Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Genel » Maydanoz Yağı Nedir? Maydanoz Yağının Faydaları

Maydanoz Yağı Nedir? Maydanoz Yağının Faydaları

Maydanoz Yağı Nedir? Maydanoz Yağının Faydaları

Maydanoz Yağı Nedir?

Maydanoz esansiyel yağı, Parsley (Maydanoz) bitkisinin köklerinden, yapraklarından ve tohumlarından buhar damıtması ile elde edilir. Yetiştiriciliği bugün dünyaya yayılmış olsa da, Akdeniz bölgesine özgüdür.

Maydanoz Yağının Faydaları

 

 1. Sıkılaştırıcı Özelliklere Sahiptir

Maydanoz esansiyel yağı etkili bir şekilde büzücü olarak hareket edebilir, cilt ve bağırsaklar dahil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde kasılmalara neden olabilir. Düzenli kullanıldığında, maydanoz esansiyel yağı dişleri diş etlerine sıkıca tutturur, saç tellerini saç köklerine tutturur ve cilde yapısal sağlamlık sağlar. Ayrıca akne ve hemoroit  tedavisinde kullanılmaktadır.

 

 1. Şişkinlik rahatlatmak

Maydanoz esansiyel yağı, gazın giderilmesinin en iyi yolu olabilir, çünkü aşırı gazın giderilmesine yardımcı olmakta ve aynı zamanda zahmetli gıda maddelerinin sindiriminde yardımcı olabilecek enzim sentezine yardımcı olmakta etkilidir. Ayrıca reçeteli ilaçlardan çok daha güvenli olma eğilimindedir ve enzim salgısını arttırma kabiliyetini de dikkate almak gerekir.

 1. Kan Temizliğini Destekleyin

Vücutta ve kanda atık birikmesi, kötü performans gösteren organlara ve sistemlere neden olabilir.Maydanoz esansiyel yağı, toksik maddeleri çıkararak ve ihtiyaç duyulan hücrelere ulaşan oksijen seviyesini artırarak karaciğeri destekleyerek kanın arındırılmasına yardımcı olabilecek doğal bir ilaçtır. Böylece, maydanoz esansiyel yağı, dolaşım düzenleyici bir madde olarak düşünülebilir.

 1. Kan basıncını düşürür

 

Maydanoz esansiyel yağı, uzun süreli kullanıldığında olumsuz bir etkisi olmadan kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Kan damarlarını genişletmeye, arterlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya ve kan akışını arttırmaya yardımcı olur, böylece arter duvarlarından bir miktar basınç alınır ve sonuçta kan basıncı düşer.

 1. Sindirim Destekler

Maydanoz esansiyel yağı, gıda partiküllerinin parçalanması için gerekli olan sindirim sularının salgılanmasını teşvik ederek sindirim sürecini iyileştirebilir, böylece tükettiğiniz miktarın vücut tarafından daha fazla kullanılması sağlanır.

 1. Adetin Düzenlenmesine Yardımcı Olur

Adet döngüsündeki düzensizlikler, beslenme yetersizlikleri, kilo alımı veya hormonal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Maydanoz esansiyel yağı, uterus kaslarında kasılmalar oluşmasına yardımcı olarak ve bu süre zarfında hormon seviyelerini optimize etmeye yardımcı olarak düzenli menstrüasyona neden olabilir. Östrojen salgılanmasını artırabildiğinden ve genellikle menstrüasyonla ilişkili olan ve sağlığı genel olarak iyi durumda tutan karın krampları veya ağrı ve yorgunluğun tedavisinde faydalı olduğundan, etkili olabilir.

 1. Gut ve Enflamasyonu Yönetir

Ürik asit, purinler parçalandığında üretilir ve genellikle böbrekler tarafından kandan alınır. Ürik asit eklemlerin çevresinde birikirse, böbrekler onu yok edemez ve gut denilen bir durum gelişir. Maydanoz esansiyel yağı, eklemlerdeki iltihaplanmanın azaltılmasına ve ayrıca vücuttaki ürik asit konsantrasyonunun azaltılmasına yardımcı olabilir. Sıvı çıktısının arttırılması için bir diüretik olarak da etkili olabilir, böylece fazla ürik asit ve diğer toksinler hızla atılır.

 1. Bağırsak Hareketlerini Geliştirir

Kabızlık sadece rahatsız edici değil, aynı zamanda çok acı verici ve hatta tehlikeli olabilir. Maydanoz esansiyel yağı bağırsakları temizlemeye yardımcı olabilir ve kabızlık çekenlere rahatlama sağlar. Dışkıyı gevşetmek ve dışkı kolon boyunca peristaltik hareketini artırmak için doğal bir müshil olarak hareket ederek bağırsak hareketini arttırmada etkilidir.

 1. Bakteriyel Büyümeyi Engeller

Maydanoz esansiyel yağı, patojenik organizmaları ( bakterileri ) doğal olarak elimine etmenin bir yolu olabilir, çünkü kendileri için toksik olan maddeler içerir, böylece çoğalmaları durdurabilir ve ortaya çıkabilecek herhangi bir enfeksiyonu tedavi edebilir.

 1. Cildin Görünümünü Geliştirir

Düzensiz cilt renk atmasını ortadan kaldırmak için maydanoz esansiyel yağı, oksidatif stresin cilt üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerdiğinden kullanılabilir. Düzenli uygulama aynı zamanda bu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur ve cilt pigmentasyonunu ve tenini bile dışarı çıkarabilir.

 1. Saç Uzamasını Destekler

Maydanoz esansiyel yağı saç derisine masaj yaparken, o bölgeye kan dolaşımı artar ve bu saçların uzamasını sağlar. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırıldığında saç kremi veya şampuan olarak uygulanabilir ve kepeklerden kurtulmaya, saçın orijinal rengini korumasına ve sonraki saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olabilir.

 1. Geliştirilmiş Ereksiyonlar ve Libido

Cinsel dürtü azalması sinir bozucudur; Ancak maydanoz esansiyel yağı yardımcı olabilir. Kan akışını iyileştirmedeki faydaları sayesinde, birçok reçeteli veya güvensiz ereksiyon ürününün yerine geçer. Ayrıca genel dolaşım sağlığını iyileştirmek için günlük olarak kullanılabilir.

 1. Solunum Bozukluklarını Tedavi Etmeye Yardımcı Olur

 

Maydanoz esansiyel yağı, mukusun (sıvı içeriğini arttırdıktan sonra) hava yollarından ve bronşlardan atılmasına yardımcı olmak için balgam söktürücü olarak etkili olabilir ve rahatsızlığa neden olan ve nefes almayı zorlaştıran diğer solunum ile ilişkili öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz