Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Mevsimsel Alerjiden Korunma Yolları

Mevsimsel Alerjiden Korunma Yolları

Mevsimsel Alerjiden Korunma Yolları

Mevsimsel alerjiden korunmak için alınması gereken tedbirler

Mevsimsel alerji nedir. Diğer adıyla Rinit veya saman nezlesi nedir bir önceki yazımızda paylaşmıştık.Gelelim mevsimsel alerjiden yani rinit hastalığından korunmak için ne gibi tedbirler almalıyız. Alerjinin bir çok ismi var.Rinit, saman nezlesi, mevsimsel alerji, alerjik astım gibi isimleri değişik yoldan yazıyoruz aklınızda soru kalmasın istiyoruz.Aşağıda sıraladıklarımız çoğunuza yapması zor gelicek ama saman nezlesinden korunmak için mutlaka bu adımları izlemelisiniz.Şimdi nelere dikkat edeceğiz onlara göz atalım.

 1. Bol su tüketin. Her gün sekiz ila on bardak taze su için. Eğer susuz kalırsanız, burundaki akıntının atılması çok daha zorlaşacaktır.
 2. Polenlere maruz kalmayın.Polen sayısı yüksek günlerde veya özellikle tozlu veya rüzgarlı günlerde, Çok fazla dışarı çıkmayın.Dışarıda geçireceğiniz zamanı engelliyemiyorsanız mutlaka bir maske takın.
 3. Yatmadan önce duş alın. Cildinizde ve gece boyunca saçınızda kalan polen ve toz belirtilerinizi sizi kötüleştirebilir.Bu sebepten mutlaka yatmadan önce duş almayı ihmal etmeyin.
 4. Giysileri ve yatak örtülerini yıkayın. Yeni yıkanmış yatak örtüleri ve giysiler, alerjenlere maruz kalmanın azaltılmasına yardımcı olur.
 5. Evcil hayvanları eve girmeden önce mutlaka temizleyin. Dışarıda vakit geçiren evcil hayvanlar, polenlerle kaplı eve gelirler. Polen ve toza maruz kalmanızı sınırlandırmak için nemli bir bezle silin.
 6. Halı kaplı alanları sert yüzeyli zeminlerle değiştirin. Halı, vakumla çıkarılması neredeyse zor olan toz ve polenleri çeker ve tutar. Önemli mevsimsel alerji semptomlarınız varsa, halınızı temizlemesi kolay bir yüzeyle değiştirmekten çekinmeyin.
 7. Dağınıklıktan kaçının. Dağınıklık mevsimsel alerji belirtilerinizi daha da kötüleştiren ev tozu ve alerjenleri artırabilir. En iyi sonuçları elde etmek için, özellikle yatak odanızdaki karmaşayı giderin.
 8. Kapı ve pencereleri kapalı tutun. Polen sayısı yüksekse veya tozlu günlerde, maruz kalmayı sınırlamak için kapılarınızı ve pencerelerinizi kapalı tutun.

Alerjik rinit ve gıda alerjileri dahil olmak üzere alerjik hastalıklar, son birkaç on yılda çarpıcı bir şekilde artmıştır. Alerjiler şu anda her yaş için beşinci en önde gelen kronik hastalıktır ve 18 yaşın altındaki çocuklar için üçüncü en yaygın kronik hastalıktır.

İlaçlar sadece semptomları hafifletir. Alerji semptomlarını tedavi etmek sabır gerektirir. Şimdi hassas olduğunuz yiyecekleri bir süre hayatınızdan çıkararak, bağışıklık sisteminizi güçlendiren yiyecekleri tüketin.

Mevsimsel alerji sezonunda dikkat etmeniz gereken yiyecekler şunlardır.

 

 1. Alkol
 2. Kafein
 3. Geleneksel süt
 4. Çikolata
 5. Yer fıstığı
 6. Şeker
 7. Yapay tatlandırıcılar
 8. İşlenmiş gıdalar
 9. Kavun
 10. Muz
 11. Salatalıklar
 12. Ay çekirdeği
 13. Kabuklu deniz hayvanı
 14. Şişelenmiş narenciye suyu
 15. Ekinezya
 16. Sarı papatya
 17. Buğday
 18. Soya
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz