Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Mazı Yağı Nedir,Mazı Yağı Faydaları

Mazı Yağı Nedir,Mazı Yağı Faydaları

Mazı Yağı Nedir,Mazı Yağı Faydaları

Mazı Yağının sağlığa faydaları, Romatizmal hastalıklara iyi gelir, metabolizmayı ve hormon sentezini iyileştirmeye yardımcı olur, adet öncesi sendromun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur, böceklerin yol açtığı hastalığın giderilmesine yardımcı olur ve ayrıca sağlığın geri kazanılmasına yardımcı olur.

Diğer faydalar arasında burun tıkanıklığını gidermek, kilo yönetimine yardımcı olmak, parazitik kurtları yok etmek ve cilt bakımına yardımcı olmak yer alıyor.

(Mazı bitki) mazı yağı nedir?

Mazı esansiyel yağı, aynı zamanda hayat ağacı olarak da adlandırılan ve Kanada’nın kuzeyine ve doğusuna özgü olan Mazı bitkisinden elde edilir, ancak yavaş yavaş ABD dahil diğer yerlere yayılmıştır.Mazı esansiyel yağı ağacın yapraklarının buharla damıtılmasıyla elde edilir

Mazı Yağının Faydaları

 

 1. Romatizmadan kurtuluş sağlayabilir

Mazı esansiyel yağı, romatizmadan kurtulmayı sağlayabilir, çünkü vücudu detoksifiye edebilir, idrara çıkma ihtiyacını artırabilir (diürez) ve zararlı maddeleri idrar yoluyla vücuttan dışarı çıkarabilir. Mazı esansiyel yağı bunu başarır çünkü doğada idrar söktürücüdür, dolayısıyla idrar yoluyla toksik maddelerin atılımını hızlandırır. Aynı zamanda kaslara ve eklemlere kan ve lenf akışını artırarak uyarıcı olarak da hareket edebilir ve eklemlerde ürik asitin etkisini ve birikmesini önler.

 1. Sıkılaştırıcı Olarak Çalışabilir

Mazı esansiyel yağı, özellikle diyet içine alındığında hem içten hem de dıştan lokalize daralmayı teşvik ettiği için büzücü için iyi bir örnek teşkil eder.

Bu şekilde tüketildiğinde Mazı esansiyel yağının, iltihaplı olabilen (örneğin hemoroid) dokuları daralttığı bilinir, ancak aynı zamanda kan damarlarının vazokonstriksiyonuna neden olabileceği söylenir. Özellikle kan akış bozuklukları hipertansiyonu çekiyorsa, vazokonstriksiyonun kontrol altında tutulması gerekir. Bunun yanı sıra cilde yerel olarak uygulamak, sivilce izlerini en aza indirmek ve gözenek boyutunu küçültmek için harikadır. Cildi sıkılaştırır sivilce oluşumunu önler

 1. Metabolizmayı ve Hormon Sentezini Geliştirmeye Yardımcı Olabilir

Mazı esansiyel yağı, endokrin bezlerinin vücudun genel refahına katkıda bulunan hormonları salgılaması için uyarmadaki işlevleri için faydalı olabilir ve ayrıca hücre ve doku onarımını başlatan rejeneratif özelliklere sahip olabilir.

Bu esansiyel yağın bu hareketi daha sonra, vücudun uygun şekilde büyümesine ve gelişmesine yol açabilecek sindirim ve sinir sistemi dahil olmak üzere hemen hemen tüm vücut sistemlerinin metabolik aktivite oranını artırabilir.

Bu aynı zamanda metabolik hızı belirleyen tiroid bezinde de belirgindir. Tiroid hormonunun üretimindeki artış, kilo kaybını, artan enerji seviyelerini ve gelişmiş beyin fonksiyonlarını gösterir.

 1. Premenstrüel Sendrom (PMS) Belirtileri Azaltmaya Yardımcı Olur

Mazı esansiyel yağı, adet başlamadan önce hissedilen rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olan zengin bir bileşen karışımına sahiptir. Ağrının hissedildiği bölgeye (genellikle karın) hafifçe masaj yapıldığında veya banyo suyuna eklendiğinde, adet sırasında düzenli kan akışını önleyebilecek herhangi bir tıkanıklığı temizler.

Kramp ağrılarını veya herhangi bir zayıflık ve bulantı hissini hafifletebilir. Mazı esansiyel yağının kokusu aynı zamanda ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 1. Hastalığa Neden Olan Böcekleri Püskürtmeye Yardımcı Olabilir

Bu esansiyel yağ, sivrisinekler, pire, keneler ve tahtakurular gibi böcekleri evden uzak tutar.Dang humması ve sıtma gibi böcek kaynaklı hastalıkların yayılmasını önleyebilecek yüksek toksisite seviyesine sahiptir.

 

 1. Genel Hastalıkların Tedavisine Yardımcı Olabilir

Mazı esansiyel yağı etkili bir tonik olarak işlev görebilir ve vücudu enfeksiyona neden olan yabancı istilacıların saldırılarına karşı koruyarak ve ayrıca yaşamı süren kimyasal reaksiyonları (metabolizma) artırarak sağlığa kavuşturabilir.

Düzenli kullanımda, mazı esansiyel yağı, mide, karaciğer, boşaltım ve sinir sistemleri dahil olmak üzere vücuttaki organların ve sistemlerin genel işlevlerini iyileştirir, işlevlerini yerine getirmede gecikme olmamasını sağlar.

 1. Burun tıkanıklığı rahatlatmak için yardımcı olabilir

Burun tıkanıklığı, vazokonstriktörün rahatlamasını gerektiren şişmiş (veya dilate) kan damarlarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Burun tıkanıklığını gidermek için Mazı esansiyel yağı gibi doğal kaynaklar kullanılabilir.

Solunduğunda, bu esansiyel yağ, burun hava yollarındaki fazla sümüğün temizlenmesine yardımcı olabilir ve böylece nefes almayı kolaylaştırır. Mazı esansiyel yağı ayrıca birçok yan etki ile ilişkili toksik bir bileşik olan

 1. Kilo Yönetimine Yardımcı Olur

Mazı esansiyel yağın idrar söktürücü özelliği, ağırlık yönetiminde de önemlidir; Aynı zamanda temel işlemleri gerçekleştirmek için yakılan kalori miktarına eşit olan metabolizmayı da uyarır. Teorik olarak, bu kesinlikle hiçbir şey yapmadan daha fazla kalori kullandığınız anlamına gelir.

 1. Paraziter Solucanları Ortadan Kaldırma

Vücuttaki bulaşıcı kurtların çoğalması, kronik hastalıklara ve beslenme eksikliğine yol açabilir. Mazı esansiyel yağı, bu bulaşıcı solucanların yüksek toksisitesi nedeniyle hızlı bölünmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bilinen bir zehir olan Thujone, mazı esansiyel yağın toksik seviyesinden sorumludur ve varlığı, uygun şekilde kontrol edilmediğinde kronik sağlık koşullarına neden olabilecek kancalı kurtlar ve tenya kurtları dahil bulaşıcı kurtları öldürür.

 1. Mazı Esansiyel Yağı Cildi Güzelleştirmeye Yardımcı Olabilir

Mazı esansiyel yağı cilde uygulandığında uyarıcı olarak işlev görebilir, çünkü kılcal damarların genişlemesini ve kanın cilt yüzeyine dolaşımını destekleyen hafif bir iltihap ve kızarıklığa neden olabilir. Mazı esansiyel yağı topikal olarak uygulandığında, aktif olarak eski yüzey hücrelerini değiştirmek için yeni cilt hücrelerinin oluşumunu teşvik eder ve cildin parlak ve genç görünmesini sağlar.

 1. Bağışıklık Sistemi Fonksiyonunu Artırabilir

Mazı esansiyel yağı, özellikle stres zamanlarında, bağışıklık sisteminin fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Bunu, vücuttaki beyaz kan hücresi üretimini düzenleyerek vücudun zararlı ajanlardan korumasına yardımcı olan T hücrelerinin üretimini artırarak yapabilir. Mazı esansiyel yağı ayrıca, bulaşıcı organizmalara maruz kalmayı azaltan ve başka bir güvenlik katmanı ekleyen antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz