Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Sağlıklı Yaşam » Mevsimsel alerji nedir ? Mevsimsel alerji belirtileri nelerdir

Mevsimsel alerji nedir ? Mevsimsel alerji belirtileri nelerdir

Mevsimsel alerji nedir ? Mevsimsel alerji belirtileri nelerdir

Mevsimsel alerji nedir. Mevsimsel alerji belirtileri nelerdir

Mevsimsel alerji bir diğer adıyla saman nezlesi olarakta bilinir.Peki mevsimsel alerjik rinit nedir ? Taze kesilmiş çimen, çiçek açan ağaçlar ve çiçekler ve yabani otlar polen salgılar ve her yıl yaklaşık 10 milyon ila 15 milyon kişiye mevsimsel alerjilere neden olur.  Alerjik rinit, saman nezlesi ve sadece ilkbaharda olmaz, yaz boyunca ve sonbaharda oluşan mevsimsel alerjilerin tıbbi terimidir. (Bazı yiyeceklerin, hatta sağlıklı yiyeceklerin bile alerjilerinizi daha da kötüleştirebileceğini biliyor muydunuz?

 

Polen sayısının arttığının iklim değişikliğinin sağlığa etkilerinden biri olduğunu biliyoruz ; 2000 yılında, polen sayısı metreküp başına 8.455 tanede kaydedilmiştir. 2040 yılına gelindiğinde, bu sayının 20.000’den fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Saman nezlesi sıklıkla genç yaşta başlarken, herhangi bir zamanda herhangi birisine isabet edebilir. Bazen mevsimsel alerji semptomları yıllar içinde kaybolur, ancak daha sonra tekrar yaşamayı sürdürür. Mevsimsel alerji semptomlarını bir yerde yaşıyorsanız ve farklı bitki örtüsü türleriyle yeni bir bölgeye taşınırsanız, alerjileriniz uzayabilir.

Her ağaç, çiçek ve yabani ot polen salgılar, ancak bütün bireyler tüm polenlere karşı duyarlılığı veya alerjik reaksiyonları arttırmaz. Dikkat etmek ve alerji semptomlarınızı neyin tetiklediğini bilmek önemlidir.

 

Bu Öfkeli alerji hastalarının neredeyse üçte biri, bazı yiyeceklere alerjik bir tepki de yaşamaktadır. Bunlar arasında salatalık, kavun , kabak, ayçiçeği tohumu , muz  ve papatya çayı bulunur. Eğer bir öfkeli alerjiniz varsa bu yiyeceklerden kaçının.

Tedavi edilmezse, mevsimsel alerji semptomları sefil semptomlara neden olur, günlük aktiviteleri etkiler ve astım ataklarına yol açabilir . Astımlı kişilerin yaklaşık yüzde 80’i mevsimsel alerjilerden muzdarip.

Mevsimsel alerji semptomlarını tetikleyen aynı polen ve alerjenler astım krizlerine neden olabilir; Bu duruma alerjiye bağlı astım veya alerjik astım denir.

Bağışıklık sistemi zayıflamış, KOAH ve diğer solunum koşullarına sahip kişiler, daha fazla komplikasyonları önlemek için mevsimsel alerji semptomlarını yönetmelidir. Diyetteki değişiklikler, doğal takviyeler, uçucu yağlar ve yaşam tarzı değişiklikleri bu komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Mevsimsel alerji belirtileri nelerdir

Alerji semptomları sizi çok kötü hissettirir. Tıkanıklık, burun akıntısı kaşıntılı gözler ve hapşırma vücudunuzu yıpratır. Alerjik rinit semptomlarının ciddiyeti mevsimden mevsime göre değişmekle birlikte, mevsimsel alerjiniz varsa olasılıklar günlük yaşamınızı etkiler.

Araştırmacılar, son 30 yılda mevsimsel alerji semptomlarının neden kötüye gittiği konusunda kaygı duyuyorlar ancak polen, küf ve bazı gıdalara karşı alerjilerin katlanarak büyüdüğü konusunda hemfikirler

 

Pek çok saman nezlesi semptomu, soğuk algınlığı  veya  sinüs enfeksiyonuna benzer , ancak soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonları mevsimsel alerjilerden çok daha hızlı bir şekilde gelir ve gider. Alerji semptomları polen uykuda olana kadar kaybolmaz.

Alerjen polen, küf veya başka bir havadaki madde olduğunda, semptomlar tipik olarak akciğerlerde, burunlarda ve gözlerde ortaya çıkar. Gıda alerjileri ,  diğer taraftan, en sık ağız, mide etkileyen ve deri döküntüleri neden olabilir.

Yaygın mevsimsel alerji belirtileri şunlardır:

 • Tıkanıklık
 • Aşırı mukus üretimi
 • Hapşırma
 • Burun akması
 • Kaşıntılı sulu gözler
 • Cızırtılı boğaz
 • Kulaklarda gıdıklama / tahriş
 • Azalan konsantrasyon ve odaklanma
 • Azalan karar verme
 • Yorgunluk ve uyku bozuklukları
 • Ruh hali
 • Sinirlilik
 • Düşük kan basıncı
 • Astım
 • Kurdeşen
 • Egzama
 • Orta kulak enfeksiyonları

Dışarıda geçireceğiniz zamanın sınırlandırılması, saman nezlesi veya mevsimsel alerji semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ancak bu en iyi çözüm değil. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında kapalı mekanlarda sıkışıp kalmak isteyen var mı ?

Alerji genellikle önlenemez, ancak alerjik reaksiyonlar önlenebilir . Tedavi hedefi alerjenle temastan kaçınmaktır  ancak mevsimsel alerjisi olan kişiler için bu son derece zordur.

Mevsimsel alerji belirtilerinizi tedavi etmek , yemeklerinize, yaşam tarzınıza ve doğal tedavilerinize yönelik çok yönlü bir mücadele gerektirir. Mevsimsel alerjinizi tedavi etmek için doktorunuzdan yardım almayı ihmal etmeyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz