Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Cinsel Sağlık » Meme Başı Egzeması Nedir ? Meme Başı Egzaması Belirtileri ve Tedavisi

Meme Başı Egzeması Nedir ? Meme Başı Egzaması Belirtileri ve Tedavisi

Meme Başı Egzeması Nedir ? Meme Başı Egzaması Belirtileri ve Tedavisi

Egzama nedir?

Egzama cildinizin dış tabakası sizi dış bakterilerden, alerjenlerden ve irritanlardan koruyamadığında oluşur.

Ulusal Egzama Derneği , atopik dermatit en yaygın egzama formu ve sadece Birleşik Devletler’de 18 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir.

Egzamanın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, sizde veya ailenizde egzama, astım veya saman nezlesi varsa, daha fazla risk altındasınız demektir .

Meme Başı Egzeması Belirtileri

Meme üzerindeki egzama meme ucunun kaşıntısı belirtileri ile en yaygın nedenlerinden biridir. Göğsünüzün gerisinde de çatlaklıklar oluşabilir. Semptomlar değişebilir olsa da, şunlarla karşılaşabilirsiniz:

  • Kaşıntı
  • Kuru, çatlamış veya pullu cilt
  • Göğüslerinizdeki derinin kırmızı veya kahverengimsi gri bölgeler oluşturması
  • Tekrarlanan kaşıntılardan sonra sıvıyı ve kabuğunu boşaltabilecek küçük şişlikler
  • Şişmiş veya aşırı hassas ciltleri kaşıma isteği

Meme Başı Egzaması Tedavisi ve Önleme

Egzama şu anda tedavi edilemediği için uzun süreli ve kalıcı olabilir. Bununla birlikte, çeşitli tedaviler ve önleyici tedbirler mevcuttur. Bu seçenekleri göz önünde bulundurun:

  • Neminizi korumak için cildinizi günde birkaç kez nemlendirin. Bu, farklı kremler, losyonlar veya petrol jeli ile yapılabilir.
  • Reaksiyonu tetikleyen şeyleri tanımlayın ve durumu daha da kötüleştirebilecek şeylerden kaçının. Yaygın tetikleyiciler stres, ter, polen, gıda alerjileri ve sert sabunlar ve deterjanlardır.
  • 15 dakikadan az süren sıcak (Çok sıcak değil) duşlar alın.
  • Alevlenmeyi önlemek için seyreltilmiş bir çamaşır suyu banyosu alın. 1/4 ila 1/2 fincan ev çamaşır suyu kullanın (konsantre değil) ve ılık suya sahip standart büyüklükte bir küvete ekleyin. Suda sadece 10 dakika bekleyin, ancak haftada üç kezden fazla almayın. Egzama için çamaşır suyu banyosunu denemeden önce doktorunuza danışın.
  • Duş aldıktan veya banyo yaptıktan sonra, cildinizi biraz nemli olana kadar hafifçe nemlendirin ve nemlendiriciyi uygulayın.

Semptomlar devam ederse, birinci basamak doktorunuzla randevu alın.

Günlük aktivitelerinize ,uykusuzluğa veya bir deri enfeksiyonu geliştirmeye başladığınızı düşünüyorsanız, ciddi rahatsızlık yaşıyorsanız doktorunuzu görmek önemlidir .

Cilt enfeksiyonları, etkilenen bölgede kırmızı çizgiler, sarı kabuklar veya irin ile karakterizedir.

Sonuç olara egzaman ciddi ve rahatsız edici bir rahatsızlıktır.Henüz tedavisi bulunmamaktadır.Herşeyin başı önlem almaktır. Meme başı egzama belirtilerinden herhangi biri sizde belirtileri var ise mutlaka doktorunuza başvurunuz

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz