzetli meyveler H. pylori bakterileriyle mücadelede önemli bir rol oynayan antibakteriyel maddeler ile yüklenir.

 

  1. Acı Biber

 

Birçok insan, büyük miktarlarda acı biber yemeyi mide ülserlerinin başlıca nedenlerinden biri olarak kabul eder.

Bu yaklaşımın aksine, son çalışmalar biber biberini mide ülserleriyle savaşmanıza yardımcı olacak etkili ve doğal bir ev ilacı olarak göstermiştir. Kapsaisin – midede asit üretimini azaltmak için bir uyarıcı olması, biberi faydalı kılan önemli bir faktördür. Ayrıca, kapsaisin midede kan dolaşımını arttırır ve mide zarını kaplamak için mukus üretimini arttırır.

 

Alt çizgi

 

Ülserler, hızla artan, yaygın bir tıbbi durum haline gelmiştir. Mide bozukluğu, uygun şekilde ve zamanında tedavi edilmezse şiddetlenebilir. Listelenen doğal ev ilaçları, uygun ilaçla alındığında, mide zarında yara oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, tıbbi tedavinin etkilerini iyileştirmeyi kolaylaştırırlar. Tüm ev ilaçları, doğal, kullanımı kolay ve hiçbir yan etkisi yoktur. Yinede ülser hastaları kendi kendine ilaç tedavisini seçmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz