Alternatif Tıp ve Sağlık Haberleri – Aktarnette
Anasayfa » Cinsel Sağlık » Mastürbasyon Nedir ?

Mastürbasyon Nedir ?

Mastürbasyon Nedir ?

Mastürbasyon , genellikle orgazm noktasına (cinsel doruk noktasına) kadar cinsel uyarılma ve zevk elde etmek için cinsel organların kendi kendini uyarmasıdır. Genellikle orgazm sağlanana kadar penise veya klitorise dokunarak, okşayarak veya masaj yaparak yapılır . Bazı kadınlar mastürbasyon yapmak veya vibratör gibi “seks oyuncakları” kullanmak için vajinanın uyarılmasını da kullanır .

Kimler Mastürbasyon Yapar?

Hemen hemen herkes mastürbasyon yapar.Mastürbasyon, seks partneri olan insanlar arasında bile çok yaygın bir davranıştır . Ulusal bir çalışmada erkeklerin %95’i ve kadınların %89’u mastürbasyon yaptığını bildirmiştir. Mastürbasyon, çoğu erkek ve kadın tarafından deneyimlenen ilk cinsel eylemdir. Küçük çocuklarda mastürbasyon, büyüyen çocuğun vücudunu keşfetmesinin normal bir parçasıdır. Çoğu insan yetişkinlikte mastürbasyon yapmaya devam eder ve çoğu bunu hayatları boyunca yapar.

İnsanlar Neden Mastürbasyon Yapar?

Mastürbasyon, kendini iyi hissetmenin yanı sıra, özellikle partneri olmayan veya partnerleri seks için istekli veya müsait olmayan kişiler için zamanla oluşabilen cinsel gerilimi hafifletmenin iyi bir yoludur. Mastürbasyon, hamilelikten ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların tehlikelerinden korunmak isteyen kişiler için de güvenli bir cinsel alternatiftir . Bir erkeğin kısırlık testi veya sperm bağışı için meni örneği vermesi gerektiğinde de gereklidir . Bir yetişkinde cinsel işlev bozukluğu olduğunda, bir kişinin orgazm yaşamasına (genellikle kadınlarda) veya varışını geciktirmesine (genellikle erkeklerde) izin vermek için bir seks terapisti tarafından mastürbasyon reçete edilebilir.

Mastürbasyon Yapmak Normal mi ?

Mastürbasyon bir zamanlar bir sapıklık ve zihinsel bir sorunun işareti olarak kabul edilirken, artık mastürbasyon normal, sağlıklı, hoş, tatmin edici, kabul edilebilir ve güvenli bir cinsel aktivite olarak görülüyor. Cinsel zevki deneyimlemenin iyi bir yoludur ve yaşam boyunca yapılabilir.

Mastürbasyon, yalnızca bir partnerle cinsel aktiviteyi engellediğinde, toplum içinde yapıldığında veya kişide önemli bir sıkıntıya neden olduğunda bir sorun olarak kabul edilir. Kompulsif olarak yapılırsa veya günlük yaşam ve aktivitelere müdahale ederse sıkıntıya neden olabilir.

Mastürbasyon Zararlı mı?

Genel olarak tıp camiası, mastürbasyonu hem erkekler hem de kadınlar için cinselliğin doğal ve zararsız bir ifadesi olarak görmektedir. Vücuda herhangi bir fiziksel yaralanma veya zarara neden olmaz ve normal cinsel davranışın bir parçası olarak bir kişinin yaşamı boyunca ölçülü olarak yapılabilir. Bazı kültürler ve dinler mastürbasyona karşı çıkar ve hatta günah olarak etiketler. Bu, davranış hakkında suçluluk veya utanç duymanıza neden olabilir.

Bazı uzmanlar, mastürbasyonun aslında cinsel sağlığı ve ilişkileri iyileştirebileceğini öne sürüyor. Mastürbasyon yoluyla kendi bedeninizi keşfederek size erotik olarak neyin hoş geldiğini belirleyebilir ve bunu partnerinizle paylaşabilirsiniz. Bazı partnerler, daha tatmin edici bir cinsel ilişki tekniklerini keşfetmek ve karşılıklı yakınlıklarına katkıda bulunmak için karşılıklı mastürbasyonu kullanırlar .

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Yorum Yaz